Ako ďalej, obchodný dom Ružinov?

Ivana Líška kúpil bývalý obchodný dom Ružinov v roku 1995 od štátneho podniku Domáce potreby. Zrekonštruoval ho a v roku 2005 zatvoril, aby na jeho mieste vybudoval veľké nákupné centrum Yosaria Plaza. Namiesto obchodov tu zostal rozobratý skelet. Dražba nehnuteľnosti v roku 2011 nepriniesla žiadnu zmenu. Na liste vlastníctva skeletu pribúdajú plomby, exekučné záložné práva, nepomáhajú ani pokuty od mestskej časti za nedodržanie lehoty výstavby či za znehodnocovanie životného prostredia. Ivan Líška celé roky odôvodňuje nečinnosť tým, že je kríza. Už sedem rokov tvrdí, že nákupné centrum raz dokončí. Do akej miery hovorí pravdu, vedia posúdiť hlavne tí, ktorých sa celý problém týka. Posúďte sami aj vy.

Ako často chodíte okolo bývalého obchodného domu Ružinov?

V priemere päť až šesťkrát denne okrem soboty a nedele.

Vzbudzuje to ešte vo vás nejaký pocit?

Samozrejme, že áno. Obchodný dom sme kúpili v roku 1995 a zrekonštruovali ho, splatili sme úver vo výške 150 miliónov korún na rekonštrukciu, potom sme hneď podpisovali novú úverovú zmluvu na ďalšiu prestavbu na nákupné centrum Yosaria Plaza. Je to taký kameň, ktorý ma veľmi ťaží, ale viem jedno, že tento projekt musím dokončiť, lebo to chcem dať ľuďom v Ružinove aj svojmu tímu, ktorý pri mne stojí 16 rokov a zaslúži si to za svoju prácu.

To, že nestaviate, odôvodňujete tým, že materská firma Istrobanky, od ktorej ste mali mať úver, sa dostala do problémov. Odvtedy však postavili Euroveu, Retro, Centrál. Im sa to podarilo a vám nie. Prečo?

Na to je veľmi jednoduchá odpoveď. Retro bolo schválené v tom istom čase ako Yosaria Plaza a bol to menší projekt, nebol syndikovaný rakúskou bankou a dostaval sa. Čo sa týka ostatných projektov ako Eurovea alebo River Park, tiež boli podpisované v tom čase ako Yosaria Plaza , ale boli financované inými bankami a dostavali sa o dva roky neskôr ako mali. Čo sa týka Centrálu, je to jediný veľký projekt na Slovensku postavený v čase krízy s podporou veľkej finančnej skupiny z Nemecka.

Hovoríte, že úver od banky vám nevyšiel, nebolo možné skúsiť to s inou bankou?

Iné banky chceli, ale kým sa schválilo, že môžu do tohto projektu ísť, tak kríza nadobudla taký rozmer, že banky dostali zákaz investovať v Európe od svojho ústredia.

Stále veríte tomu, že Yosariu postavíte? Podmienky na trhu sa už zmenili. Je podľa vás ešte reálny váš projekt v takej podobe, ako ste ho pôvodne naplánovali?

Veríme, že tento projekt postavíme. Stavebné povolenie máme stále platné, ale nedodržali sme termín dokončenia výstavby, za čo sme dostali pokutu 60 tisíc eur. Určite sme zareagovali na vývin na trhu, keďže už je tu viac predajných plôch, ako v čase, keď sme projekt developovali. Koncept Yosarie sa mení, je o niečo menší a v podstate bude o službách pre obyvateľstvo, čiže ten charakter sa zmení, myslím si, že to bude zaujímavý formát pre ľudí.

Ako chcete presvedčiť ľudí, aby vám uverili?

Nemusia mi veriť, stačí, keď tam prídu a uvidia to.

Na liste vlastníctva bývalého obchodného domu Ružinov je niekoľko plomb, ktoré momentálne znemožňujú nakladanie s nehnuteľnosťou, je na ňom niekoľko exekučných záložných práv. Myslíte si, že niekto vám s takýmto listom vlastníctva ešte požičia peniaze na výstavbu?

Sme optimisti, stále tomu veríme. Ten, kto tomuto biznisu rozumie, tak vie, že v čase krízy sa stávajú aj také veci ako vecné bremená. Tento projekt sa dá vzkriesiť veľmi ľahko, treba len urobiť dohodu medzi veriteľmi a spoločnosťou Yosaria Plaza. Tú dohodu chcú veritelia urobiť, pretože chcú svoje peniaze naspäť a nechcú, aby firma Yosaria Plaza zostala v tom sama.

Vaša firma Yosaria Plaza dlhuje peniaze viacerým subjektom, ktoré si uplatňujú exekučné záložné právo na nehnuteľnosť bývalého OD Ružinov. Za čo im dlhujete peniaze?

Sú tam exekučné záložné práva napríklad pre magistrát za daň z nehnuteľnosti, sú tam nejaké pohľadávky od iných firiem, ale to nie sú veľké peniaze. Keďže firma Yosaria Plaza nemá svoje peniaze, lebo ich minula pri príprave projektu, nemá prostriedky na uspokojenie svojich veriteľov. Preto tie exekučné záložné práva. Keď sa nájde financovanie, budú títo veritelia uspokojení.

Prečo magistrátu neplatíte ani daň z nehnuteľnosti?

Ako som vravel, nie sú peniaze.

Na liste vlastníctva vám v októbri pribudlo ďalšie exekučné záložné právo, ktoré si uplatňuje firma Skanska, za čo to je?

To bolo asi 400 tisíc eur, ktoré sa ešte asi v roku 2006 firmou Skanska vykonali, ale neboli im zaplatené.

Už neoprávnene zaberáte aj verejné priestranstvo Papánkovho námestia, ktoré vám na začiatku stavebných prác prenajal ružinovský Cultus.

Nie sme tam neoprávnene, nemáme zmluvu podpísanú na to.

Jej platnosť vypršala, takže ste tam neoprávnene.

O tom musí rozhodnúť súd.

Prečo by mal o tom rozhodovať súd? Platnosť zmluvy na prenájom priestranstva skončila.

Nemáme peniaze teraz na vypratanie.

Obchodný dom Ružinov aj s pozemkami bol v dražbe, nehnuteľnosti si vydražila cyperská firma Revgama Limited. Vy ste výsledok dražby napadli na súde. Čo to celé znamenalo?

Čo to celé znamenalo sa treba spýtať toho, kto dražbu vyvolal. My sme dražbu, keďže bola nelegálna a zle pripravená a likvidačná, napadli na súde. Bolo už niekoľko pojednávaní a súdny spor stále pokračuje.

Likvidačná pre koho?

Likvidačná pre dobrý projekt, ktorý niekto programovo likviduje.

Návrh na dražbu dala cyperská firma Revgama Limited. Čo je to za firmu?

To neviem, to treba dať otázku tomu, kto pre tú spoločnosť pracuje, my tú firmu nepoznáme.

Ako ju môžete nepoznať? Podľa listu vlastníctva je ako prvá v rade medzi veriteľmi a dražbou si chcela uplatniť svoje záložné právo na nehnuteľnosť.

Nikdy za nami neboli. Táto spoločnosť jednoducho prišla k nejakej pohľadávke, ktorú si vymáha a legálnosť či nelegálnosť tejto pohľadávky ju nezaujíma.

Chcete povedať, že neviete kto je za tou firmou?

Neviem.

Prečo aspoň skelet nezbúrate? Vyriešilo by to čiastočne problém. Váš aj problém obyvateľov.

Keď financujúca banka zbankrotovala, tak sme boli natoľko seriózni, že zálohy, ktoré spoločnosť dostala od nájomníkov, sme na 95% vrátili z vlastných peňazí, alebo z peňazí našich iných firiem. Na zbúranie skeletu už nemáme peniaze. Investovali sme milión eur v čase, keď sme vedeli, že na niekoľko rokov z projektu nič nebude.

Neuvažovali ste nad predajom celého projektu?

Mali sme aj takéto ponuky, ale všetky boli väčšinou špekulatívne a predávať niečo, čo má určitú hodnotu, za nejakých desať percent, to nemá význam. Momentálne je trh nehnuteľností taký, že tí, ktorí majú peniaze, nie sú ochotní zaplatiť ani polovicu reálnej ceny.

Hovorí sa o vás, že máte veľmi prehnané požiadavky na kúpnu cenu.

To nie je pravda. Cena, ktorú som chcel, napokon nebola z mojej hlavy, ale z poradenskej firmy, ktorá pre nás pracuje, aj z tej ceny sme zľavili. Zatiaľ sa nám ale ozvali len špekulanti, ktorí chcú všetko zadarmo.

Neuvažujete aspoň nad nejakým riešením, aby ste skelet prekryli?

Pred rokom-dvoma sme nad tým uvažovali, aj sme mali na to firmu, ktorá sa tým zaoberala, ale napokon to skončilo na tom, že to prekrytie bolo veľmi drahé a jeden mobilný operátor, ktorý mal záujem o takúto reklamu, napokon peniaze na to nenašiel, lebo mali škrty vo výdavkoch v reklame.

Prečo sa aspoň viac nestaráte o pozemok?

My sa o to staráme, máme na to človeka, ktorý dvakrát týždenne celý pozemok obíde a pozbiera odpadky, ale keď tadiaľ prejde niekoľko sto ľudí denne ... A niektorí robia zle programovo, lebo nám zvalili plot.

Chcete povedať, že dvakrát týždenne vám niekto upratuje pozemok? Máte tam odpad, ktorý je tam už podstatne dlhšie.

Dvakrát týždenne to ten človek čistí zvonku pozemku. V utorok a štvrtok. Je to jeden postihnutý, ktorý u nás pracuje už 16 rokov.

Budem úprimná, ja osobne mám z celej Yosarie celé tie roky pocit, že je to niečo, čo bude mať veľmi zvláštne rozuzlenie a nikdy to stáť nebude.

Áno, je za tým more trápenia, nezaplatenej práce a tí, ktorí ma poznajú, vedia, že som nezlomný, že každé narazenie na mantinel ma len posilní. Takže nechajte sa prekvapiť, či ten projekt bude, ja som presvedčený, že áno.

Nie ste firma Yosaria Plaza už len vy sám? Verí tomu ešte niekto okrem vás?

Ja si myslím, že oni tomu veria.

Miroslava Štrosová

Vydanie: