Ako so škôlkarmi?

419 detí neprijali do ružinovských materských škôl pre školský rok 2013/2014. Z toho je ale takmer 379 mladších ako tri roky. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracoval ružinovský miestny úrad.

Pre školský rok 2013/2014 sa nepodarilo umiestniť 40 detí nad tri roky veku, ktoré musia byť do škôlok prijímané prioritne. Počty neprijatých detí tak ukazujú, že veľa rodičov potrebuje do škôlok umiestniť deti aj keď ešte nedosiahli tri roky.

Od septembra do škôlok v Ružinove nastúpi približne 540 detí. Demografické krivky hovoria, že počet detí bude rásť ešte do roku 2020. V Ružinove to ukazuje aj počet novorodencov, ktorým mestská časť Ružinov vypláca príspevok pri narodení dieťaťa. Od roku 2006 stúpol o vyše 400 novorodencov – minulý rok ich bolo vyše 760.

Uplynulý rok sa podarilo rekonštrukciou prázdnych pavilónov zvýšiť kapacitu ružinovských materských škôl o vyše 80 detí v škôlke na Bancíkovej a Západnej ulici, v jasliach na Palkovičovej o 18 detí. Miesta však stále nestačia. Ružinovská samospráva preto prehodnotí, v ktorých priestoroch je vhodné a finančne únosné zriadiť nové triedy. Príkladom môže byť nadstavba materskej školy Velehradská, prípadne nepredĺženie zmlúv v priestoroch , kde dlhé roky pôsobia ambulancie lekárov alebo súkromná škôlka. Namiesto nich by možno mohli vzniknúť nové triedy pre škôlkarov.

(mš)