Bratislavský kraj s novým vedením od 4. decembra

Slovensko má za sebou voľby do vyšších územných celkov. Obyvatelia pristúpili k tohtoročnej voľbe nových predsedov samosprávnych krajov a poslancov zodpovednejšie ako k tým minulým, účasť bola 29,95 percent, v prepočte svoj hlas odovzdalo 1 348 114 oprávnených voličov.

Potešujúca bola aj účasť v Bratislavskom samosprávnom kraji, tá dosiahla 31,34 %. Volieb do župy sa tak zúčastnila takmer tretina oprávnených voličov. Ružinov prekvapil ešte o niečo viac. Volebná účasť bola na úrovni 32,31 %. Hlasy voličov rozhodli o novom predsedovi VÚC i výraznej personálnej obmene krajského zastupiteľstva. Najväčšiu dôveru dali obyvatelia kandidátovi pravicovej koalície Jurajovi Drobovi (SaS, OĽANO, SMK-MKP, NOVA, OKS, Zmena zdola, DÚ). Vo voľbách mu odovzdali 36 864 platných hlasov (20,42 %). V boji o kreslo predsedu bratislavského kraja za sebou zanechal dvoch najväčších rivalov, ktorí kandidovali ako nezávislí, Rudolfa Kusého (18,55 %) a Milana Ftáčnika (17,52 %).

JURAJ DROBA:

Od ľudí budem očakávať výkony

Aké sú vaše ciele a ambície v župe? Čo urobíte ako prvé, keď nastúpite do funkcie predsedu kraja?

Prvé čo spravím bude, že sa pozriem na riadenie ľudských zdrojov. Aby som vedel realizovať náš ambiciózny program, tak potrebujem mať na to správnych ľudí. Netajím sa tým, že si so sebou prinesiem Niekoľkých odborníkov, ktorí mi budú pomáhať riadiť kľúčové oblasti. Ako sa hovorí, keď budem mať tých správnych ľudí v autobuse, ľahšie sa nám vyberie smerom, ktorým sa kraj potrebuje vybrať.

Čakajú bratislavskú župu veľké zmeny? Je niečo, na čo ste upozorňovali a dali ste si aj do svojho volebného programu?

Celkovo mi trošku absentovala efektívnosť riadenia, myslím že župa bola mierne „prezamestnaná“. Tak isto efektívnosť hospodárenia. Predpokladám, že sa dá ušetriť časť peňazí, ktoré potom vieme investovať do kľúčových problémov kraja, ako sú doprava, sociálne služby a školstvo.

Povediete päťdesiatčlenné zastupiteľstvo. Bude náročné sa s poslancami dohodnúť a spolupracovať?

Všetko záleží od finálneho zloženia poslaneckých klubov. Pozerám sa na to ako na príležitosť, verím, že sa dobrí ľudia na župe dajú dohromady a vytvoria väčšinu, ktorá ma bude podporovať a s ktorou budem vedieť plnohodnotne spolupracovať. Našťastie, v zastupiteľstve nie je nikto z ĽS Naše Slovensko. Ja ponúkam spoluprácu každému jednému poslancovi, pre mňa nie je stranícke tričko dnes rozhodujúce, som župan, ktorý má na starosti celý kraj.

Vydanie: