Do rúk vzali zdravé paličky

Seniori z Ružinova sa rozhodli aktívne tráviť voľný čas. Športujú v novo založenom klube. V piatok popoludní stretávajú pred Ružinovským domom seniorov a trénujú špeciálnu chôdzu - nordic walking. Túto aktivitu podporila mestská časť Ružinov formou grantu.

Nordic walking (severská chôdza) je špeciálny druh cvičenia s palicami. Vhodné je pre každého bez ohľadu na vek. Treba však dodržiavať určité pravidlá. „Najdôležitejšie je najprv sa rozcvičiť a nabrať správny rytmus. Kráča sa protichodne, teda pravá noha s ľavou rukou, došľapuje sa od päty k špičke. Noha, ktorá je vpredu, je v kolene pokrčená a zadná, naopak, vystretá. Tým sa krok trochu zväčšuje a chôdza má svižnejší ráz,“ opisuje základné pravidlá autorka projektu Zdravé paličky Zdena Skokňová. Nordic walking je pre starších ľudí ako stvorený, nie je extrémne fyzicky náročný, no „zabrať“ dostane celé telo. „Zo začiatku som mala poriadnu „svalovicu“. Aj som si hovorila po prvom raze, že nabudúce už nepôjdem, no nedalo mi to, o týždeň som už cvičila opäť a neľutujem. Ja osobne som po infarkte, ale ako som začala cvičiť so zdravým paličkami, tak ani to srdiečko necítim. Nemám s ním už žiadne problémy. Sme tu aj dobrá partia, popri cvičení sa veľa nasmejeme,“ prezradila svoje skúsenosti Magdaléna Macejáková. „Severskou chôdzou som si rozhýbala svoje telo, čím sa zmiernili moje problémy s chrbticou. Ja som najstaršou členkou nášho tímu, takže niekedy nestíham tempo mladším, no snažím sa s nimi držať krok,“ povedala 87-ročná Mária Sládeková. Používanie špeciálnych palíc pri tejto chôdzi pomáha odľahčiť kĺby. Nie je to však len o tom mať palice v ruke a odpichovať sa s nimi od zeme, treba ich aj správne používať, čím sa precvičuje motorika.

S paličkami na výlete, do obchodu zatiaľ nie

Seniori so zdravými paličkami absolvovali už pár výletov. Napríklad v parku v Ružovej doline sa zišlo až 18 cvičiacich. „Ja som bola na výlete na Kamennom mlyne, no prešla som asi len pätinu plánovanej trate. Viacej som nevládala. Mám problémy so srdiečkom, takže si idem len tým svojím tempom. V bežnom živote tento štýl chôdze nepoužívam, palicu však áno, ale vychádzkovú. Každý piatok ju vymením za špeciálnu na nordic walking,“ prezradila Mária Sládeková. „Pri nordic walkingu sa našľapuje z päty na špičku. Neviem, čo by si ostatní o mne pomysleli, keby si takto vykračujem do obchodu. Radšej preto praktizujem nordic walking len na spoločných cvičeniach. Osobne som veľmi rada, že niečo takéto je, pretože aspoň nesedíme na izbách, ale sme na čerstvom vzduchu a robíme niečo pre svoje telo“ vyzdvihla severskú chôdzu Magdaléna Macejáková.

Marianna Šebová

Foto: autorka