Fasádu vášho domu nájdete na webe

Niektorí obyvatelia sídliska 500 bytov si povedali dosť! Šiesti z nich sa spojili a založili internetovú stránku www.500bytov.sk. Navrhuje riešenie farebnosti sídliska vymedzeného ulicami Kulíškova, Svätoplukova, Karadžičova, Niťová, Velehradská a Páričkova. Tento projekt podporila formou grantu mestská časť Ružinov.

Na súčasnej farebnosti štvrte 500 bytov nie je nič zlé, ale problémom je budúcnosť, konkrétne zatepľovanie a možné zmeny farby fasád bytových domov, myslí si architekt a spoluzakladateľ webu Matúš Vallo. „Doteraz bola štvrť charakteristická jednotnou, dnes už výrazne farebne zmenenou, ale kvalitnou brizolitovou omietkou. Jej pôvodnú farbu sa nám nepodarilo zistiť ani v archíve. Dá sa ale usudzovať, že to bola príjemná okrová farba. Veríme, že štvrť by mala byť naďalej farebne jednotná alebo aspoň regulovaná, viacero odtieňov podobnej farby,“ opísal víziu farby bytových domov v tejto štvrti Vallo. Autori web stránky navrhujú tri základné farebné riešenia bytových domov. Rozdelené sú podľa hierarchie. Napríklad pre fasádu bytovky vo vnútrobloku navrhujú svetlejší odtieň, pre stranu smerom na cestu zasa tmavší. Špeciálnu úlohu majú bytové domy na Velehradskej ulici. Tie autori považujú za kostru štvrte, a preto im navrhujú najtmavší odtieň, ktorý podľa nich dodá ceste inú váhu. Farba 500 bytov by podľa nich mala byť základným rozhodovacím nástrojom pre voľbu farebného riešenia. Na stránke si môžete vyhľadať svoju adresu a navrhovanú farebnú úpravu vášho domu. Na stránke nájdete aj predstavu autorov o farbách lodžií a balkónov. Koľkých domov by sa takáto farebná regulácia týkala, záleží na obyvateľoch 500 bytov. Pripojiť sa k návrhu Farba 500 bytov môže každý.

Chcete niečo zmeniť, diskutujte

Na internetovej stránke www.500bytov.sk môžete nájsť aj stručnú históriu sídliska 500 bytov. Okrem toho je tu mapa s vyznačenými ulicami, ale aj miestom, kde sa nachádza kultúrny dom, ihrisko, reštaurácia, obchod či kaderníctvo. Súčasťou webu je aj diskusné fórum, na ktorom si ľudia môžu vymieňať skúsenosti alebo sa jednoducho spoznať. „Jednou z hlavných tém stránky je napomôcť tvorbe komunity, ktorá má o svoju štvrť záujem. Mám pocit, že komunita je pripravená dať sa dokopy a stať sa silným partnerom pri riešení budúcnosti štvrte“ objasnil význam stránky Matúš Vallo. O tom svedčia už aj existujúce príspevky vo fóre. Diskutujúci túto možnosť podieľania sa na budúcnosti sídliska privítali. „Opodstatnená iniciatíva. Verím, že sa nájde medzi nami dostatok ľudí, ktorí sa ňou nechajú inšpirovať,“ uviedol vo svojom príspevku diskutujúci pod prezývkou Skrat. „Vy ste ale nedocenili, že do 500 bytov patri aj Svätoplukova ulica, ktorá je jednou z hlavných komunikácií celého okolia a iste uznáte, že vami navrhovaná biela by ostala bielou možno tak pol roka. Potom by vyzerala odpudivo špinavo a zanedbane,“ napísala diskutujúca Gabriela. Presne o toto ide autorom webu, o výmenu názorov a možnosti zlepšenia ich návrhov. Ak chcete aj vy prispieť k vylepšeniu vzhľadu tejto lokality, navštívte stránku www.500bytov.sk.

Miroslava Štrosová

Foto: autorka

Vydanie:

Fotogaléria: