HIROŠIMA PRERAZILA MEDZI OPACHY SLOVENSKA

Mali byť pýchou, stala sa z nich hanba Slovenska. Presne takto znie titulok k ankete, ktorú koncom roka vyhlásili Hospodárske noviny. Čitatelia mali hlasovať o najohavnejšiu rozostavanú stavbu. Nelichotivé druhé miesto medzi realitnými opachami sa ušlo ružinovskej Hirošime.

Bývalý Obchodný dom Ružinov, ktorý zatvoril svoje brány v roku 2005, sa doteraz sľubovaného najväčšieho nákupného centra na Slovensku Yosaria Plaza nedočkal. Za desať rokov sa opustený skelet budovy dopracoval len k smutnej prezývke Hirošima. Na jeseň prišiel starosta Dušan Pekár s informáciou, ktorá potešila všetkých Ružinovčanov. Súčasný majiteľ Ivan Líška, ktorý celé roky odôvodňuje nečinnosť tým, že je kríza, vraj pristúpil k predaju. Ruina by mala mať nového investora. „Záujemca zatiaľ rokuje so súčasným majiteľom. Musíme byť trpezliví. Ja verím, že sa nakoniec dohodnú. Bola by veľká škoda, keby Hirošima zostala v takomto stave ešte ďalšie obdobie. Je to už desať rokov, čo je bývalý obchodný dom rozostavaný a zároveň je aj zdevastované susedné námestie,“ oboznamuje s aktuálnou situáciou Dušan Pekár.

Pomôcť chcú aj poslanci

Staronový starosta ako aj novozvolení poslanci tak nasledujúce volebné obdobie chcú tento problém riešiť a naplno sa mu venovať. „Za svoj cieľ aj predvolebný program si to zobral pán starosta, samozrejme nebudeme sa mu do toho pliesť. Ale keďže ja som poslancom za Pošeň, mimoriadne ma zaujíma, čo s týmto pomníčkom starých čias bude,“ vyjadril záujem o problematiku ružinovský poslanec Igor Adamec. Neúspechom sa skončila aj dražba celého pozemku, MČ voči investorovi vedie exekučné konanie. Je teda viac ako pravdepodobné, že honosný projekt za 2,5 miliardy ešte slovenských korún na Pošni nevyrastie. „Mestská časť to samozrejme sama nezvládne finančne, lebo je to obrovský projekt. Je potrebná spolupráca s mestom. Som ochotný na seba zobrať to, že budem poštár medzi mestskou časťou a mestom. Budem na mesto chodiť, búšiť za primátorom, za zodpovednými ľuďmi, aby teda mestská časť a mesto s tým spoločne niečo urobili. Či už pôjde o výmenu pozemkov alebo hľadanie investorov, prípadne zvýhodňovanie investorov. Ideálne by bolo, keby na konci tohto volebného obdobia bolo jasné, že na tomto mieste je stavebný ruch, že sa tento problém posunul ďalej,“ dodal Igor Adamec.

Vraj rokujú

Podľa slov starostu Dušana Pekára by mali byť takpovediac ľady už v pohybe. V súčasnosti by mali medzi sebou rokovať súčasný majiteľ a ten potenciálny. „Ak teda už Hirošima bude mať nového majiteľa, ten potom predstúpi pred obyvateľov a bude prezentovať jeho zámer. Zatiaľ ešte nevieme povedať, čo na tomto miest vznikne, nevie to ešte povedať ani potenciálny majiteľ. Samozrejme, bude rešpektovať územný plán, chce komunikovať s obyvateľmi. Tak isto pozná naše predstavy a vie, že okrem budovy bývalého obchodného domu, nám bude musieť pomôcť zrekonštruovať aj Papánkovo námestie.“ Kedy sa Ružinovčania dozvedia meno nového majiteľa Hirošimy je tak zatiaľ otázne. Palce vyriešeniu tohto niekoľkoročného problému držia asi všetci. Obyvatelia, poslanci, starosta a aj hlasujúci čitatelia HN z celého Slovenska, ktorí Hirošimu na druhé miesto pretlačili.

Katarína Kostková

Foto autorka

Fotogaléria: