Hrám planétu, kde sa zdraví Guten Tag

Aj dosky, ktoré znamenajú svet, patria k ich životu. Reč je o ľuďoch s mentálnym znevýhodnením, ktorým nestačí len každodenná práca v Domove sociálnych služieb a chránenej dielni Prima na Banšelovej ulici na Trnávke. Intenzívne sa venujú aj divadelnému zoskupeniu Stopy snov. V apríli ich čaká premiéra nového predstavenia.

Divadelné zoskupenie Stopy snov spája profesionálov a menej tradičných hercov - ľudí s mentálnym znevýhodnením. Na konte majú už viaceré vlastné hry a poctivo pripravujú ďalšiu premiéru. „Teraz to bolo náročnejšie. Po prvýkrát sme zvolili konkrétny námet, známu knižku o Malom princovi. Rozmýšľali sme, či budeme hľadať tohto malého princa, alebo hľadať niečo podľa toho a hlavne, čo nám má tento príbeh povedať,“ objasnila náročnosť tvorby spoločného diela herečka Patrícia Garajová Jarjabková.

Nevedia sa dočkať premiéry

Jedinečné inscenácie divadla Stopy snov vznikajú na základe spoločných hier či rozhovorov profesionálnych hercov, sociálnych pracovníkov a klientov z Primy. Výsledok vždy stojí za to, pretože odzrkadľuje pocity, nálady a myšlienky samotných aktérov. „Ja hrám napríklad planétu, kde sa zdraví Guten Tag. Inak je to taká obyčajná planéta ako z Malého princa,“ opísala jednu zo svojich úloh klientka Primy Martina Kaňková. „Ja v tejto hre predstavujem škorpióna. Vďaka pánovi režisérovi vieme, ako máme jednotlivé úlohy zvládnuť. Naučiť sa text mi nerobilo problém. Každý musí vedieť, čo dokáže zvládnuť,“ vysvetľuje ďalší klient Primy Ján Grék.

Herci z divadla Stopy snov si dosky, ktoré znamenajú svet, doslova vychutnávajú. Na skúškach sú disciplinovaní a režiséra počúvajú takmer na slovo. „Sú to fantastickí herci a veľmi empatickí. Keď im dáme tému, aby rozmýšľali a hrali sa, tak si to úplne užívajú. Pre mňa sú to jedni z najlepších hercov, s akými som kedy pracoval,“ vychválil hercov režisér Robo Horňák. Divadlo nie je pre nich len záľubou, ale aj terapiou či motiváciou k väčšej zodpovednosti a vytrvalosti. S každou hrou rastie aj jej náročnosť na herecké výkony. „Zo začiatku to boli predstavenia, kde prešli po javisku a niečo urobili. Ich myšlienky v podobe textov sme mali nahraté a tie počas predstavenia púšťali. V ďalšom predstavení už niečo povedali, v tom poslednom mali aj monológ a teraz oni sami začínajú celú hru,“ teší sa Patrícia Garajová Jarjabková. „Táto hra je oveľa lepšia, ako tie predošlé. Máme tu viacej akčných scén a textov. Už sa neviem dočkať premiéry,“ prezradila „primácka“ herečka Darinka Pomichalová. Nová hra zoskupenia Stopy snov bude mať premiéru už 10. apríla o 17.00 v divadle Ticho a spol na Školskej ulici.

Marianna Šebová

Foto: autorka

Vydanie: