Ľudia pri urnách rozhodli o zmene

Tohtoročné nadpriemerne teplé jesenné počasie akoby predznamenalo horúci volebný víkend. 10. november priniesol zmeny vo vedení mestskej časti. Minimálne na najbližšie štyri roky sa lúči s komunálom aj mnoho poslancov. Na rozdiel od zvyšku Slovenska v Bratislave viac bodovali kandidáti politických strán.

Dlhá predvolebná kampaň nových politických strán v prospech kandidáta na primátora Matúša Valla priniesla voličskú mobilizáciu. Volieb sa zúčastnili vo väčšej miere ako inokedy mladšie ročníky. Zatiaľ čo pred štyrmi rokmi prišlo k volebným urnám v Ružinove 31,12 percenta oprávnených voličov, v tomto roku bola účasť o 9 percent vyššia a o novom vedení mestskej časti rozhodovalo 40,21 percento voličov. V prepočte to znamená 27 811 Ružinovčanov, ktorí si našli cestu volebným urnám. To je o 8 303 voličov viac ako v roku 2014. Počet voličov zapísaných do voličských zoznamov sa pritom za štyri roky prakticky nezmenil 69 111 v roku 2014 proti 69 150 v tomto roku, nárast o 39 voličov je pri celkovom počet zanedbateľný. ,,Ľudia chodili v hojnom počte, ráno skôr tí starší, ale neskôr popoludní pribúdali aj mladí ľudia,“ povedala  nám členka volebnej komisie na ZŠ Nevädzová.

Zvýšený záujem o voľby zrejme, okrem výraznej kampane, vyvolala aj nebývalo široká ponuka kandidátov. O post starostu sa uchádzalo až sedem Ružinovčanov. Preferencie voličov sa veľmi nelíšili od výsledkov prieskumu, ktorý dva týždne pred voľbami uverejnila agentúra AKO (predpovedala 34,3 %). Vyhral ekonóm Martin Chren pred advokátom Jánom Buocikom. Prekvapením bola až štvrtá priečka dvojnásobného starostu Dušana Pekára.

Víťaznému Martinovi Chrenovi dalo dôveru 9273 voličov, čo je 34,21 percenta z hlasov odovzdaných kandidátom na starostu. „Mojim úplne prvým pocitom bola obrovská váha zodpovednosti. Vo volebnom štábe sme veľa neoslavovali, aj vo svojom prvom príhovore môjmu predvolebnému štábu som povedal, že oslavovať budeme o štyri roky, keď sa nám podarí urobiť tie veci, ktoré máme v pláne pre lepší Ružinov. Teraz je to v prvom rade o tom, že sme dostali dôveru voličov, ale k nej aj obrovský záväzok a zodpovednosť, s ňou musíme veľmi zodpovedne nakladať,“ povedal novozvolený starosta Ružinova Martin Chren.

Výrazne sa obmenilo aj ružinovské miestne zastupiteľstvo. Z aktuálnych poslancov sa podarilo svoje miesto obhájiť len šiestim kandidátom. Desať poslancov budú mať strany Progresívne Slovensko a Spolu. Ďalšie štyri roky bude v ružinovských poslaneckých laviciach sedieť aj osem nezávislých a sedem miest získali nominanti pravicovej koalície strán OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, SaS, SME RODINA - Boris Kollár, KDH, OKS, NOVA, Zmena zdola, DÚ.

(kk, sm) FOTO – Radoslav Hoblík

 

Vydanie: