Medzinárodné kamarátstvo spečatili v záhrade ZŠ Drieňová

Vytvoriť cezhraničné priateľstvá a zlepšiť si angličtinu. To boli hlavné motívy medzinárodného projektu Comenius, ktorý zavŕšila Základná škola Drieňová spolu so školami z Fínska, Španielska, Poľska a Francúzska. Počas dvoch rokov študenti a učitelia spolupracovali v oblasti environmentálnej výchovy a vzájomne sa navštevovali. Projekt Comenius podporila Európska komisia a Slovenská národná agentúra poskytla ružinovskej škole peniaze na návštevy jednotlivých krajín.

„Počas projektu Comenius sme minuli spolu 250 leteniek, pretože do každej krajiny leteli nielen žiaci, ale aj učitelia a riaditelia. Za dva roky stihli dve pani učiteľky otehotnieť a aj porodiť. Dvaja riaditelia sa na školách zmenili a spolu sa minulo viac ako sto tisíc eur,“ konštatuje s humorom riaditeľ ZŠ Drieňová Gabriel Kalna. Práve škola na Drieňovej bola poslednou zastávkou, na ktorej sa študenti a učitelia z rôznych krajín v máji stretli, aby za Comeniom dali bodku.

Lepšia angličtina

„Zlepšil som sa za tie dva roky v angličtine, získal nové priateľstvá a navštívil som Fínsko. Tá krajina sa mi veľmi zapáčila,“ povedal Peťo z Drieňovej. „Ja som navštívila Francúzsko a bolo tam nádherne. Na pár hodín sme boli aj v Paríži a videla som Eiffelovku. Mesto Bordeaux bolo pekné a boli tam veľmi dobrí ľudia,“ zaspomínala si žiačka Sabína.

Nová záhrada s odtlačkami rúk

Do medzinárodného projektu sa školy hlásia dobrovoľne a tému, na ktorej pracujú, si určia sami. V tomto prípade to bolo vybudovanie zelenšieho a krajšieho priestoru, o ktorý by sa starali aj samotní žiaci. Na Drieňovej tak aj vďaka projektu Comenius vznikla nová záhrada. Ďalšie peniaze na ňu získali z grantu od Bratislavského samosprávneho kraja a mestskej časti Ružinov. Školáci z každej krajiny v záhrade počas posledného stretnutia vysadili svoj strom. „Vďaka tomuto projektu som si viacej začala uvedomovať, že má zmysel pomáhať životnému prostrediu,“ povedala na margo nových skúseností žiačka z Drieňovej Laura. Počas posledného stretnutia žiaci zo všetkých krajín zanechali na Drieňovej, okrem vysadených stromčekov, odtlačky svojich rúk a ekologické smetné koše. „Náš smetný kôš je vyrobený z lepenky. Vyzdobili sme ho odtlačkami rúk, znakom recyklácie a vlajkami štátov. Teraz mi príde veľmi ľúto, že tento projekt sa už končí,“ priznala Siiri z Fínska. Aj keď projekt Comenius dosiahol svoje finále, priateľstvá, ktoré v ňom vznikli, pokračujú ďalej. Aj vďaka sociálnym sieťam je jednoduché zostať v stálom kontakte s kamarátmi zo Španielska či Francúzska.

Marianna Šebová

Foto: ZŠ Drieňová

Fotogaléria: