Najstaršia ružinovská škola oslávila šesťdesiatku

Najstaršia ružinovská základná škola Kulíškova na najstaršom ružinovskom sídlisku 500 bytov oslávila 60 rokov.

Jej prvý školský rok bol 1952/53. Vtedy začala fungovať ako deväťročná škola v susednej budove na Kvačalovej ulici, kde si obyvatelia sami vybudovali športové ihrisko v rámci „Akcie Z“. Na Kulíškovu , kde bola nová telocvičňa, sa škola presťahovala v roku 1963.

V školskom roku 1964/65 v škole experimentálne zriadili športové triedy zamerané najmä na ľahkú atletiku. Športového ducha do školy priniesol hlavne učiteľ Pavol Safko, ktorý trénoval aj úspešného cyklistu Antona Tkáča. Z Kulíškovej vyšlo viacero úspešných športovcov. Veľkým talentom je reprezentant SR v skoku do výšky Peter Horák. „Mám z neho veľkú radosť. Objavili sme jeho talent a postarali sa, aby športovo rástol,“ hovorí s nadšením riaditeľka školy Antónia Snehotová. Za zmienku stoja nepochybne aj olympionik v rovnakej disciplíne Roman Moravec či krasokorčuliarky Tatiana a Zuzana Ďurkovské.

Domovskú scénu má na Kulíškovej Karate klub Ippon, ktorý vedie skúsený Rastislav Mráz. „Ja tu trénujem už 33 rokov doslova denno-denne. Trénoval som už po celej Bratislave, ale Kulíškovu som si nechal ako ikonu, nedám na ňu dopustiť,“ prezradil počas osláv 60. výročia školy Rastislav Mráz.

ZŠ Kulíškova je špecifická aj tým, že ako jediná škola v Ružinove sa zameriava na vzdelávanie detí s poruchami reči, začala s tým v roku 1996. „V tom čase sme pri zápisoch zistili, že dosť detí by potrebovalo pomôcť s vývinom reči. A odvtedy sa deťom so špeciálnymi potrebami venujeme,“ hovorí Antónia Snehotová.

Za 60 rokov v škole pôsobilo vyše 400 pedagogických aj nepedagogických pracovníkov. V súčasnosti má škola 320 žiakov.

M. Štrosová, M. Šebová

Foto: R. Hoblík