Nová posila na Ostredkovej

Tím profesorov a trénerov na Športovom gymnázium Ostredkova posilnil atlét Jozef Pelikán. Viacnásobný majster SR v behoch na 800 a 1500 m, pridal medzi svoje aktivity aj trénerstvo mladých športových talentov. Známy atlét sa venuje behu už 16 rokov. Jeho kariéra odštartovala práve na škole, kde sa po rokoch vrátil v novej pozícii, tentoraz ako tréner. Vyzerá to tak, že cieľ konečne dobehol.

Trénerom atletiky na Športovom gymnáziu Ostredkova ste od septembra tohto roka. Prečo ste sa rozhodli presedlať z dráhy aktívneho športovca na pozíciu trénera?

Dostal som príležitosť od riaditeľa školy pokračovať tam, kde som kedysi s atletikou začínal. Páčila sa mi myšlienka, že pred koncom svojej aktívnej kariéry môžem hneď pokračovať ako tréner a využiť skúsenosti, ktoré som nadobudol počas svojej dlhej a myslím aj bohatej kariéry.

Ako zatiaľ na Vás škola, a najmä jej študenti, zapôsobili?

Keďže som začal trénovať na škole, kde som vyrastal, tak poznám veľa profesorov a trénerov, ktorí kedysi učili ešte mňa. Bol to zvláštny pocit, vrátiť sa na začiatku školského roka, hoci v inej pozícii. Mám ale skvelú skupinu detí, ktoré práve nastúpili do prvého ročníka na osemročné gymnázium. Spoločne sme sa dobre naštartovali.

Môže sa Ružinov pochváliť nádejnými športovými talentami?

V Ružinove máme talenty, ktoré môžu neskôr v športe reprezentovať SR a dosiahnuť výsledky ešte lepšie ako sa to darilo mne na škole.

Máme na Slovensku podmienky na rozvoj športu? Čo by sa malo zlepšiť?

Podmienky na rozvoj športu na Slovensku zaostávajú. Chýbajú nám športové štadióny s umelým povrchom a ich následná vybavenosť. Situácia je lepšia ako pred pár rokmi, ale napredujeme pomaly. Treba nájsť systém financovania a odmien trénerom či učiteľom na SŠ a ŽŠ, aby opäť otvárali prípravky a športové krúžky.

Hovorí sa - "škola základ života", čo by ste chceli svojim študentom odovzdať do ďalšieho života?

Ťažká otázka ☺. To sa skúste opýtať mojich študentov o pár rokov čo to bolo ☺.

Čo treba k tomu, aby sa zo športovca stal „ozajstný športovec?

Ctižiadostivosť, lásku a podporu rodiny. To najdôležitejšie je ale nenechať sa odradiť pri „páde cez prekážky”, naopak treba sa naučiť padať ☺.

Veronika Vasilková

Vydanie:

Rubrika: