Obľúbený policajt

K práci mestského policajta ho doviedla osobná skúsenosť s podvodom. Aj keď byť policajtom nie je jednoduché, vydržal. A to celých 21 rokov. Reč je o Jánovi Šafárovi, okrskárovi mestskej polície, ktorého rajónom je Štrkovec.

Ján Šafár je medzi Ružinovčanmi najobľúbenejším okrskárom mestskej polície. Práve jeho obyvatelia najviac chvália na pravidelných stretnutiach so starostom Ružinova. Oceňujú, že ho vidia v teréne a je ochotný venovať sa problému, na ktorý poukážu a má možnosť ho riešiť. „Svoju prácu som sa vždy snažil robiť čo najlepšie a najefektívnejšie, čestne a svedomito v záujme občanov, aby žili v bezpečí. Vždy som mal z toho dobrý pocit, ak som nejakým spôsobom niekomu dokázal byť nápomocný pri riešení jeho problémov,“ hovorí Ján Šafár. Na poriadok v Ružinove dohliada už desať rokov. „Najčastejšie riešim priestupky voči čistote a poriadku, ďalej držaniu psov a tiež priestupky motoristov, najčastejšie parkovanie na verejnej zeleni,“ pokračuje štrkovecký okrskár. Ak by ste sa ho opýtali, čo by pri práci mestskej polície pomohlo, má jednoznačnú odpoveď: „Určite dodržiavať väčšiu spoluprácu občanov s políciou. Do Bratislavy prichádza celé Slovensko za prácou. Veľa ľudí býva v podnájme a to sťahovanie národa sem a tam vytvára veľkú anonymitu, hlavne v bytovkách. Veľakrát sa nám policajtom pri riešení určitého prípadu stáva, že pri zistení a hľadaní priestupcu alebo pri riešení určitého prípadu je to ako prechod cez tunel bez svetla.“

Ján Šafár žije v Bratislave takmer 30 rokov. Vo svojom voľnom čase najradšej športuje. „Hrávam pinpong a plávam, ale dávnejšie som skákal aj na padáku a na amatérskej úrovni som vyskúšal karate,“ prezrádza Šafár. Ako ďalej priznáva je stále slobodný. „Našťastie, moji rodičia ešte žijú a mám troch súrodencov.“ Pracovitý okrskár sa netají tým, že dôležité je v živote nestagnovať na jednom mieste. A tým smerom sa uberajú aj jeho vízie do budúcna. „Neustále sa vzdelávať a získavať čo najväčšie skúsenosti – to je to, čo chcem dosiahnuť. Ale v mojom veku, keď človek má už nad 50, bohužiaľ, plánovať nejaké extra ambície nemá veľký zmysel a preto všetko ukáže čas,“ myslí si Ján Šafár.

Veronika Vasilková

Foto: R. Hoblík