Otvorili Centrál

Polyfunkčný Centrál ožil. Vyrástol na troskách niekdajších kúpeľov. Moderný komplex tak nahradil staré ruiny. Dávnu históriu tohto miesta bude symbolicky pripomínať luxusný 25-metrový bazén.

Hotel, kancelárska veža, množstvo obchodov, kaviarne, bazén či park na streche. To všetko ponúka návštevníkom nové obchodné centrum Centrál. Otvorili ho v polovici októbra. Štvorhviezdičkový hotel sprevádzkujú v marci budúceho roka. Investor projekt oproti pôvodným plánom zmenil - nepostavil tu žiadne byty.

Na rad príde rekonštrukcia podchodu

Hoci je už nákupné centrum pre verejnosť otvorené, práce sa ešte neskončili. Investor chce zrekonštruovať podchod na Trnavskom mýte. „Finalizujú sa dohody medzi mestom a mestskými časťami. Predpokladá sa, že v blízkej budúcnosti by k tejto rekonštrukcii malo prísť. No presný dátum vám ešte neviem povedať,“ vyjadril sa Martin Šramko, riaditeľ investičnej spoločnosti Immocap Group. Podľa predbežného plánu by však podchod, ktorý je „strašiakom“ tejto lokality, mal dostať novú tvár v prvej polovici budúceho roka.

Po výstavbe Centrálu sa zároveň zmenila aj dopravná situácia v tesnej blízkosti centra. Pribudla nová križovatka a zvyknúť si treba aj na nové dopravné značenie. Investor zároveň musel zo svojich peňazí opraviť priľahlé cesty Jelačičova, Cyrilova a Metodova.

Obchodné centrum začali stavať ešte v roku 2009. Obyvatelia priľahlých domov zažívali v tejto súvislosti neľahké chvíle. Dlhodobé problémy im spôsobovala zlá situácia s parkovaním, hluk či prach. Počas výstavby museli viackrát zasahovať aj mestskí policajti, pretože sa na stave pracovalo aj v nedeľu, čo bolo v rozpore s vtedy platným všeobecne záväzným nariadením mestskej časti.

Parkovanie sa musí utriasť

Situácia sa po otvorení nákupného centra trochu zmiernila. Obyvatelia sa však naďalej sťažujú na divoké parkovanie. Investor sa bráni tým, že vytvoril vhodné parkovacie podmienky. „Pre shopping sú vyhradené dve celé parkovacie podlažia, pričom každé má vyše 450 parkovacích miest. Návštevníci majú prvé tri hodiny zdarma,“ spresnil Ivan Hlavatý, technický riaditeľ. Cez víkendy sa táto doba predlžuje o ďalšie dve hodiny. „Pred finišovaním otvorenia Centrálu sme riešili v tejto lokalite veľmi veľa priestupkov a to všetkého druhu. Vodiči nerešpektovali zákazy, chodníky, jednosmerky, zeleň, priechody pre chodcov. Po otvorení Centrálu sa však táto situácia zlepšila," opisuje situáciu Ivan Lahučký, veliteľ mestskej polície Ružinov. V rámci realizácie projektu by mali pribudnúť aj špeciálne miesta pre odstavenie bicyklov. Na to si však počkáme zrejme do jari budúceho roka.

Veronika Vasilková

Foto: Miroslava Štrosová

Vydanie: