Pestrý rok pre seniorov

Potulky po Slovensku i zahraničí, prednášky, koncerty, či deň seniorov. Taký bol minulý rok ružinovských dôchodcov, ktorí si užívajú zaslúžený oddych. Veľa cestovateľských i kultúrnych zážitkov ich čaká aj v tomto roku.

Mestská časť sa snaží robiť „jeseň života“ v Ružinove bohatú. Ani v tomto roku seniori nebudú mať čas sa nudiť. Minulé roky si pocestovali, navštívili mnoho zaujímavých miest, čo to sa priučili, zaspievali a zatancovali si na mnohých koncertoch. Podujatia, akcie a zájazdy, ktoré pre nich minulý rok zorganizovala a vymyslela sa tešili vždy veľkej obľube. „Pokračujeme v takej našej sociálnej politike. Chceme, aby čo najviac seniorov malo záujem sa socializovať a to sa nám aj darí. Minulý rok sme naplnili do posledného miesta všetky koncerty, dokonca v niektorých prípadoch bolo aj málo miesta. Takmer na všetky zájazdy či po Slovensku alebo za hranice, museli poslanci sociálnej komisie seniorov losovať. Tak isto to bolo v prípade kurzov, či počítačových alebo anglického jazyka. Veľký záujem seniorov nás pochopiteľne teší,“ zhodnotila minulý rok Henrieta Valková, vedúca Odboru sociálnych vecí na ružinovskom miestnom úrade.

Nové cestovateľské zážitky

Po pozitívnych ohlasoch seniorov má Odbor sociálnych vecí samozrejme chuť pokračovať ďalej. Aj na tento rok bude plný cestovateľských zážitkov. „V rámci Slovenska sme výlety obohatili o mesto Skalica, vyberieme sa aj do Čiech, na Morave si pozrieme skanzen Strážnice, nebude chýbať ani už tradičné Znojmo a Lednice. Navštívime Topoľčianky, nielen tunajší zámok ale aj vinárske závody. Koniec cestovateľského roka samozrejme uzavrieme vo vianočnej Viedni. Prejdeme sa aj hlavným mestom, navštívime starú radnicu a niektoré múzeá. Všetko sú to komentované prehliadky, čiže seniori sa čo to nové aj dozvedia,“ predstavila tohtoročné výlety Henrieta Valková. Ako prvé navštívia seniori kúpele vo Veľkom Mederi, tam sa vyberú už vo februári.

Hudobné zážitky

Okrem cestovateľských zážitkov sa seniorom dostane veľa aj tých hudobných. Henrieta Valková sľubuje, že zabávať sa tancom a spevom budú môcť seniori počas celého roka. „Vo februári pripravujeme výnimočný audiovizuálny program, ktorý nám pripomenie emóciu starého dávneho kina, kedy bežal čiernobiely film a do toho hrala živá hudba. Židovské kultúru nám príde hudobne predstaviť kapela Pressburger Klezmer Band. Francúzsky šansón zaspieva Andrea Zimányiová, ktorá mala minulý rok mimoriadny úspech. Vnučka Berkyho Mrenicu príde do Ružinova so svojou Cigánskou cimbalovkou a nebudú chýbať ani Kuštárovci.“

Kurzy i gratulácie

Ružinovskí seniori sú doslova žeraví po vzdelávaní. Minulý rok záujem o bezplatné počítačové kurzy a kurzy anglického jazyka niekoľkonásobne prevýšil počet miest. Pre veľký úspech sa tak tento rok budú znova učiť po anglicky. Stretávať sa budú aj na spoločenských akciách, ktoré pre nich mestská časť pravidelne organizuje. Oslávenci si spoločne pripijú na stretnutí jubilantov a v rámci mesiaca úcty starších nebude v októbri chýbať deň seniorov, ktorý je vždy plný zaujímavých informácii. O všetkých pripravovaných akciách sa seniori dočítajú nielen na stránkach Ružinovského echa, či na stránke mestskej časti. „Pokračujeme aj v tej adresnejšej komunikácii. Ak sa s nami už seniori podelili o svoje telefónne číslo prípadne emailovú adresu, pravidelne ich informujeme aj touto cestou. Táto databáza sa nám úspešne rozširuje. Veríme, že aj tento rok nám prinesie mnoho nových kontaktov,“ dodala Henrieta Valková.

(KK)