Ružiam do Ružinova chýbali hlasy

494 hlasov odovzdaných cez internet Ružinovu nestačilo na to, aby získal z grantového programu Zlepšime SPPoločne Slovensko peniaze na realizáciu projektu Ruže do Ružinova.

Ružinovčania i neružinovčania mali šancu zapojiť sa do internetového hlasovania a pomôcť tak získať peniaze od SPP, Nadácie SPP a Ekofondu na výsadbu záhonov ruží na uliciach Medzilaborecká, Komárnická a Martinčekova. V prípade získania dostatočného počtu hlasov by mohla samospráva dostať na výsadbu ruží 9 997 eur. Nepodarilo sa.

Konkurencia bola rôznorodá

O peniaze sa uchádzalo množstvo vyše 700 projektov z celého Slovenska, do hlasovania verejnosti postúpilo 240. Tomu ružinovskému s názvom Ruže do Ružinova chýbalo 165 hlasov od verejnosti na to, aby vo svojom západnom regióne postúpil a získal finančné prostriedky na jeho realizáciu. V rámci grantového programu mohli jednotliví žiadatelia získať na svoje nápady finančný príspevok vo výške od 3 000 do 10 000 eur. Najviac hlasov zo všetkých projektov na celom Slovensku získala Umelá horolezecká stena, ktorú chcú postaviť v športovej hale v Čadci – až 4 991 hlasov. „Každý deň sme boli v meste, sedeli sme v obchode, na pešej zóne a oslovovali sme ľudí, aby dali hlas nášmu projektu. Nebolo to ľahké, ale podarilo sa,“ prezradil taktiku Miroslav Kufa z občianskeho združenia Hory Kysúc. Vysoký počet hlasov nad štyri tisícky dokázal získať aj Hasičský zbor Priekopa z Martina na rekonštrukciu historického hasičského auta Praga RN. V porovnaní s tým Ružinovčanov hlasovalo málo – len 494. „Hlasy sme zháňali priamo od obyvateľov dotknutých ulíc pomocou výziev na bránach, cez web stránku Ružinova, od zamestnancov mestskej časti, poslancov, škôl a škôlok, cez facebook aj pomocou médií,“ vysvetľuje Ľubica Petrisková z ružinovského miestneho úradu, ktorá má na starosti získavanie mimorozpočtových zdrojov na realizáciu projektov v Ružinove. Možno aj dovolenkové obdobie spôsobilo, že Ružiam do Ružinova chýbalo 165 hlasov. „Obzvlášť ma potešili seniori, ktorí zatelefonovali, že chcú tiež hlasovať, ale nemajú internet. Spoločne sme to zvládli,“ pokračuje Ľubica Petrisková. Napriek tomu však hlasov bolo málo, rovnako ako v prípade projektu, ktorý predložilo ružinovské materské centrum Hojdana. Chcelo získať peniaze na novú telocvičňu pre deti i dospelých. Osloviť verejnosť sa nepodarilo ani Karate klubu Ippon, ktorý pôsobí na Základnej škole Kulíškova a uchádzal sa o grant na zakúpenie športového vybavenia.

Kto z Bratislavy bol úspešný?

Z bratislavských projektov sa podarilo cez hlasovanie verejnosti prejsť Rodinnému centru Ráčik, ktoré získa peniaze na vybudovanie spoločnej záhradky na mieste opusteného objektu na Hubeného ulici v Krasňanoch. Peniaze z grantového programu pôjdu aj na revitalizovanie vnútrobloku na Šancovej ulici a saleziánske stredisko na Mamateyovej ulici v Petržalke si bude môcť kúpiť nové technické vybavenie, ktoré poslúžia na zorganizovanie multižánrových kultúrnych večerov.

Miroslava Štrosová

Foto: Ľ. Petrisková

Vydanie: