Ružinov patril jeden večer folklóru

Podujatí, ktoré by venovali pozornosť výlučne slovenským ľudovým tradíciám je v našom hlavnom meste žalostne málo. Ružinov sa to rozhodol zmeniť.  Výsledkom je multižánrový Ružinovský folklórny festival, ktorého prvý ročník odštartoval dvanásteho novembra.

Tematický festival vznikol vďaka spolupráci mestskej časti  a Cultus Ružinov a.s. Výsledkom bolo originálne podujatie, ktoré prilákalo množstvo návštevníkov. To aj napriek tomu, že počasie skôr odrádzalo od chuti ísť sa zabaviť. Organizátori si na podujatí dali záležať. Heslo „z každého rožka troška“ bolo v tomto prípade presné.

Návštevníci mohli ochutnať tradičné domáce dobroty, zblízka si pozrieť šikovné ruky remeselníkov pri práci, dokonca, tí odvážnejší, si ju mohli aj vyskúšať. Svoju zručnosť overovali napríklad pri hrnčiarskom kruhu, kde mali možnosť vytvoriť si originálny hrnček, mohli si tiež namaľovať vlastnú drevenicu na výtvarnom workshope. „Našim cieľom bolo hlavne obnoviť tradičný folklórny festival. Kedysi bol spájaný s Ružinovskými hodovými slávnosťami, my sme Folkfest, ktorý už ľudia dobre poznajú pretvorili a urobili sme jeden večer, ktorý patrí výlučne iba folklóru v Ružinove,“ hovorí riaditeľka Cultusu Ružinov Andrea Kozáková. Prvý ročník festivalu dal vyniknúť najmä ružinovským súborom. Organizátori ich oslovili všetky a dostali tak možnosť prezentovať svoju prácu v rámci podujatia. Okrem nich vystúpil napríklad aj folklórny súbor Devín, ktorého členovia kedysi skúšali a nacvičovali v Dome kultúry Ružinov. Pre návštevníkov, ktorí si chceli rozšíriť vedomosti z našich dejín boli pripravené prednášky či slovenský tanečný film Tanec medzi črepinami. Absolútnym vrcholom programu, čerešničkou na torte, bolo vystúpenie súboru Čarovné ostrohy. Profesionálni tanečníci predstavili ružinovskému publiku projekt Rockom krokom. Originálne vystúpenie spája slovenský ľudový tanec s modernými prvkami. Nezvyčajné aranžmá ponúklo stret dvoch, na oko, rozdielnych svetov.

Originálnu energickú šou, ako aj program v rámci celého Ružinovského folklórneho festivalu, si Ružinovčania mohli vychutnať zadarmo. Išlo o dar mestskej časti svojim obyvateľom.

Veronika Vasilková

foto Rado Hoblík

Vydanie: