Ružinovčania v župe

Ružinovčania si okrem župana volili aj šiestich poslancov, ktorí budú mestskú časť zastupovať v krajskom zastupiteľstve. Svoju župnú stoličku z doterajších krajských poslancov za Ružinov obhájil len Dušan Pekár.

V konkurencii 49 kandidátov uspel s najvyšším počtom hlasov súčasný ružinovský starosta Dušan Pekár (6,67 %). Nasledujúcich 5 rokov budú Ružinov v zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja zastupovať aj dvaja súčasní mestskí poslanci Martin Chren (6,63 %) a Ján Buocik (6 %). Uspeli aj dvaja poslanci, ktorí momentálne sedia v ružinovskom miestnom zastupiteľstve, Martin Patoprstý (4,9 %) a Igor Adamec (4,83 %). Šesticu dopĺňa politický nováčik Marek Machata (4,42 %). Dušan Pekár, ako jediný zo zvolených zástupcov má už so župou skúsenosti, keďže ako poslanec v nej pôsobí aj v tomto volebnom období.

 

Dušan Pekár (SaS, OĽANO, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS, Zmena zdola, DÚ)

Uspeli ste vo voľbách ako jediný poslanec, ktorý už vie, do čoho ide. Beriete to ako ocenenie doterajšej dobre odvedenej práce na župe?

Kandidovali sme viacerí poslanci, ktorí momentálne sedíme v zastupiteľstve samosprávneho kraja. Takže ma to pochopiteľne teší, že ja som uspel. Ale na druhú stranu, aj ma to zaväzuje. Ružinovčania mi dôverujú, pevne verím, že ich nesklamem. Tak ako sa stretávam s obyvateľmi ako starosta, tak sa chcem aj ako župný poslanec

Keďže už viete, ako to v zastupiteľstve i samotnom kraji funguje, je niečo konkrétne, čo by sa malo zmeniť alebo robiť inak ako doteraz?

Už v minulosti som tlačil na to, aby kraj ako zriaďovateľ rekonštruoval stredné školy. Pomaličky sa to rozbieha, niečo sme posledné roky zrekonštruovali, verím, že v tom budeme pokračovať aj nasledujúcich 5 rokov.

 

Martin Chren (nezávislý)

Volebný výsledok k vám bol veľmi milosrdný. Prekvapil?

Veľmi príjemne ma prekvapil a pozitívne motivoval. Ďakujem všetkým, ktorí boli voliť, nielen tým, ktorí mi dali hlas. Mám z týchto volieb taký dobrý pocit, po dlhom čase to totiž boli voľby, kde som si musel naozaj vyberať medzi mnohými dobrými kandidátmi.

Je nejaká konkrétna oblasť, na ktorú sa chcete ako krajský poslanec zamerať?

Každý župný poslanec, keď chce byť dobrým poslancom, musí bojovať hlavne za dve veci. Prvá je zlepšenie dopravy a s tým spojená lepšia kvalita ciest a chodníkov. Druhá dôležitá vec je, že musí bojovať za svoju mestskú časť, za ktorú bol zvolený. Na toto sa chcem zamerať a dúfam, že sa nám spoločne všetkým ružinovským poslancom podarí spolupracovať v prospech našej mestskej časti.

 

Ján Buocik (nezávislý)

Máte skúsenosti ako mestský poslanec, pôsobili ste aj ako zástupca starostu v Ružinove. Čo vás priviedlo na župu?

Možno si už Ružinovčania všimli, že do našej mestskej časti ide poslednú dobu viac peňazí. Je to vďaka mestským poslancom. Spoločne sa snažíme, aby Ružinov z mesta čo najviac profitoval. A taký istý cieľ budem mať aj v župe. Budem sa snažiť mať dobré vzťahy nielen s poslancami, ale aj s pracovníkmi úradu, aby sme vedeli presadiť čo najviac pozitívnych vecí pre Ružinov.

Už pred voľbami ste avizovali, že Bratislavský kraj by mal investovať viac financií do stredných škôl. Stále to platí?

Samozrejme. Základnou kompetenciou župy sú práve stredné školy, v Ružinove ich máme trinásť. Mnohé z nich ale volajú po rekonštrukcii, lebo v minulosti do nich kraj investoval málo peňazí. Napríklad športové gymnázium na Ostredkovej ulici je športové asi len názvom. Stav športovísk tomu totiž nezodpovedá. Aj toto by som bol rád, keby sa zmenilo.

 

Martin Patorpstý (nezávislý)

Momentálne pôsobíte ako ružinovský poslanec. V čom sa pre vás stala atraktívna župa?

Svoju kandidatúru som dlho zvažoval. Začal som si zbierať podpisy ako nezávislý kandidát a postupne som ich začal rátať na stovky. Tak som si povedal, že to pôjdem vyskúšať, keď ma ľudia tak podporovali.

Je to pre vás nová skúsenosť. Viete, na čo sa ako krajský poslanec budete zameriavať? Župa má kompetencie, ktoré sa podľa môjho názoru dajú v Ružinove využiť a uplatniť lepšie. Najmä na opravu ciest a chodníkov či na oblasť životného prostredia. Tak isto si myslím, že v oblasti grantov môže dostať Ružinov viac priestoru. Dovolím si povedať, že momentálne sme v krajskom zastupiteľstve šiesti silní hráči. Verím, že s poslancami sa dohodneme a spoločne posunieme Ružinov v rámci župy ďalej.

 

Igor Adamec (nezávislý)

Ste známy nielen ako poslanec, ale i ako herec. Odrazí sa to nejako aj v pôsobení v Bratislavskom samosprávnom kraji?

Ja sa riadim porekadlom, šuster drž sa svojho kopyta. Takže mojou prioritou bude jednoznačne kultúra, v tomto smere by som chcel pomôcť ako sa bude dať. Podľa mojich informácií má župa sedem kultúrnych organizácií, štyri divadlá, z ktorých v dvoch som svojho času pôsobil. Čiže tú problematiku poznám veľmi dobre. Okrem kultúry by som sa chcel zamerať aj na dopravu.

Medzi päťdesiatimi zvolenými poslancami je polovica nezávislých a polovica tých, ktorí majú stranícke tričko. Aká bude podľa vás tá vzájomná spolupráca?

Samozrejme, uvedomujem si, že 50 poslancov je veľký počet, každý má svoju predstavu a inklinuje k niečomu inému. Dôležité je vytvoriť zmysluplné a pracovité poslanecké kluby, ktoré si dajú spoločné ciele.

 

Marek Machata (SaS, OĽANO,KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS, Zmena zdola, DÚ)

Dráha župného poslanca bude pre vás absolútnou novinkou. S akými cieľmi vstupujete do komunálnej politiky?

Mojou prioritou budú domovy sociálnych služieb, keďže momentálne pracujem v oblasti podpory pre zdravotne a sociálne znevýhodnených ľudí. V kraji máme stovky čakateľov na umiestnenie v týchto zariadeniach a nie príliš jasné pravidlá. Na toto by som rád upriamil väčšiu pozornosť, aby sa objasnili a jasne definovali podmienky. Toto je vec, ktorá trápi mnohých obyvateľov Bratislavského kraja.

Ako na politického nováčika sa na vás istotne obrátia viacerí vaši kolegovia, ktorí budú mať záujem o spoluprácu s vami. Ste človek, ktorý sa vie dohodnúť a spolupracovať?

Keď chceme pre náš kraj niečo urobiť, tak sa samozrejme budeme musieť dohodnúť. Dôležitá je nielen spolupráca s kolegami z Ružinova, ale aj s ostatnými poslancami, ktorí zastupujú svoju mestskú časť či obec.

Katarína Kostková, foto: archív župana, poslancov

Vydanie:

Fotogaléria: