Ružinovskí seniori vedia o svojich právach

Postavenie starších, ako a kde si uplatniť svoje práva, ako sa brániť proti zneužívaniu či zlému zaobchádzaniu. Aj to boli témy prednášky pre seniorov na ružinovskom miestnom úrade. Takéto vzdelávanie pre skôr narodených Ružinovčanov zorganizovala mestská časť Ružinov v spolupráci s Fórom pre pomoc starším a Slovenským národným strediskom pre ľudské práva. „Myslím si, že zneužívanie starších, je naozaj téma, o ktorej by sa malo hovoriť nahlas. Sú takí, ktorí nad neprávosťou len mávnu rukou, ale tak by to byť nemalo, mali by sa vedieť brániť. Preto ma teší, keď vidím, koľko našich seniorov, má záujem si doplniť vedomosti o svojich právach,“ povedal starosta Ružinova Dušan Pekár.

Jednou z tém prednášky bolo práve násilie páchané na senioroch a to, ako mu zamedziť. Zároveň ale seniorom prezidentka z Fóra pre pomoc starším vysvetlila, aké dôležité je, aby si všímali, čo sa v ich okolí deje a ak spozorujú formu násilia, aby to ohlásili. „Mnoho ľudí nevie, že aj keď dôjde k zlému zaobchádzaniu alebo k zneužitiu rôznymi subjektmi takzvanými šmejdami, musia sa brániť. Treba to oznámiť. Ak majú pocit, že im niekto ubližuje alebo ich diskriminuje, majú právo sa sťažovať,“ ozrejmila Ľubica Gálisová, prezidentka Fóra pre pomoc starším. Zároveň dodala, že seniori sa o svojich problémoch napríklad v právnej či sociálnej oblasti môžu s nimi poradiť aj prostredníctvom bezplatnej Senior linky. „Keď ste starší, mávnu nad vami všetci rukou, ale ja sa zas nedám. Preto ma zaujíma, aké mám práva, možno aj také, o ktorých som zatiaľ nevedela,“ uviedla Ružinovčanka Helena.

Zástupcovia zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva zas seniorom napríklad vysvetlili, ako ohlásiť to, keď majú pocit, že ich práva boli porušené. Okrem dôležitých informácii sa skôr narodení Ružinovčania zúčastnili aj prieskumu o chudobe starších, ktorý realizuje Fórum pre pomoc starším a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

Marianna Šebová

Foto: Stanislav Šenc

Vydanie: