Seniori vyrazili za hranice

Maďarský Mosonmagyaróvár bol cieľom výletu osemdesiatky ružinovských seniorov. V októbri im počasie prialo a tak sa zrelaxovali na termálnom kúpalisku. Výlet za päť pre nich zorganizovala mestská časť Ružinov. Rovnako ako ten do Viedne.

Za liečivou vodou a čokoládou

Aktívnejší seniori si na termálnom kúpalisku v Mosonmagyaróvári zaplávali v krytom aj vonkajšom bazéne. Tí, ktorí si chceli len oddýchnuť, využili masážne trysky v sedacích bazénoch. „Vyskúšala som všetky bazény a je to tu výborné, pretože je to všetko nové,“ povedala Marta Borbová. „Boli sme aj v plaveckom bazéne a teraz oddychujeme na slnku. Počasie je krásne, nič nám nechýba,“ uznala Petra Šepáková. „Vyberám si podľa toho, aká je voda. Najprv som išiel do teplejšej, potom zasa do chladnejšej,“ objasnil svoju stratégiu Rudolf Vašiček. Priaznivý účinok vody na kĺby potvrdili aj ružinovskí seniori. „Smrdieť to smrdí, ako keby tam mal byť nejaký účinok,“ vodu s úsmevom ohodnotila Helena Obuchová. „Dobre mi to robí na kĺby. Už som bola pripravená na operáciu a už päť rokov ani neviem, čo je palica. Mne pomáha tá voda,“ vychválila liečebné účinky termálnej vody Mária Laníková. Nebolo však všetko len o kúpaní a vode. Seniorov čakalo na záver výletu sladké pokušenie v podobe návštevy známej čokoládovne v rakúskom Kittsee. „Mohli sa pozrieť, ako sa robia duté čokoládové výrobky, ktoré sa exportujú do celého sveta. Na záver prehliadky si mohli v predajni tieto výrobky zakúpiť,“ doplnila bodku za výletom Henrieta Valková, vedúca odboru sociálnych vecí miestneho úradu Ružinov.

 

Za históriou i nákupmi

Novembrovým cieľom ružinovských seniorov bola Viedeň. Cestou do rakúskej metropoly ale dva autobusy výletníkov najprv smerovali, podobne ako pri závere predchádzajúceho výletu, do čokoládovne v Kittsee. „Čokoládovňa ma veľmi potešila, pretože som ju ešte nikdy nenavštívila. Vo vinárskej oblasti v Burgenlande som bola dávnejšie, no na čokoládovňu v Kittsee nikdy nevyšiel čas,“ prezradila Božena Molnárová. Takto posilnení sa všetci vybrali na špeciálny seniorský veľtrh vo Viedni. „Vidím tu veci, ktoré u nás nie sú. Veľmi ma zaujímajú najmä tie pre nás sluchovo postihnutých,“ povedala Ružinovčanka Vlasta. Seniori si mohli dať zadarmo zmerať aj tlak či nechať sa nalíčiť. „Tento veľtrh som si predstavovala trošku inak. Keď to má byť pre seniorov, tak by tu mali byť veci finančne dostupnejšie a chýbajú mi tu pamiatkové predmety. Tie by som si veľmi rada zakúpila, tak som zvedavá či ich niekde nájdem,“ vyjadrila nespokojnosť s cenami Marta Richtáriková. Na svoje si prišli aj kulinári, ktorí mohli ochutnať známy „šnitzel“ alebo plnené knedle s kapustou. K tomu zahrala aj rakúska dychovka. „Viedeň je už klasickým výletom. Snažíme sa ale seniorom stále ponúkať zaujímavý program s menšími obmenami, aby to nebolo stále to isté“ uviedol zástupca starostu Ružinova Vladimír Sloboda. Počas návštevy Viedne si seniori aj so sprievodcom prezreli historické centrum mesta. „Toto je jedno z mála miest, ktoré je nepoznačené vojnou. Je tu vidieť kus histórie. Je to pre mňa niečo nové a obyvatelia pôsobia takým dojmom, že ich nič nerozhádže,“ opísal svoje pocity z Viedne Milan Cepka. „Je tu taká

zbierka historických dokladov, ktorá sa málokde nachádza. Je to tu krásne,“ vychválil hlavné mesto Rakúska Juraj Zipser.

Marianna Šebová

Foto: autorka

Vydanie: