Slovenskí hokejbalisti v Ružinove vybojovali trikrát zlato

Ešte koncom júna sa v Ružinove konali Majstrovstvá sveta juniorov v hokejbale. Slovenské výbery dokonale využili výhodu domáceho prostredia, keď vo všetkých kategóriách vybojovali zlaté medaily. Na zápasy na Zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu mohli diváci chodiť zadarmo. Organizačne tento šampionát zastrešil generálny sekretár Slovenskej hokejbalovej únie Róbert Košťál.

Prvýkrát sa konali Majstrovstvá sveta v kategóriách do 16, 18 aj 20 rokov v tom istom čase a na tom istom mieste. Bol to veľký šampionát z hľadiska počtu športovcov?

Zúčastnilo sa 20 tímov z 9 krajín, pričom do zápasov zasiahlo asi 500 športovcov. Ďalších približne 500 ľudí sa staralo o to, aby všetko fungovalo tak, ako má. Takže išlo naozaj o veľkú akciu, ale ni len kvantitatívne, ale, samozrejme, aj kvalitou. Nie každý deň hrajú naši juniori s tímami zo zámoria.

Bolo náročné takúto veľkú akciu zorganizovať? Predsa len Majstrovstvá sveta nie sú bežným turnajom.

Nebolo to jednoduché, ale máme už skúsenosti a veľmi nám pomohli aj partneri podujatia. Pomoc, ktorá prišla aj z Ružinova, či už vo forme bezplatného nájmu zimného štadióna alebo finančných prostriedkov, bola veľkým plusom nielen pre túto jednu akciu, ale aj pre celý tento šport. Okrem toho sme získali prostriedky aj z ministerstva školstva a vyššieho územného celku. Aj preto sme mohli pustiť divákov na tribúny zadarmo.

Boli ste spokojný s účasťou divákov?

Musím povedať, že účasť bola veľká až v závere. Počas týždňa sme očakávali vyššiu účasť najmä detí zo škôl – dali sme na základné aj stredné školy v Bratislave plagáty a informácie, no žiaci ešte asi mali iné povinnosti. Keby sme to robili mimo Bratislavy, tak účasť by sme mali podstatne vyššiu. Potrebovali sme ale miesto, ktoré má aj dobrú infraštruktúru, dostatok hotelov, kvalitné zázemie a podobne, a to sme našli práve tu v Ružinove.

Aká ste mali spätnú väzbu na majstrovstvá od zahraničných účastníkov?

Tímy boli prekvapené práve organizáciou, že obe hracie plochy boli veľmi blízko, že nemuseli chodiť ďaleko, keď hrali v inej hale. Taktiež, že všetky tímy mali šatne, čo tiež nie je obvyklé na majstrovstvách sveta mládežníckych kategórií. Ďalej chválili aj to, že väčšinu zápasov sme vysielali cez internet a že okamžite boli na webe všetky, aj priebežné výsledky, čiže aj rodičia doma mali predstavu o dianí.

Čím si vysvetľujete, že Slovensko s takou malou členskou základňou oproti iným štátom, je schopné vyhrávať zlato na významných svetových podujatiach, ako bolo toto, respektíve aj majstrovstvá sveta mužov minulý rok?

Nastavením podpory mládežníckych klubov a ich súťaží zo strany Slovenskej hokejbalovej únie (SHbÚ) z dlhodobého hľadiska a jednoznačne záujmom vedúcich predstaviteľov jednotlivých mládežníckych klubov o ich mládež a jej napredovanie vo výkonnosti až po kategóriu dospelí. Všetko to dohromady s ich nadšením pre tento šport robí tieto výsledky. Veľmi k tomu prispieva popularita hokeja, ako aj samotného hokejbalu, čo má za následok nárast členskej základne v hokejbale, kde si reprezentační tréneri môžu vyberať z väčšieho počtu talentovaných hráčov z radov členov SHbÚ.

Daniel Súkup

Foto: archív R.K.

Rubrika: