Vážení susedia, milí Ružinovčania,

dnešné číslo Ružinovského Echa sme sa rozhodli venovať tridsiatemu výročiu Nežnej revolúcie.

Za tridsať rokov sa toho udialo naozaj veľa. Spoznali sme benefity slobody. Ale aj to, že nie je zadarmo. A že ak nekráča ruka v ruke so zodpovednosťou, nefunguje. Zistili sme, že v dôsledku rýchlych zmien mnohí ľudia - a nebudem klamať, aj štát a obce - nedokážu držať krok s dobou. Spomeňte si len na Ružinov pred tridsiatimi rokmi a dnes. 30 rokov po revolúcii stále hasíme také základné problémy ako vysporiadavanie pozemkov, bez ktorých nevieme ani len opravovať mnohé chodníky či detské ihriská.

V novembri 1989 som bol ešte malý chlapec na základnej škole, no atmosféra tých dní sa mi aj tak vryla do pamäti. Oveľa viac som si však uvedomoval zmeny, ktoré prebiehali v rokoch nasledujúcich. V roku 2001 som pomáhal zorganizovať jednu z najväčších ekonomických konferencií na Slovensku. Nositeľ Nobelovej ceny, James Buchanan, vtedy rozprával o tom, že transformácia sa skladá z troch procesov: zo zmeny ekonomickej, politickej a kultúrno-morálnej. Každá z nich je sama o sebe zložitá - a zvládnuť všetky tri, to je herkulovská úloha. Ekonomickú a politickú zmenu sme relatívne zvládli. Ale kultúrno-morálna transformácia, tá je najťažšia. Aj z aktuálnych udalostí, ktoré práve hýbu Slovenskom, je zrejmé, že potrvá niekoľko generácií, kým sa naozaj etablujú hodnoty ako slušnosť, nekradnutie, dodržiavanie pravidiel.

Aj napriek tomu som rád, že som zažil všetky tieto zmeny. Žiadne iné generácie nemali šancu zažiť na vlastné oči ako rýchlo sa svet okolo nich mení. A nielen za to vždy budem tejto dobe okolo nás vďačný.

Váš starosta

 

Vydanie: