Vymysleli, urobili.....

47 nápadov či projektov podporila mestská časť Ružinov z tohtoročného grantového programu. Spomedzi 109 posudzovaných žiadostí ich vybrala grantová komisia zložená z poslancov miestneho zastupiteľstva. Samospráva na realizáciu nápadov prispela sumou viac ako 147 tisíc eur. Projekty boli z oblasti kultúry, športu, životného prostredia, vzdelávania a sociálnej oblasti. V uplynulých mesiacoch sa už mnohé z nich podarilo aj zrealizovať. Prinášame vám malú ukážku toho, čo Ružinovčania alebo priaznivci Ružinova vytvorili. Hlavným cieľom grantového programu je podpora komunitného života v Ružinove.

Galériu pod holým nebom ste mohli navštíviť pri Štrkoveckom jazere. Výstavu fotografií "Ružinov včera a dnes" tu inštaloval fotograf Tomáš Manina. Porovnať ste mohli čiernobiele archívne snímky Ružinova zo 60. či 70. rokov a súčasné fotografie Ružinova. Návštevníci tu obdivovali snímky napríklad z výstavby Ostredkov, niekdajšiu podobu Dulovho námestia, ale aj centrálne trhovisko, ktoré bolo kedysi v miestach dnešného Trnavského mýta.

Život naživo pri Fontáne pre Zuzanu. To bol projekt občianskeho združenia Fontána pre Zuzanu. Obyvatelia vnútrobloku, ktorému dominuje známa filmová fontána, tu svojpomocne skrášlili verejný priestor. Upravili zeleň, čím vnútroblok presvetlili a odstránili z neho tmavé zákutia využívané vandalmi. Opravili oplotenie ihriska, vymaľovali jeho mantinely, osadili nové lavičky, smetné koše. Vnútroblok sa tak stal príjemnejším miestom na stretávanie sa susedov. „Nebolo jednoduché susedov presviedčať, aby prišli a pomohli, ale keď videli, že sa tu niečo deje a má to zmysel, postupne sa k nám pridávali,“ zhodnotil iniciátor projektu a predseda OZ Fontána pre Zuzanu Ivan Vlk.

Splavy Malého Dunaja pre ružinovských školákov zorganizovalo občianske združenie Zážitkovo. Triedy o účasť na splavoch súťažili – podieľať sa museli na aktivitách, ktorými chránia prírodu alebo si k nej vytvárajú lepší vzťah. V rámci projektu „Život sa vracia do ružinovských vôd“ však súťažili aj jednotlivci či rodiny s deťmi a jeho súčasťou bol aj orientačný beh v Parku na Ostredkoch.

Speváčka Ida Kelarová s kapelou predstavila na koncerte v Dome kultúry Ružinov mladých rómskych spevákov. S občianskym združením sa venuje práve podpore hudobného talentu rómskych detí a mladých ľudí.

Pingpongové stoly pribudli na dvore Základnej školy Drieňová. Školáci tak majú viac možností, ako vonku športovať.

Vydanie:

Fotogaléria: