Zavreté kino Zora postupne otvárajú

Sedem rokov zatvorené kino Zora na Okružnej ulici na Trnávke ožíva. Dvojica mladých ľudí priamo z tejto lokality chce objekt opäť otvoriť pre verejnosť. Nechcú sa už pozerať na chátrajúcu budovu, ale chcú v nej vytvoriť kultúrne a komunitné centrum. Už podnikli aj určité kroky, ktorých výsledkom je získanie finančnej podpory z participatívneho rozpočtu Bratislavy. Objekt je majetkom hlavného mesta.

„Mohli by tu byť rôzne aktivity, od komunitného stretávania miestnych občanov cez skúšobne pre kapely, divadlo, premietanie a možno aj nejaké jazykové kurzy. Pripravujeme aj čajovňu alebo menšiu kaviareň. Vonku oddychovú zónu a outdoorové fitness,“ objasnil plány s kinom Zora autor projektu Andrej Gašpar. V prvom kole podpory komunitných projektov z rozpočtu hlavného mesta už na rekonštrukciu bývalej Zory získali títo záujemcovia 13 000 eur. Tie použili na vybudovanie dvoch učební, opravu prasknutej rúry na rozvodoch vody, zrekonštruovanie rozvodov kúrenia, výmenu desiatich radiátorov a znovuzapojenie prívodu plynu a elektriny do objektu. Pracujú aj na znížení energetickej náročnosti budovy zateplením stropu v prednej časti bývalej Zory. Budova však potrebuje ešte ďalšiu rekonštrukciu a teda aj peniaze. „Potrebujeme vymeniť okná, lebo sú v katastrofálnom stave. Potrebovali by sme opraviť pochôdznu terasu a strechu. Chceli by sme urobiť zvukovú izoláciu a zrekonštruovať toalety,“ uviedol na margo potrebných opráv koordinátor projektu Multifunčného a komunitného centra Zora (KCZ) Peter Mihálka. Projekt ráta aj s úhradou energií na celý rok. Na to treba ešte 15 500 eur, o ktoré Zora bojuje s inými nápadmi Bratislavčanov.

Kino Zora získalo tretie miesto

Na rok 2013 žiadalo o podporu Bratislavy z participatívneho rozpočtu 14 projektov v takzvaných štyroch komunitách: zelené mesto, seniori, mládež a open data. Tieto projekty ľudia mohli podporiť prostredníctvom ankety na internetovej stránke Bratislavy či facebooku hlavného mesta. Tieto hlasy mali váhu 20%. Zvyšných 3/5 hlasov udelili ľudia na verejnom zhromaždení začiatkom novembra. Kino Zora získalo celkovo takmer 300 hlasov a obsadilo tak tretie miesto medzi komunitnými projektmi na rok 2013. Najväčšiu podporu verejnosti získal projekt pracovnej skupiny a katalógu verejných datasetov magistrátu. Druhé miesto získalo komunitné centrum generácií. KCZ si bronzovou priečkou zvýšilo šancu na získanie potrebných peňazí od hlavného mesta. Akú sumu zainvestuje v budúcom roku Bratislava do

komunitných projektov ešte nie je známe. „Tento rok bolo alokovaných 30 000 eur, chceli by sme, aby to na budúci rok bolo minimálne 50 000, prípadne viacej,“ uviedol poradca primátora Bratislavy Michal Feik. Konečné slovo budú mať v decembri mestskí poslanci. Rozhodovať o tom, koľko peňazí dostane konkrétny projekt, budú na základe výsledkov ankety a verejného zhromaždenia. A to je zmena oproti minulým kolám podpory občianskych projektov. „Tento rok už poslanci budú vedieť, aké projekty občania navrhli. V minulom roku schválili sumu 30 000 eur a neskôr potom obyvatelia rozhodovali, kam pôjde,“ povedal poradca primátora Michal Feik. Aj keď Komunitné centrum Zora sa snaží získať peniaze až na rok 2013, dvojica obyvateľov Trnávky objekt postupne sprístupňuje verejnosti, napríklad tu organizuje už malé koncerty.

Marianna Šebová

Foto: Radoslav Hoblík

Vydanie: