Jedlý park naberá reálne kontúry

Jedinečný jedlý park s vybudovaným ekosystémom zadržiavania dažďovej vody, záhradou, včelínmi pre mestské včely a biotopom pre vtáctvo. Plány na unikátny park pred Paneurópskou vysokou školou na roku Ružinovskej a Tomášikovej ulice sa začali realizovať.

Prvý krok nového ružinovského parku predstavovala výsadba nových stromov. „Vysadili sme tu 93 nových stromov, tie nám urobili zóny, na ktoré bude park v budúcnosti rozdelený. Je to vlastne začiatok prvej etapy. Predpokladáme a dúfame, že do troch až štyroch rokov by mohol byť park komplet hotový,” uviedol autor parku Branislav Kaliský, mestský poslanec. Na parku sa podieľa viacero ľudí a organizácii. Financie sa podarilo získať aj vďaka Slavomírovi Drozdovi, Martinovi Chrenovi, Branislavovi Kaliskému a Jarmile Tvrdej, mestským poslancom za Ružinov, ktorí park presadili ako svoju poslaneckú prioritu. „Financie prichádzajú priebežne. Časť stromov platilo mesto a časť je zo súkromných zdrojov, ktoré zbierame postupne,” doplnil Branislav Kaliský.

Spojenie pre dobrú vec

V parku sa udomácnili jarabina vtáčia, dub šarlátový, orech čierny, javor mliečny, lipa malolistá, hruška stará, jabloň stará a mnohé ďalšie druhy stromov. Vybralo ich Občianske združenie Zelená Bratislava (OZ ZEBRA). „Stromy sme vyberali podľa toho, aby boli pestré a mali efekt v každej sezóne. Išlo nám o to, aby boli farebné na jeseň, prinášali plody a zároveň boli potravou pre vtáctvo. Tiež sme mysleli na mestské včely, ktoré ešte minulý tok našli svoj domov na streche tunajšej vysokej školy,” objasnila Zuzana Rusková z OZ Zelená Bratislava. Novovysadené stromy si budú samozrejme vyžadovať zvýšenú starostlivosť. O tú sa bude starať Občianske združenie Viac ako 1000 slov. „Starostlivosť sme si natrénovali na čerešni, ktorú sme v parku vysadili ešte minulý rok. Je nám totiž jasné, že nestačí len park vysadiť stromami, ale minimálne ďalšie tri roky potrebujú pravidelnú údržbu, hlavne zalievanie v letných mesiacoch. Je dôležité udržať ich pri živote a dopriať im to čo potrebujú,” priblížil Róbert Molnár z OZ Viac ako 1000 slov.

Krok vpred

Počas zimy sa podarilo celý proces zhotovenia parku posunúť. Momentálne je navrhnutý a hotový na úrovni územného rozhodnutia. „Aktuálne čakáme na povolenia zo stavebného úradu, postupne by sme tu chceli vybudovať chodníky, jazierko, zenovú záhradu a čajovňu so sociálnymi zariadeniami. Všetko by sme to chceli zrealizovať do konca tohto roka, maximálne na začiatku budúceho,” uviedol Branislav Kaliský.

Jedinečné miesto v meste

Tento projekt je na Slovensku i z celoeurópskeho hľadiska svojou polyfunkčnosťou a rozsahom unikátny. Prvky jedlého lesa tvoreného ovocnými stromami, kríkmi a bylinkami integruje s náučnými a kultúrnymi funkciami pre deti i dospelých. Oživí priestor v Ružinove a z parku spraví atraktívne miesto. Hlavnou úlohou parku je totiž spájať ľudí, obyvateľov Ružinova, študentov, profesorov, majiteľov psov i rôznych generácií. Dôležité je, aby trávili viac času vonku, aby sa poznali a komunikovali spolu. „Tento park bude iný. V Bratislave nemáme veľa zrevitalizovaných parkov. Prinesieme do tohto parku aktivity a možnosti trávenia voľného času. Z našej strany je tu snaha vytvoriť multifunkčné priestranstvá, kde sa budú ľudia stretávať,” dodala Zuzana Rusková.

Katarína Kostková, foto: autorka

Fotogaléria: 
Vydanie: Máj 2018