Keď potrebujeme pracovať, ale rušia nás susedia: Susedské vzťahy, kto môže pomôcť?

Energetická kríza a úsporné opatrenia nás opätovne vedú k práci z domu. Popri pohodlí, ktoré ponúka, však narážame aj na mnohé problémy, s ktorými sa v úradoch nestretávame. Ako a s kým riešiť, ak suseda počas dňa skáče na trampolíne, sused takmer celý deň prefajčí na balkóne a z vedľajšieho bytu sa neustále ozýva štekot psa? 

Všetko je o tolerancii. Čo však jednému vôbec neprekáža, druhý nedokáže akceptovať vôbec. Na koho sa obrátiť, ak je predstava o pokojnom bývaní a pokojnej práci z domu, pravidelne narúšaná?

Prerábky bytov

Keď sme v práci, ani nevieme, čo sa v paneláku deje. Ak však pracujeme z domu a najviac nám vyhovuje ticho, miera komfortu sa podstatne znižuje. V rámci dobrých vzťahov je možné očakávať, že o rekonštrukcii bude majiteľ bytu informovať minimálne oznamom v spoločných priestoroch. V prípade, že rekonštrukcia trvá pridlho, prekračuje termín a majiteľ bytu. resp. stavebník po sebe neupratuje spoločné priestory, obráťte sa na správcu. Ak máte pocit, že sused robí v byte väčšie zásahy ako sú tie, o ktorých ostatných informoval, a môže to napríklad narušiť statiku domu, môžete sa oficiálnou žiadosťou obrátiť na stavebný úrad.

Neporiadok pri smetiakoch

Zvýšený počet obyvateľov kumuluje aj väčšie množstvo odpadu. Často sa však hromadí aj na kontajnerovom stojisku. Za jeho čistotu zodpovedá správca. Ak vidíte neporiadok a prípadne máte informácie, kto ho spôsobil, obráťte sa na správcu, prípadne aj políciu. V opačnom prípade sa za vyčistenie platí z domového fondu.

Zvláštne vône pri varení

Čuchové bunky mnohých ľudí ťažko nesú prisilné koreniny a arómy. Vedzte však, že ak by to susedovi – kuchárovi smrdelo, iste by to nejedol. Možno jemu zase nevonia to, čo cíti na chodbe, keď prekáža okolo vášho bytu. Ideálnym riešením je otvoriť okno a prečkať túto chvíľu. Ak sa situácia opakuje, obráťte sa na správcu, aby kontaktoval toho, kto obťažuje okolie.

Plač a krik detí

Najskôr si je nutné uvedomiť, že všetci sme boli kedy deťmi. Hlučne sme sa hrali, zákutia bytu nám často slúžili na rôzne hry a dupot určite počuli nielen susedia bývajúci pod nami, ale možno aj nad nami. Je však možné, že máte to nešťastie a vedľa vás býva rodina rovno s tromi nespratnými deťmi. Je teda na mieste, aby ste sa obrátili na správcu, aby situáciu riešil s majiteľom. To sa, samozrejme, netýka extrémnych prípadov, kedy máte oprávnené obavy, že za dverami bytu sa odohrávajú omnoho závažnejšie veci, ktoré treba riešiť so štátnymi inštitúciami.

Byt ako telocvičňa

Mnohé prístroje, pre ktoré sme obyčajne chodievali do posilňovní, si poniektorí už počas koronakrízy zaobstarali aj do svojich bytov. Hluk, ktorý vydávajú, však mnohých netrápi. Skúste teda nájsť dohodu, prípadne sa obráťte na správcu alebo zástupcov vlastníkov.

Hluk počas dňa/ žúrky

Väčší hluk či hlasná hudba je niečo, čo dokáže veľmi narušiť psychickú pohodu aj pracovný výkon. Požiadajte susedov, aby rešpektovali vaše pracovné povinnosti a ak to nezaberá, obráťte sa na správcu. V čase nočného kľudu, t.j. medzi 22:00 a 6:00 volajte políciu.

Domáce násilie

Krik, plač, bitka, vulgárne nadávky, búchanie dverí... situácia sa môže vyvinúť až do extrému. V posledných rokoch sa navyše výskyt prípadov domáceho násilia prudko zvýšil. Ak vidíte, že človek z vášho najbližšieho susedského okolia má modriny, rany či zlomeniny, neváhajte kontaktovať políciu.

Fajčenie na balkóne Po hodinách za počítačom si chcete len tak na desať minút vyjsť na balkón, nadýchať sa čerstvého vzduchu a narovnať sa, ale vždy je tam aj sused z bytu nad vami a fajčí? Navyše popol padá na váš balkón? Môžete ho upozorniť, aby si dal na svoj balkón popolník. Ak nedôjde k náprave, požiadajte správcu, aby s ním prehovoril, nakoľko sa obávate nielen o svoje zdravie, ale aj majetok. Prípadne môže bzť takéto správanie upravené v domovom poriadku.

Hra na hudobných nástrojoch

Mama, ktorý býva s rodinou v byte nad vami, chce mať z dcérky huslistku, tá teda celé hodiny doma poctivo trénuje, ale ešte stále to nie je na úrovni milánskej La Scala a skôr to ostatných ruší, ako by im to spôsobovalo potešenie. Čo s tým, keď by ste jej namiesto toho radšej odporučili šachový alebo čitateľský krúžok? Najjednoduchšie by bolo dohodnúť sa na časoch, kedy bude cvičiť. Ak sú to však celé večery, riešením by mohlo byť aj s pomocou správcu nájsť nevyužité priestory v dome. Neváhajte sa na neho obrátiť so žiadosťou o pomoc. 

 

Vydanie: December 22 - Január 23