Nová zelená oáza v Ružinove?

Zelený priestor pred Paneurópskou vysokou školou dostane novú podobu. Premeniť by sa mal na unikátny park poskytujúci množstvo priestoru pre relax a trávenie voľného času.

Na rohu Ružinovskej a Tomášikovej ulice je v súčasnosti rozľahlý priestor, ktorý poskytuje množstvo zelene. To dočasne vyhovuje majiteľom psov, ktorí majú plochu na prechádzky so svojimi štvornohými ratolesťami. Stále viac si ho ale všímajú aj developeri, ktorí si na priestor v atraktívnej lokalite „brúsia zuby“. A práve tomu sa snažia zabrániť členovia dvoch občianskych združení. Občianske združenie Zelená Bratislava – ZEBRA a OZ Kreatívna brána zorganizovali besedu, kde sa k myšlienke „oázy pokoja“ priamo v centre Ružinova mohli vyjadriť aj jednotliví obyvatelia. Revitalizácia zelenej plochy pred Paneurópskou vysokou školou by zároveň zabránila akýmkoľvek developerským pokusom. „Ľudia síce vnímajú, že je to park, ale je to iba zeleň, cez ktorú rýchlo prejdete a nemáte chuť tam tráviť čas. Toto bola tá myšlienka, ktorá nás inšpirovala. Navrhnúť spoločne s ľuďmi priestor, kde budú mať chuť tráviť čas,“ približuje Ivana Kaliská Klapková, iniciátorka projektu.

Zeleň s niečím navyše

Územný plán zóny hlavného mesta definuje túto plochu ako zeleň. Ak by na tomto mieste vznikol park, navždy by zeleňou aj ostal. Projekt pozitívne prijali aj niektorí mestskí poslanci. Časť financií, ktorá poputuje na realizáciu parku bude z ich poslaneckých priorít. Vďaka tomu iniciátori môžu v tejto chvíli rátať s čiastkou približne 150 tisíc eur. Zapojiť sa ale plánujú aj sponzori zo súkromného sektora. „Rokujeme napríklad s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou ohľadom vybudovania zavlažovacích systémov v rámci parku,“ hovorí Martin Chren, mestský poslanec. Plocha rozľahlá približne dva hektáre si ale vyžaduje investíciu siahajúcu do výšky okolo 500 tisíc eur. „V tejto chvíli je istý výbeh pre psov. Vznikne tak veľmi kultivovaná plocha pre psíčkarov. Viem, že sa polemizuje s myšlienkou vytvoriť tam aj relaxačnú záhradu a edukatívnu plochu, kde by sa ľudia mohli dostať viac do kontaktu s prírodou,“ tvrdí Branislav Kaliský, architekt a mestský poslanec. Ružinovčanom záleží na tom, čo bude v ich okolí. Dôkazom toho je aj účasť na besede, z ktorej vzišlo množstvo kreatívnych nápadov. Zapojili sa nielen mladí ľudia a rodiny, ale aj staršia generácia. „Niekoľko pracovných skupín zložených z obyvateľov robilo na návrhoch nezávisle od seba. Dá sa povedať, že na 80% sa ich návrhy zhodovali. Každá skupina navrhovala ponechanie centrálnej voľnej plochy zelene, voľnočasové aktivity pre deti, mládež i staršiu generáciu, či výbeh s ihriskom pre psov. Ľudia preferovali prírodné materiály na stavby ihrísk, lavičiek či chodníkov,“ objasnil Martin Patoprstý, ružinovský miestny poslanec. Tu ale plány nekončia. Revitalizácia parku pred Paneurópskou vysokou školou by mala byť prvou časťou ružinovského zeleného bulváru, ktorého súčasťou budú aj územia od Štrkovca až po koniec Ružinovskej ulice. Viac o plánovanej revitalizácii parku pred Paneurópskou školou ako i začiatku vzniku Ružinovského bulváru sa dočítate v aprílovom vydaní Ružinovského echa.

Autor: Veronika Vasilková

Foto: Katarína Kostková

Vydanie: Marec 2017