Pýtali ste sa.. Čo sa bude diať s Hirošimou?

Dokedy ešte bude Ružinovčanov strašiť skelet bývalého obchodného domu na Pošni, ktorý ľudia z okolia poznajú skôr ako Hirošimu? Prečo ešte nie je zbúraná a čo musí investor spraviť, aby toto miesto opäť žilo a nebolo tou časťou mesta, ktorej sa za tmy radšej vyhnete?

Hirošima kazí okolie už viac ako desaťročie. Napriek viacerým pokusom sa kvôli komplikovaným majetkovo-právnym vzťahom nedarilo so situáciou pohnúť až do konca roku 2018, kedy do projektu vstúpil nový investor, spoločnosť MiddleCap. Minulý rok sa verejnosť zoznámila s víťazným návrhom, a potom sa začali práce na získaní všetkých potrebných povolení.

V čom je problém? Na tomto mieste je ešte stále platné stavebné povolenie pre veľký obchodný dom Yosaria Plaza, takže ak by sa postupovalo podľa týchto plánov, vyrástlo by nákupné centrum podobné ako Vivo (známe ešte s pôvodným názvom Polus). Tento koncept však odmietali nielen obyvatelia, ale aj mestská časť. Zničená kostra stavby, ktorá ešte stále stojí, mala byť súčasťou novej stavby, a preto nie je možné len tak ju zbúrať, než bude mať stavebník v rukách nové stavebné povolenie.

Dohoda na pravidlách

Na tom, ako bude nová výstavba vyzerať, sa investor dohodol s členmi komisie, ktorú tvorili ako zástupcovia mestskej časti, tak aj magistrátu.

Zadefinovali sa tak maximálne regulácie pre toto územie. Prvou podstatnou zmenou v porovnaní s pred rokmi schváleným stavebným povolením je oveľa menšie množstvo hmoty, a postaví sa toho teda menej. Nevyrastie tu ani výšková dominanta podobná Retru.

Nová výstavba

Víťazný projekt vzišiel z medzinárodnej súťaže a jeho autorom je český architekt Jakub Cígler. Na základe návrhu jeho kancelárie sa bude rekonštruovať napríklad aj spodná časť pražského Václavského námestia. Projekt počíta približne s dvesto bytmi a občianskou vybavenosťou. Pôvodný plán hovoril o asi 1200 autách, dnes je to už len 600. Hlavný vstup do areálu bude z Tomášikovej a nie z Obilnej, aby jej obyvatelia netrpeli zhoršenou dopravnou situáciou.

Čo pribudne?

Cyklisti získajú novú cyklotrasu a pribudne aj svetelná križovatka. Na základe rokovaní so stavebníkom tento investuje do bezprostredného okolia približne 10 miliónov eur, a kompletná obnova tak čaká napríklad aj Papánkovo námestie. Celkovo tak stavebník investuje do verejných priestorov asi 15 percent celkovej sumy projektu. V tejto chvíli už investor potrebuje len posledné dva súhlasy a začne povoľovací proces. Pokiaľ nenastanú nepredvídateľné okolnosti, počas leta začne Hirošima miznúť.

 

Vydanie: December 21 - Január 22