Začiatok Ružinovského bulváru má zelenú

V Ružinove vznikne nový park. Nepôjde len o klasickú zelenú plochu, kde sem-tam poteší oko návštevníka lavička alebo pokosený trávnik. Vďaka aktivite miestnych i mestských poslancov svitá nádej pre realizáciu unikátneho projektu, ktorý doteraz nemal v mestskej časti obdobu. Na rohu Ružinovskej a Tomášikovej ulice, kde sa v súčasnosti rozprestiera rozľahlá, ale ničím zaujímavá zelená plocha, sa budú diať veľké veci.

Ak chceme hovoriť o úplnom začiatku, musíme siahnuť až do roku 2011. V tomto čase sa konečne podarila zmena územného plánu hlavného mesta. Vďaka tomu sa zmenila funkcia tejto oblasti z občianskej vybavenosti nadmestského charakteru na parky a zeleň. Prešlo niekoľko rokov, kedy skrsla myšlienka pretvoriť park na oázu pokoja a relaxu. Občianske združenie Zelená Bratislava – ZEBRA a OZ Kreatívna brána zorganizovali besedu, kde sa ich členovia dozvedeli názory Ružinovčanov i návštevníkov mestskej časti. A rozhodlo sa. Ružinovčania chcú mať vo svojom okolí inovatívny park. Výhodou je, že jeho realizáciou sa zmaria plány developerov, ktorí si čím ďalej, tým viac brúsia zuby na veľkorysú a atraktívnu plochu pred Paneurópskou vysokou školou. „Slovo dalo slovo“ a vznikol projekt, ktorému doteraz nemôže v Ružinove nič konkurovať.

Psí výbeh, bezpečné včely aj ihrisko

Vytvoriť park, to nie je len tak. Vyhovujúci územný plán je síce dobrý základ, ale k realizácii to nestačí. Ďalším krokom je kvalitný projekt parku a financie. A práve tu vstúpili do hry mestskí poslanci za Ružinov. Branislav Kaliský, Martin Chren, Slavomír Drozd a Jarmila Tvrdá prispeli spolu sumou 150 000 € na sľubný štart projektu a to formou svojich tohtoročných poslaneckých priorít. Zároveň z tých vlaňajších Kaliského a Chrena poputuje na park ďalších 40 000 €. Realizácia projektu bola v súčasnosti posunutá na mestskú spoločnosť GIB. „Veríme, že čoskoro bude dokončená tak architektonická štúdia, ako aj samotný realizačný projekt a budeme môcť začať vysádzať stromy, upravovať terén, zabezpečiť zavlažovanie či výstavbu plánovaného jazierka,“ poodhaľuje ďalšie kroky Martin Chren, mestský poslanec za Ružinov. Ak by všetko vyšlo podľa plánov, priamo v srdci Ružinova vznikne najlepší a najkrajší park v celej Bratislave. Plocha pred súkromnou vysokou školou je zároveň súčasťou širšieho konceptu „Ružinovský bulvár“. Tiahne sa od Záhradníckej ulice až po koniec Ružinovskej. „Po dobudovaní parku vznikne v Ružinove nová použiteľná zelená plocha s domysleným ekosystémom zadržiavania dažďovej vody, včelími rodinami a prostredím pripraveným pre príchod vtáctva. Veľká časť prieskumov je venovaná ornitológii, geológii a hydrológii. Prínosom bude aj zlepšenie vzduchu a klímy v danej oblasti. Vznikne tu prírodný herbár a nebude chýbať ani ZENová a relaxačná časť,“ približuje Branislav Kaliský, spoluautor projektu, architekt a mestský poslanec. Projekt je výnimočný aj tým, že jeho súčasťou sa stali aj priamo aktívni obyvatelia. Nápady, ktoré vyšli z verejnej besedy boli zakomponované do projektu a stali sa jeho súčasťou. Zelenú plochu doteraz využívali najmä psíčkari. O práva svojich štvornohých miláčikov sa obávať nemusia. Nestratia miesto, kde by ich mohli kvalitne „vyvenčiť“. Naopak, získajú vlastný, uzavretý a moderný výbeh, ktorý bude situovaný z bočnej strany plochy. V parku nebude chýbať ani detské ihrisko či miesto na bezpečné grilovanie v príjemnom prostredí. „Chceli by sme vysadiť aj jedlý les - pár ovocných stromov, kde si aj mestské deti budú môcť samé odtrhnúť čerstvé jablko či marhuľu, ako my kedysi,“ dopĺňa Martin Chren. „Vytvoriť takýto interaktívny park v Ružinove, v ktorom si príde na svoje asi každý, je vynikajúca myšlienka. Zeleň si musíme nielen chrániť, ale zároveň ju posunúť na ešte vyššiu úroveň ,“ hovorí mestská poslankyňa Jarmila Tvrdá.

Realizácia parku je v plnom prúde

Iniciátori projektu majú prvé kroky už dávno za sebou. Momentálne sa spracováva projekt na základe štúdie, ktorá bola zhotovená ešte vo februári tohto roka. Počas apríla by sa mali začať osádzať včelie úle na streche súkromnej vysokej školy. Ružinovčania sa ale nemusia obávať. Pôjde o bezpečné neagresívne včely. S vysádzaním prvých stromov, budú to čerešne, by sa malo začať najneskôr do začiatku mája. Plocha rozľahlá dva hektáre si vyžaduje investíciu približne vo výške 300-tisíc eur. Iniciátori projektu rátajú s pomocou aj zo súkromného sektora. Vďaka tomu, že niektorí mestskí poslanci projekt podporili formou svojich poslaneckých priorít, istá je suma 190-tisíc eur, ktorá účelne poputuje na realizáciu nového parku. „Verím, že sa pridajú aj ďalší poslanci mesta, ktorí kandidovali za Ružinov, poslanci miestneho zastupiteľstva a takisto i primátor. No najdôležitejšia je podpora Ružinovčanov, pre ktorých tento park tvoríme,“ tvrdí Slavomír Drozd, mestský i miestny poslanec. Tu to ale nekončí, projekt už oslovil priamo aj ružinovských poslancov. „Niektorí miestni poslanci vyjadrili podporu a ochotu pomôcť. Prebehlo aj stretnutie viacerých aktérov so starostom, ktorý taktiež prisľúbil aktivitu mestskej časti v tomto smere. Beriem si za osobnú úlohu následne potom miestnych poslancov informovať a žiadať o podporu v prospech parku,“ potvrdil ružinovský poslanec Martin Patoprstý. „Stretol som sa s realizátormi projektu, ako i autorom oploteného psieho výbehu, ktorý by mal v tomto parku vzniknúť. Hľadáme riešenie, ako ho tam zrealizovať, keďže na Ostredkoch platí stavebná uzávera. Určite budeme nápomocní pri realizácii revitalizácie parku pred Paneurópskou vysokou školou. Ide o mestské pozemky, ktoré síce nemá mestská časť všetky v správe, no zároveň je to priestor, ktorý si zasluhuje našu pozornosť,“ uzavrel starosta Ružinova Dušan Pekár. Realizácia nového parku zároveň nijako neobmedzí obyvateľov ani bežný život doterajšieho okolia.

Veronika Vasilková

Foto, vizualizácia: A1 Architekture, Branislav Kaliský

 

Fotogaléria: 
Vydanie: Apríl 2017