Reportáže

Aktívne leto v TVR

Aktívne leto v TVR

Rubrika: Reportáže
Aj my sme si počas dvoch letných mesiacov trošku oddýchli, pocestovali, či venovali sa typicky letným aktivitám. Napríklad moderátor Roman Bomboš, ktorý miluje hudbu a koncerty, obehol asi všetky festivaly. Kameraman Radko Hoblík aj tento rok splavoval malý Dunaj, trávil čas rybárčením a vybral sa na pár dní aj do Chorvátska. Tejto destinácii je už 19 rokov verný aj kameraman a režisér Jožko Bódi s rodinou. No Jožko bol toto leto mimoriadne aktívny a na radosť manželky Moniky aj vymaľoval dom. :)  
Vždy ostať fér

Vždy ostať fér

Rubrika: Reportáže
Poznáte to... Na porade oddelenia kolegom porozprávate o svojom novom nápade. Je to niečo, čo firma potrebuje a na čom už dlhšie pracujete. Prejde nejaký čas a na veľkej porade s vedením firmy sa zrazu jeden z nich postaví a začne ho prezentovať. Nie ako váš nápad, ani len ako vlastný nápad. A vy sa nestačíte čudovať. Nielen preto, že hovorí o tom, čo ste priniesli na stôl vy, ale aj preto, že tí, ktorí vedia ako to bolo, mlčia. Nie je hanba byť súčasťou súkolia, lebo každá jeho časť je významná. Nie je však v poriadku, ak... Ten o vtákovi, ktorý sa chváli cudzím perím poznáme všetci. Aj ako dopadol... foto: BE COOL, s.r.o.  
Zbierka pre DEPAUL SLOVENSKO: Krajší zajtrajšok za kávu

Zbierka pre DEPAUL SLOVENSKO: Krajší zajtrajšok za kávu

Rubrika: Reportáže
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) Aj keď sa na bezdomovcov často pozeráme cez prsty, nie vždy je takýto životný osud len ich vinou. Mnohí z nich skončili na ulici v dôsledku choroby či ťažkej životnej situácie. V organizácii Depaul Slovensko im pomáhajú opätovne sa postaviť na nohy. Potrebujú však aj našu pomoc.  Len za minulý rok poskytli viac 76-tisíc nocí strávených v bezpečí, 147-tisíc vydaných jedál, 3100 zdravotných ošetrení a 1840 ľudí v núdzi využilo ich pomoc. Zabezpečiť takéto služby si však vyžaduje nielen čas, energiu ale aj množstvo finančných prostriedkov. Pomôcť pritom môže každý z nás. Finančná a materiálna pomoc Depaul pomáha denne viac ako tristo ľuďom bez domova. Nielen v teréne a ošetrovni, ale aj v útulkoch pre chorých a v najväčšej nízkoprahovej nocľahárni v strednej Európe. A keďže si takmer polovicu rozpočtu musia hradiť sami, pomôže im každé euro, ktoré pošleme. V rýchlej podpore sú to tri eurá – teda často ani nie jedna káva. V organizácii však aj vďaka tomu dokážu zakúpiť zdravotnícky materiál do zariadení, dokúpiť hygienické a čistiace prostriedky, pokryť náklady na jedlo pre desiatky ľudí v útulkoch. Pomôcť sa dá jednorazovo alebo mesačne. Nejde však len o materiálnu pomoc. O ľudí bez domova sa starajú 7 dní v týždni, 24 hodín denne. Spotrebujú tak množstvo hygienického materiálu aj potravín. Za každý materiálny dar, ktorý prinesiete, budú preto mimoriadne vďační. Záujem je o oblečenie, instantné a trvanlivé potraviny, ale aj o konzervy, pečivo, ovocie a zeleninu. Pre lepší zajtrajšok Vzácny je však aj čas, ktorý venujete týmto ľuďom. A tak nezáleží na veku či vzdelaní, keď chcete pomôcť. Brány nocľahárne a útulkov sú otvorené pre skupiny priateľov, jednotlivcov, školy či firmy. Tým, že podáte pomocnú ruku, určite niekomu pomôžete splniť sen o krajšom a lepšom zajtrajšku. Viac informácií nájdete na www.depaul.sk   MOŽNOSŤ RÝCHLEJ PODPORY Pomoc v hodnote 3€ - prázdna SMS na číslo 827 DOBROVOĽNÝ PRÍSPEVOK IBAN SK02 1100 0000 0026 2152 1983  
Európsky týždeň mobility: Ako sa správať na cestách

Európsky týždeň mobility: Ako sa správať na cestách

Rubrika: Reportáže
Viete, kto má kedy na ceste prednosť? A kedy treba zosadnúť z bicykla? Prečo sú dôležité dopravné značky? Ružinovské deti sa odpovede na tieto otázky dozvedia počas podujatia, ktoré sa koná v rámci Európskeho týždňa mobility. Veľa užitočných informácií však získajú aj ich rodičia či starí rodičia.  Sedem stanovíšť a všetko, čo by ste mali vedieť o premávke a správaní sa na ceste – tak by sa dalo opísať podujatie, ktoré bude už 22. septembra v Parku A. Hlinku. Celá akcia sa začína už o 14. hodine a potrvá až do 16. hodiny. Program je bezplatný a určený je nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Spoločne sa tak rodičia s deťmi naučia veľa z dopravnej náuky, alebo pravidiel cestnej premávky. Na akciu pritom nepotrebujete žiadnu registráciu ani vstupenky. Dozviete sa, ako sa majú nielen bicyklisti ale napríklad aj kolobežkári správať na cestách, či môžu jazdiť aj po chodníkoch, ako podať prvú pomoc, ak ste svedkom nehody či jej účastníkom, deti si môžu vyskúšať premávku na detskom dopravnom ihrisku, spoznajú prácu hasičov aj policajtov, ktorí pomáhajú a zasahujú aj pri dopravných nehodách, na množstvo otázok budú odpovedať milovníci cyklodopravy. Pripravené sú nielen zaujímavé informácie od odborníkov na viacerých stanovištiach, ale pre tie najmenšie deti a školákov aj malé prekvapenie, ktoré im aj neskôr pripomenie, čo je na ceste dôležité. Pripravené stanovištia: 1. prezentácia Ružinova – pravidlá cestnej premávky, ako sa správať na bicykli 2. zdravotná služba – ako podať prvú pomoc v prípade, že ste svedkom alebo účastníkom nehody 3. detské dopravné ihrisko - kto má na ceste prednosť a ďalšie pravidlá 4. hasiči – ako pomáhajú pri nehodách 5. policajný zbor (preventisti) – dopravná výchova 6. Ministerstvo dopravy a výstavby SR - ako sa budujú cesty a iné 7. Cyklokoalícia - ako vznikajú cyklotrasy    
Vizualizácia: Projekt domu kultúry na Trnávke

Vizualizácia: Projekt domu kultúry na Trnávke

Rubrika: Reportáže
Každá lokalita by mala mať miesto, ktoré by slúžilo na rôzne aktivity tamojšej komunity. Budova kultúrneho domu na Bulharskej však už viac než desať rokov chátra. Momentálne tam dobrovoľníci zo Stret klubu organizujú kurzy pre niekoľko stoviek detí a zabezpečujú aspoň základnú údržbu budovy, to je však len dočasné riešenie. Preto Ružinov predstavil projekt jeho budúcej podoby. Projekt pripravila Fakulta architektúry a dizajnu STU, s ktorou mestská časť už pred časom pracovala na návrhoch Trhoviska Miletičova a starej radnice v Prievoze. Teraz bude nasledovať dopracovanie realizačného projektu a naň naviaže vybavovanie všetkých potrebných povolení. Zároveň bude potrebné získať na rekonštrukciu aj peniaze, odhadom by to malo byť okolo troch miliónov eur. Plánom je získať na ňu peniaze z fondov EÚ, ako sa to už podarilo na rekonštrukciu niektorých našich škôl a škôlok. Ako by mal napokon vyzerať a čo bolo dôležitou súčasťou zadania? Cieľom je obnoviť pôvodnú funkciu domu kultúry, so zameraním sa najmä na komunitné aktivity. DK Bulharská nie je miestom na organizovanie veľkých koncertov, určite však ostane zachovaná jeho unikátna veľká sála. Mohla by slúžiť napríklad na divadelné predstavenia, menšie koncerty alebo na tanečné akcie – venčeky, ktoré sa tu organizovali, si pamätajú ľudia z celého Ružinova. Jeho hlavnou náplňou by však malo byť zabezpečovanie rôznych krúžkov a komunitných aktivít pre deti i dospelých. Chýbať by nemal priestor pre seniorov, prípadne kaviareň, priestor pre výstavy a detský kútik, určený prioritne pre rodičov s deťmi z Trnávky. Projekt počíta aj s menším vysunutým pracoviskom miestneho úradu, aby základné veci tamojší obyvatelia vedeli vybaviť čo najpohodlnejšie. Budova sa nebude zväčšovať a neplánuje sa ani jej nadstavovanie.  
Spomienky seniorky: Podnikanie počas vojny

Spomienky seniorky: Podnikanie počas vojny

Rubrika: Reportáže
Fotografie vznikli v 40-tych rokoch 20. storočia. Pani Ernestina Selecká bola vtedy malým dieťaťom. Jej starý otec Ludwig Kriszan (*1851 - +1913) bol v minulosti majiteľom obchodu s rôznym tovarom, ktorý bol kedysi v susedstve Ondrejského cintorína. Jeho manželka sa ako vdova s tromi deťmi opäť vydala. Keď deti dospeli, prevzali prácu v obchode a stará mama kúpila neskôr dom v Prievoze na Mierovej ulici 114, v ktorom zriadila ďalší obchod s rôznym tovarom. Obidva obchody fungovali do znárodnenia v roku 1953. Ak máte aj vy historické zábery či fotografie z Ružinova, pošlite nám ich naskenované na adresu fotky@ruzinov.sk a my ich radi uverejníme v ďalších číslach mesačníka.  
Cyklistické preteky: Ružinov ako súčasť Tour de France

Cyklistické preteky: Ružinov ako súčasť Tour de France

Rubrika: Reportáže
Ružinov druhý rok po sebe privítal štart cyklistických pretekov po vzore slávnych Tour de France. Práve na nich si zelený dres viackrát vybojoval Peter Sagan. Stovky záujemcov pritom dokázali, že o tento šport je veľký záujem. Aj keď nešlo o profesionálnych cyklistov, bolo vidieť, že tento šport si našiel svojich priaznivcov.. Slovensko už druhýkrát ako jedna z vybraných krajín z celého sveta, bolo súčasťou legendárnych cyklistických pretekov. Skvelé podujatie L’Etape Slovakia by Tour de France malo pritom štart priamo v Ružinove, trasa viedla centrom hlavného mesta, dedinkami pod Malými Karpatami s cieľom na Kamzíku. Nešlo však len o cyklistiku. Súčasťou podujatia bol totiž aj kultúrny a gastronomický program, ktorý prilákal množstvo návštevníkov. Malých aj veľkých, s bicyklami aj bez bicyklov, jednotlivcov aj celé rodiny. Traťoví komisári priamo z Francúzska pritom pripravili jednu etapu presne podľa pravidiel najslávnejších cyklistických pretekov sveta, na ktorých mnohé úspechy zožal aj najznámejší slovenský cyklista Peter Sagan. Okamihy, na ktoré sa nezabúda, však pretekári nezažívajú len v zahraničí, ale aj u nás doma. Zúčastnili sa ich dokonca aj bratia Peter a Martin Velitsovci, ktorí mali medzi súťažiacimi množstvo fanúšikov. Spoločne si vyskúšali slovenskú verziu pretekov. Záujem bol však mimoriadne veľký spomedzi všetkých vekových kategórií. Najviac pritom teší fakt, že účastníci si takéto podujatie veľmi pochvaľovali. Preto veríme, že o rok sa v Ružinove na takomto podujatí opäť stretneme.  
Rekonštrukcia na Miestnom úrade: Moderné centrum s kvalitnými službami

Rekonštrukcia na Miestnom úrade: Moderné centrum s kvalitnými službami

Rubrika: Reportáže
Základný kameň budovy, kde sídli ružinovský miestny úrad, položili v roku 1978. A zub času sa postupne podpisoval aj na nej. Vyše štyri desaťročia však stála bezo zmeny. Až doteraz. Cez zrekonštruované terasy Ružinovčania už prichádzajú do vynoveného klientskeho centra. Do klientskeho centra prichádzajú denne desiatky ľudí. Častokrát aj s malými deťmi. Pôvodné priestory však už dávno nespĺňali predstavy o modernom úrade. Myšlienka nešla do stratena, ale postupne sa začala realizovať. Najskôr sa opravili terasy pred budovou, kde pribudla aj bezbariérová rampa. Tým sa to však neskončilo. Nové priestory, rýchle služby Po mesiacoch stavebných prác a obmedzení (za rešpektovanie a trpezlivosť ďakujeme) sa postupne otvárajú priestory nového klientskeho centra. Cieľom bolo vybudovať nové moderné Centrum služieb občanom, ktoré bude poskytovať kvalitné a rýchle služby občanom. Návštevníka už po vstupe naviguje vyvolávací systém, v prípade potreby je však k dispozícii aj informátor. Na vybavenie občan počká v priestore čakárne, nové priestory dostala aj podateľňa. Ísť na úrad už nebude v Ružinove komplikáciou ani pre rodičov, ktorí majú malé deti. Tí najmenší sa počas čakania môžu zabaviť v detskom kútiku. Centrum služieb občanom (CSO) Samotné centrum a kancelárie prvého kontaktu sú umiestnené na jednej chodbe. Ak občan potrebuje vybaviť viac vecí, zbytočne sa nenabehá. V CSO občan vybaví overenie podpisov, matriku, ohlasovňu pobytov aj pokladňu. V prvom kontakte agendu, ktorá spadá pod stavebný úrad, oddelenie životného prostredia, sociálne aj oddelenie dopravy. Ak potrebuje na riešenie viac času a rozhovor s odborným referentom, aj na to je tu priestor. Na úrade vznikli tri malé zasadačky, kde je možné situáciu, problém či podnet prebrať v absolútne diskrétnom prostredí. Pribudli vak aj dve väčšie zasadačky pre potreby väčších kolektívov – zasadnutie komisií, či rôzne školenia zamestnancov. Svadobná sieň Ružinov má vyše 80-tisíc obyvateľov. Neoficiálne ešte o 20-tisíc viac. A patrí k najväčším mestským častiam. S tým súvisia aj desiatky sobášov, ktoré bývajú počas roka v Ružinove. Vynovené vstupné priestory prinesú iste aj krajší pohľad pre ľudí, ktorí sa rozhodnú povedať si svoje „áno“ práve na Miestnom úrade v Ružinove.   
EDUCOACH: Vzdelávanie učiteľov, aby ľahšie zvládli konfikty aj stres

EDUCOACH: Vzdelávanie učiteľov, aby ľahšie zvládli konfikty aj stres

Rubrika: Reportáže
Viete, čo je to koučing? Prácu odborníkov z EduCoach, ktorý sa mu venujú, si vyskúšali aj ružinovskí učitelia. Na workshopoch sa učili, ako sa iným spôsobom pozerať na  konfliktné a stresové situácie.  Štátnicami a diplomom na promóciách sa vzdelávanie pre pedagógov nekončí. Rýchla doba, množstvo nových pracovných úloh, konfliktné situácie na pracovisku... aj tie si vyžadujú, aby na sebe stále pracovali. Staršie vzdelávacie metódy totiž už jednoducho nestačia. Jedným z moderných spôsobov, ktorý podporila aj naša mestská časť, je aj koučing, ktorý zastrešujú koučovia z EduCoach. S učiteľmi z ružinovských základných škôl sa stretávali na ZŠ Ostredkova, na začiatku nového školského roka budú pôsobiť na ďalších školách. Cieľom je zvýšenie duševného zdravia učiteľov, ale aj hľadanie spôsobov, ako komunikovať s rodičmi,“ objasňujú. Aj takýmto spôsobom sa podľa nich pedagógovia učia flexibilne reagovať na výzvy súčasnej rýchlo sa meniacej doby a zároveň si obohatia emocionálne a sociálne zručnosti, budú asertívnejší a zlepšia sa v komunikácii. Profit však nemajú len učitelia. Ich lepší psychický stav totiž znamená aj plnohodnotný a zaujímavý vzdelávací proces, z ktorého majú zase radosť a úžitok aj žiaci. A tak ako koučing funguje v biznise, tento inovatívny prvok vzdelávania funguje aj na školách. Viac informácií na www.educoach.sk  
Máme za sebou ďalšiu vzdelávaciu sezónu

Máme za sebou ďalšiu vzdelávaciu sezónu

Rubrika: Reportáže
Za posledný rok sme vám v Televízii Ružinov priniesli stovky reportáží z Ružinova i Bratislavy, spoznali mnoho zaujímavých ľudí, ale zažili aj veľa úsmevných momentov. Tešíme sa na vás opäť v septembri.   
Rekonštrukcie: Vynovené ihrisko na Medzilaboreckej

Rekonštrukcie: Vynovené ihrisko na Medzilaboreckej

Rubrika: Reportáže
Detské ihrisko na Medzilaboreckej chátralo takmer tridsať rokov. V posledných mesiacoch však prešlo kompletnou rekonštrukciou a krátko pred letom už nanovo otvorilo svoje brány, aby privítalo nielen najmenších Ružinovčanov, ale poslúžilo aj dospelým. Detské ihriská v Ružinove prechádzajú výraznou obmenou. Po rokoch, kedy sa údržba obmedzovala na výmenu piesku na pieskoviskách, dostávajú postupne nový vzhľad. Starý zvetraný asfalt je preč, namiesto neho pribudli trávnaté plochy a vodopriepustné povrchy. Na okraji už nebudú ani deti s hendikepom. Celé ihrisko je bezbariérové a obsahuje aj jednu celú sekciu inkluzívnych prvkov, na ktorých sa teda môžu zahrať a zabávať všetky deti spoločne. Ihrisko a prvky spĺňa tie najprísnejšie normy. A tak prívlastky ako bezpečné, moderné a podľa najnovších štandardov sú úplne na mieste. „Konečne! Máme veľkú radosť, že sem môžeme chodiť,“ bolo najčastejšie počuť pri jeho slávnostnom otvorení. Pribudli aj dve dominanty - pevnosť Ružinov je zatiaľ najväčší hrad aký v Ružinove máme, s dvoma šmykľavkami a dvoma tobogánmi aj na mieru vyrobenou najväčšou lanovou preliezkou v Bratislave. Nechýba ani rozsiahla fitness zóna, kde sa dokážu “vyšantiť” aj dospelí. Kým sa teda deti hrajú, rodičia si môžu zacvičiť. Športové ihriská, okrem petangu, tu však nenájdete. Je totiž blízko pri domoch. Navyše už čoskoro bude k dispozícii aj rekonštruovaná bežecká dráha na Štrkovci, ktorá je od ihriska vzdialená len asi 700 metrov. Harmonogram rekonštrukcií ďalších ihrísk nájdete na www.ruzinov.sk  
Škola hrou: Vzácne návštevy na ZŠ Medzilaborecká

Škola hrou: Vzácne návštevy na ZŠ Medzilaborecká

Rubrika: Reportáže
TANEC S LACIM, DEBATA S ADELOU A VIKTOROM Dá sa to aj inak, povedali si na Základnej škole Medzilaborecká. A tak na hodinu telesnej výchovy prišiel tanečník Laci Strike, s moderátorkou Adelou Vinczeovou a jej manželom Viktorom zase žiaci hovorili o recyklovaní a zbere odpadu. Ako vznikla myšlienka na ozvláštnenie vyučovacieho procesu?  Malá škola s veľkým srdcom – tak je známa Základná škola Medzilaborecká. Momentálne ju navštevuje takmer 550 žiakov. Na nudné vyučovacie hodiny sa však určite nemôžu sťažovať. Myšlienka ozvláštniť ich skrsla v pedagogickom zbore. Naposledy bolo veselo na hodinách telesnej výchovy, ktoré viedol tanečník Laci Strike. A tak sa športom nadchnutí žiaci zmenili na malých tanečníkov, veď ukázať svoj talent a schopnosti chcel každý z nich. Hudba a ukážkové krokové variácie roztancovali malých prváčikov. Úžasne strávený čas na neobyčajnom telocviku sa však skončil akoby šibnutím čarovného prútika. Laci však prisľúbil, že v novom školskom roku príde znova. Na netradičné otázky malých aj starších žiakov odpovedali zase moderátori, ktorých dovtedy deti poznali len z televíznych obrazoviek – Adela a Viktor Vinczeovci. Zvedavo od nich vyzvedali všetko o recyklácii, zbere a triedení odpadu. Menší žiaci však nezabudli ani na milé otázky, ako sa stali slávnymi. Škola už teraz sľubuje, že po prázdninách pripravuje aj ďalšie návštevy. Tradične sú to členovia Čestnej stráže prezidentky SR, v pláne je však aj účasť členky jednej z najznámejších slovenských vokálnych skupín. Žiaci sa tak po prázdninách určite majú na čo tešiť.   
Slovenský aj svetový fotograf: Jeho diela obdivuje pápež aj princ

Slovenský aj svetový fotograf: Jeho diela obdivuje pápež aj princ

Rubrika: Reportáže
Encyklopédie o ňom píšu ako o svetobežníkovi a fotografovi. Na ulici v rodnom meste – v Bratislave by ho však spoznal málokto. Jeho práca však hovorí za neho. Diela rodeného Ružinovčana Filipa Kuliševa sú súčasťou zbierok pápeža Františka, monackého kniežaťa Alberta II., britského princa Charlesa ale aj viacerých prezidentov a hollywoodskych hercov. Začať rozhovor s fotografom otázkou – ako ste sa dostali k foteniu, by možno naozaj mohlo byť fádne. Filip Kulišev však aj z banálnej odpovede urobil príbeh. „Fotenie prišlo potom, čo som začal cestovať. V 90. rokoch som fotil na negatívy, diapozitívy, cestovalo sa cez cestovnú kanceláriu v Prahe,“ zasmeje sa na spomienkach spred rokov. Najskôr bolo cestovanie Zároveň pripomenie, že fotografia prišla s cestovaním, nie cestovanie s fotografiou. „Teda nebol som fotograf, ktorý by začal cestovať,“ objasňuje. K spoznávaniu nových krajín mal však vždy blízko. Už v škole mal rád geografiu. Možno aj to niečo naznačovalo. „Kreslil som si v zošitku pohoria, mestá, obyvateľov... a potom prišlo obdobie, keď som cestovanie začal realizovať,“ dodáva. Prvú výstavu mal v roku 2001 v Bratislave. Odvtedy ich mal vyše 200 po celom svete. Vystavoval v Las Vegas, kde sa ako jediný Slovák podieľal na výstave a následnej publikácii International Masters od Photography. Na konte má však desiatky úspechov, ktoré by určite chceli zažiť aj iní cestovatelia. Vystavoval aj v Clevelande pri príležitosti 100. výročia Clevelandskej dohody Čechov a Slovákov, počas Medzinárodného dňa vody v roku 2018 prezentoval krátky film o oceánoch v priestoroch OSN v New Yorku. To je však stále len zlomok jeho úspechov. V roku 2020 predstavil svoje fotografie aj v rámci zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve. 144 krajín Dnes má na konte 144 krajín. Niektoré mu tak prirástli k srdcu, že ich navštívil viackrát. Spomenúť tie najzaujímavejšie, znamenalo vypočuť si siahodlhý zoznam. „Najväčší dojem... to sú vlastne tie, ktoré sú mimoriadne fotogenické. Západ USA, Aljaška, Havaj - tam sa vraciame často. Potom Patagónia, Kanada. Z afrických je Namíbia srdcová záležitosť. Ak ideme ďalej - Island je prekrásny fotogenický, Grónsko... Nový Zéland je top destinácia nielen z cestovateľského hľadiska, ale tam by človek vedel aj žiť – z toho klimatického hľadiska, ostrovy v Oceánii, Polynézia, kde som mal aj svadbu, Palau neďaleko Filipín – prekrásne miesto na potápanie, ale tam nájdete aj miesta, ktoré nikde inde nenájdete,“ opisuje však v zrýchlenom móde cestu okolo sveta. Podotkne však, že cestovanie a fotografovanie vedia byť aj náročné a nebezpečné. „Ako naháňačka s grizzly na Aljaške,“ zaspomína si. Desaťročia cestovania sú pre neho dôkazom, že naša planéta a príroda sú zázrak. Ako inak nazvať šantenie s miliónmi zlatých medúz na súostroví Palau alebo nočný ponor k veľkým rajam na Havaji? „Intenzívnejšie sme to precítili, keď sme sa ako Robinson s Piatkom ocitli na pustom ostrove na Tonge v Pacifiku, odkázaní len na seba. Krajšiu oblohu sme nikde inde nevideli. Desaťmetrové vlny, ktoré hádžu bezmocnou loďou na ceste k Antarktíde, útek pred praskajúcim ľadom na severnom póle alebo tri desiatky stupňov pod nulou na mrazivých Špicbergoch, kde je akákoľvek činnosť človeka paralyzovaná, nám ukázali, že sme len hračkou v rukách prírody,“ opisuje napokon dôkladnejšie a pripomína, že naša planéta je pestrá a jedinečná aj vďaka ľuďom, ich pravidlám a zvyklostiam. „Napríklad len v Severnej Kórei vám v obchode namiesto peňazí vydajú žuvačky alebo odznaky, ochutnáte psa a máte pre seba celé lyžiarske stredisko. Za našimi fotografiami je mnoho príbehov, ktoré na prvý pohľad nevidieť. Radi sa o ne delíme, lebo vďaka nim ešte lepšie spoznávame svet a sami seba,“ hovorí Filip. Pol roka na cestách Na cestách je asi 6-7 mesiacov z roka. Vraj byť dlhšie mimo domova nemá zmysel. Prečo? „Máte aj domáce úlohy, pripraviť publikácie, kalendáre, naplánovať ďalšie cesty, výstavy,“ pripomína aj druhú stránku svojej práce. Pohodu doma aj na cestách mu robí manželka. „Ja cestujem s mojou Zuzankou. Len občas niekto pribudne. Ak je to na časť cesty, je to wau, zábava. Ale potom už treba pracovať,“ približuje pozadie práce cestovateľa a fotografa. Spoločne sa chystajú aj na najbližšiu cestu. „Budeme súčasťou monackofrancúzskej expedície po indickom oceáne z Maurítia a Reunion na Seychely, kde má medzinárodný tím vedcov skúmať ekosystém odľahlých končín v Indickom oceáne. Časť cesty by mal absolvovať aj monacké knieža. No a pred začiatkom expedície by sme sa mali zastaviť na Madagaskare,“ prezrádza Filip Kulišev. Nič však ešte nie je uzavreté. „Možno Madagaskar zmeníme za inú vysnívanú cestu a to je expedícia z Grónska cez sever Kanady na Aljašku. Rozhodne sa v najbližších dňoch,“ zasmeje sa. Je však zrejmé, že fotografie z týchto oblastí budú však opäť pastvou pre oči. Presne ako tie doteraz. Pri všetkých sa doslova zastavuje dych. Či fotí slovenské hrady, priehrady či lány ďateliny, alebo objekty vzdialené tisíce kilometrov. Či sú to fotografie určené na výstavu, alebo do súkromného albumu. Kamarát s kniežaťom „Dlhé roky sa poznáme, sme kamaráti. Tak ako ja obdivujem jeho nekonečnú energiu pri jeho aktivitách na ochranu životného prostredia, tak aj jemu sa páčia moje fotografie a filmy z prírodných krás našej planéty. Navzájom sa inšpirujeme,“ objasňuje ich vzťah. Rodený Ružinovčan sa nechváli, ale poukazuje aj na iný rozmer. Celkom nenápadne. „Je tam spojitosť s nadáciou, pomáhame si navzájom,“ dodáva. Fotografie, na ktorých sú spolu, dokumentujú ich dobré priateľstvo. „Trvá to už celé roky, zažili sme toho veľa, to by bolo na dlhé rozprávanie,“ podotkne. Z jeho rozprávania je však cítiť, že nie je jeho cieľom chváliť sa. Aj keď by sa mal čím. „Na to sú tu filmy, fotografie, knihy,“ pripomína svoju prácu. Posledná kniha Zoom 3 – príbehy fotografi vyšla koncom minulého roka. Zatiaľ najúspešnejšou knihou je Amazing Planet, v ktorej predstavuje 111 najkrajších miest našej planéty. Vyšla v 15 jazykoch, váži 5 kilogramov a po celom svete sa jej predalo vyše 50-tisíc výtlačkov. Ten, kto ju držal v rukách, dá iste za pravdu, že príroda je skvostné dielo. Ten, kto ju ešte nečítal a nevidel fotografie Filipa Kuliševa, má skutočne dôvod. Inšpirovať sa môžete na autorovom webe www.amazing-planet.com Fotografiami chce prispieť k ochrane prírodného bohatstva  Filip Kulišev, Master QEP, FBIPP získal viacero prestížnych medzinárodných cien. Medzi ne patrí najvyššie európske ocenenie pre profesionálnych fotografov Master QEP (Qualified European Professional Photographer). Ako prvý fotograf z krajín strednej a východnej Európy dostal v Londýne v kategórii prírodné scenérie najvyššie ocenenie, certifikát a titul Fellowship (FBIPP) od Britského inštitútu profesionálnych fotografov (BIPP). Za rok 2012 sa stal Európskym profesionálnym fotografom roka v kategórii príroda. V roku 2020 sa stal držiteľom zlatej kamery a Európskym profesionálnym fotografom roka v kategórii Dron (FEP European Drone Golden Camera Award). Je autorom jedenástich monografií. Filipove diela sú súčasťou zbierok významných osobností, ako je pápež František, princ Charles, monacké knieža Albert II., generálny tajomník OSN Antonio Guterres, ruský prezident Vladimír Putin, slovenský prezident Andrej Kiska, prezidenti Kirgizska, Ugandy, Francúzskej Polynézie, Kiribati a Palau. Vlastnia ich aj držitelia Oscarov, skladateľ Hans Zimmer, režisér Luc Jacquet alebo herci Will Smith, Pierce Brosnan a Robert Redford.  
Leto v Ružinove: Kam za kultúrou, pohybom, či knihou?

Leto v Ružinove: Kam za kultúrou, pohybom, či knihou?

Rubrika: Reportáže
Kde sa počas leta osviežiť? A kam ísť za kultúrou? Alebo aký zmysluplný program pripraviť pre prázdninujúce deti? Nemáte žiaden nápad? My ich poznáme hneď niekoľko. Bohatý program pripravili Dom kultúry, Knižnica Ružinov aj Ružinovský športový klub.  Kúpaliská Letná sezóna na bratislavských mestských kúpaliskách je už v  plnom prúde. Návštevníci sa môžu osviežiť na kúpaliskách Delfín, Tehelné pole, Rosnička, Lamač aj v Krasňanoch a Rači, či už skôr sprístupnených Zlatých pieskoch. Lístky a  permanentky si môžete zakúpiť nielen priamo na pokladni kúpaliska, ale aj online. Na výber sú štyri typy lístkov (celodenný lístok, permanentka na 10 dní, permanentka na 10 dní po 17:00 a  sezónna permanentka). Pre tých, ktorí si lístky zakúpia online, bude na väčších kúpaliskách zriadený samostatný vstup a na menších kúpaliskách budú mať možnosť prednostného vstupu. Lístky a  permanentky viete vďaka QR kódom ukázať pri vstupe priamo v mobile. Viac na kupaliska.bratislava.sk. Kultúra Bohatý letný program pripravuje aj ružinovský Dom kultúry. Vždy v utorok až do konca augusta je v  amfiteátri pri Štrkoveckom jazere naplánované premietanie filmov. Okrem iných je na programe romantický muzikál Pomáda, dráma Posledná noc v  Soho či životopisná dráma Šarlatán. Pod holým nebom v Ružinove, v amfiteátri na Štrkovci bude mať koncert aj aj jedna z najväčších hudobných hviezd Chorvátska Goran Karan a Vagabund Band. Aj toto leto sa organizujú pravidelné pohybové aktivity ako Nordic Walking (chôdza so špeciálnymi chodeckými palicami určená pre seniorov), zdravotné cvičenie pre seniorov TAIČI alebo YOGA a MEDITÁCIA s F. Ayisim. Celý program nájdete na zadnej strane aktuálneho čísla Ružinovského Echa a na cultusruzinov.sk. Knižnice Na svoje si prídu aj milovníci knižných publikácií a  literárneho života. Pestrý program plný nielen kníh, ale aj pohybu a  dobrých rád pripravila Knižnica Ružinov pre malých aj veľkých čitateľov. Vždy v stredu sa môžete vybrať za knižnicou do niektorého z  ružinovských parkov. Čaká vás veľa zábavy, zaujímavé knižky, bezplatný zápis aj súťaže o pekné ceny a podvečer aj skvelý program pre všetkých. Na pobočkách knižnice sú zase pripravené hry, čítanie moderných rozprávok ale aj rady babky záhradkárky ako spracovať ovocie a zeleninu spojené s ochutnávkou. Program nájdete na kniznica-ruzinov.sk. Šport Ak máte doma ratolesti, ktoré majú radi šport, máme ponuku aj pre nich. Ružinovské športové prázdniny potrvajú až do 12. augusta 2022. Denný tábor v čase 7:30 – 16:30 plný športových aktivít je určený pre deti vo veku 7 -14 rokov. Zároveň je v Ružinove množstvo areálov a detských ihrísk, kde sa môžu malí aj veľkí vyšantiť dosýta. Podrobnosti nájdete na rskruzinov.sk.  
Polícia upozorňuje: Opatrnosti nikdy nie je dosť!

Polícia upozorňuje: Opatrnosti nikdy nie je dosť!

Rubrika: Reportáže
Na slovenských cestách sa denne stanú desiatky nehôd. Mnohé z nich majú fatálne následky a často o život príde práve ten, kto chybu nespôsobil. Rozhodujúce momenty sa však už nedajú vrátiť späť. Nedá sa na druhý pokus vyhnúť zrážke, nedá sa na druhý pokus pribrzdiť. Polícia preto upozorňuje, že opatrnosti nikdy nie je dosť. (Ne)bezpečne cez priechod Len pred niekoľkými dňami sa stala tragická dopravná nehoda na Ružinovskej ulici priamo v našej mestskej časti. Na riadne vyznačenom priechode pre chodcov malo dôjsť k zrážke dodávky a 83-ročnej chodkyne. Následky boli fatálne. Žena utrpela zranenia, ktorým podľahla. Čo presne sa v osudný deň sa na mieste udialo, vyšetruje polícia. Ak vstupujete na priechod, držte sa vpravo a dajte si pozor, či sa neblíži auto. Vozidlo s právom prednostnej jazdy má prednosť. Neprekonávajte zábradlie ani iné zábrany. Ako na elektrokolobežke Polícia tiež rieši zrážku 15-ročného dievčaťa, ktoré sa pohybovalo na kolobežke, s osobným autom na Galvaniho ulici v Bratislave. Pri nehode utrpelo zranenia, ktoré si vyžiadali prevoz do nemocnice. Prípadov, kedy svoju úlohu zohrala kolobežka, je v posledných týždňoch stále viac. Možno aj pre príjemné letné počasie. Nezabúdajte však, že presuny na elektrokolobežkách majú svoje pravidlá. Využívať ich môžu iba osoby staršie ako 15 rokov, jazdiť na nich sa smie po pravej strane chodníka, cestičke pre chodcov alebo priechodu pre chodcov, len ak sa tým neohrozia a neobmedzia chodci, pričom jazdec nesmie prekročiť rýchlosť chôdze. Jazda vedľa seba je zakázaná a elektrokolobežkár je povinný počas jazdy držať riadidlá oboma rukami. Výnimkou je prípad, keď dáva znamenie o zmene smeru jazdy. Voziť inú osobu je tiež zakázané a odporúča sa, aby mal počas jazdy prilbu. Cyklisti nemôžu požívať alkohol Aj jazda na bicykli má svoje pravidlá. Alkohol je zakázaný a netolerujú sa ani dve pivá počas cyklovýletu s partiou kamarátov. Navyše, jazdiť môžete len jednotlivo za sebou. Neplatí to pri cestičke pre cyklistov, poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým nikoho neobmedzujú a neohrozujú. Cyklista, ktorý je mladší ako 15 rokov, je povinný počas jazdy na bicykli chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou. Navyše, žiadny cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík, psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky. Podvodníci zase úradujú Terčom podvodníkov sú nielen starší ľudia, ale aj mladé ženy. Páchatelia ponúkali prostredníctvom ubytovacieho portálu prenájom bytu. Prihlásili sa dve ženy. Podvodník od nich vylákal vyššie sumy s odôvodnením, že si chce byť istý, že majú skutočný záujem. Vraj ak by sa im byt nepáčil, financie vráti. Na dohodnutú obhliadku už neprišiel a na správy nereagoval. Preto v žiadnom prípade neposielajte peniaze vopred. Ohrozenou skupinou sú aj seniori. V posledných dňoch sa množia prípady telefonátov, ktoré ich varujú pred údajnými zlodejmi. Starší ľudia tak v dobrej viere odovzdávajú svoje cennosti neznámym ľuďom, ktorí sa predstavujú ako členovia policajného zboru. Upozornite preto svojich príbuzných, aby si takéto telefonáty preverili.   
Výročie vzniku mestskej polície v Ružinove: 30 rokov slúži aj zástupkyňa veliteľa

Výročie vzniku mestskej polície v Ružinove: 30 rokov slúži aj zástupkyňa veliteľa

Rubrika: Reportáže
Robia mravenčiu prácu, ktorú častokrát nevidieť. Pre to, aby sme sa však v našej mestskej časti cítili bezpečnejšie, musia často riešiť nepríjemné konflikty. Počúvajú tiež desiatky urážok, ktoré im smerujú vodiči, ktorí zle zaparkujú. Eva Moyšová slúži u Mestskej polície už 30 rokov, za čo si vyslúžila aj mimoriadne ocenenie. Mestská polícia v Bratislave vznikla pred 30 rokmi. Presne rovnako dlhé obdobie v modrej uniforme zodpovedne slúži aj Eva Moyšová. V súčasnosti pôsobí na pozícii zástupkyne veliteľa našej ružinovskej pobočky. Aj to vyzdvihol primátor hlavného mesta, ktorý počas slávnostného večera ocenil všetky policajtky a policajtov, ktorí pre mestskú políciu pracujú od prvého dňa jej založenia a odslúžili bez prestávky celé tri dekády. Všetci vieme, že táto práca si vyžaduje najmä veľa odvahy, trpezlivosti, ale občas aj nadhľadu. Kolegovia hovoria, že práve to sú vlastnosti, ktoré má aj Eva Moyšová. Svoje skúsenosti navyše podľa ich slov kombinuje spolu s úžasnou a mimoriadnou ľudskosťou. Za to získala ďalšie ocenenie za zásluhy – mimoriadne povýšenie o jednu hodnosť. Aj keď na mestských policajtov často nedávame, vedzte, že oni len postupujú podľa zákona. Pokuty predsa nerozdávajú za dobre zaparkované auto ani za to, keď sa správate slušne a nerušíte nočný pokoj. Za to, čo dokážu robiť v poddimenzovanom stave pre poriadok v našej mestskej časti, si zaslúžia všetci z ružinovskej pobočky, na čele s veliteľom Jaroslavom Tulejom, skutočné uznanie.  
CSÁKYHO KAŠTIEĽ: Stal sa súčasťou dejín

CSÁKYHO KAŠTIEĽ: Stal sa súčasťou dejín

Rubrika: Reportáže
Kaštieľ v Prievoze alebo Csákyho kaštieľ dal zrejme v roku 1902 postaviť ako svoje letné sídlo gróf Eugen Csáky. Teraz sa jeho okoliu dostalo ďalšieho uznania. Pamiatkový úrad vyhlásil park a bránu v jeho areáli za národné kultúrne pamiatky. Spolu s kaštieľom majú podľa odborníkov historickú, spoločenskú, vedeckú i výtvarnú hodnotu. Pamiatku chráni zákon, v jej bezprostrednom okolí sa nemôže stavať ani vykonávať také činnosti, ktoré by mohli ohroziť jej hodnoty. Cultus Ružinov, ktorý získal zelený pozemok za kaštieľom do prenájmu, ho plánuje upraviť, aby mohol slúžiť na komornejšie kultúrne aktivity. Už v septembri sa park otvorí pre verejnosť. Počas festivalu Symfónia umenia sa tam bude konať koncert vážnej hudby pod holým nebom, keď zaznie Verdiho Requiem.  
Ružinovské miestne zastupiteľstvá naživo

Ružinovské miestne zastupiteľstvá naživo

Rubrika: Reportáže
Chcete vedieť viac o komunálnej politike? Poznáte poslancov, ktorých ste si zvolili a ktorí vás zastupujú v ružinovskom zastupiteľstve? Aké sú ich poslanecké priority, aké návrhy predkladajú, ako hlasujú či ako plnia svoje sľuby? Ak chcete nazrieť priamo do poslaneckej “kuchyne”, stačí, ak budete sledovať našu televíziu! Prinášame vám totiž nielen denné spravodajstvo, ktoré mapuje dianie v našej samospráve, ale vďaka nám sa dostanete aj pria mo na zasadnutia poslancov. Rokovanie zastupiteľstva vysielame naživo a všetky si môžete pozrieť aj v našom archíve na webe televízie www.tvr.sk. Tam, samozrejme, nájdete aj všetky ostatné relácie, ktoré sú súčasťou nášho vysielania.  
Rekonštrukcie bytov: Kedy a aké povolenia potrebujete?

Rekonštrukcie bytov: Kedy a aké povolenia potrebujete?

Rubrika: Reportáže
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) Letné mesiace znamenajú aj zvýšený počet rekonštrukcií bytov. Búchanie, vŕtanie, búranie či sekanie má však svoje pravidlá. Nie vždy sa dajú prerábky realizovať bez potrebných povolení. Kedy a aké doklady potrebujete? A kde ich vybavíte? Pozreli sme sa do stavebného zákona. Buďme k sebe slušní Aj keď sa v žiadnom zákone nepíše o tom, že rekonštrukciu treba oznámiť susedom, je na našej slušnosti, ako sa zachováme. Aj vďaka oznámeniu, ktoré nalepíte vo výťahu, či na vchodovú bránu bytového domu, môžete zachovať dobré susedské vzťahy. Nezabudnite hlavne na termín začatia a ukončenia prác. Aj vy by ste predsa chceli vedieť, dokedy sa bude vo vedľajšom byte búchať, či vŕtať. Pripíšte aj kontakt, na koho sa môžu v prípade otázok obrátiť. Nemusíte to byť vy ako majiteľ nehnuteľnosti, ale pokojne niekto z firmy, ktorá rekonštrukciu realizuje. Dôležité je aj to, aby ste dodržiavali povolené časy (nočný kľud) a odpratali po sebe či robotníkoch prípadné nečistoty. Nie je povinnosťou susedov znášať prach, ktorý sa určite vyskytne aj v spoločných priestoroch. Potrebujem povolenie? Pri rekonštrukcii existujú tri typy: 1. BEZ POTREBY OHLÁSENIA Ak ide len o bežné udržiavacie práce ako opravy a výmena vnútorných priečok, omietok, obkladov, okien či dverí, výmenu klimatizačného zariadenia, maliarske práce, výmenu a montáž kuchynskej linky + ostatné zariadenia (WC, vaňa, umývadlo a zariaďovacie predmety), opravy technického, energetického a technologického vybavenia, tak ich nemusíte nikomu hlásiť. 2. S POTREBNÝM OHLÁSENÍM STAVEBNÉMU ÚRADU V prípade, že ide o stavebné úpravy, pri ktorých sa nezasahuje do nosných konštrukcií, alebo ide len o udržiavacie práce, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť, alebo vzhľad, je nutné ohlásenie stavebnému úradu. Do tejto kategórie spadá aj výmena bytového jadra, zasklenie lodžie či balkóna. Ak búrate nenosné priečky, potrebujete aj posudok statika na projekt vypracovaný oprávnenou osobou. Povinnosť – ohlásenie stavebnému úradu sa robí na miestnom úrade. Ak získate od stavebného úradu písomný súhlas na začatie rekonštrukcie, podľa zákona ju musíte urobiť do dvoch rokov. Dôležité je, že začať s prácami však môžete až po vydaní súhlasu. 3. S NUTNÝM STAVEBNÝM POVOLENÍM Prístavby či nadstavby si vždy vyžadujú stavebné povolenie, stavebné úpravy len v niektorých prípadoch. To potrebujete vtedy, ak plánujete zasahovať do nosných stien stavby, alebo prepojiť dva existujúce byty. Ak žiadate o stavebné povolenie, potrebujete projekt, ktorý vypracuje oprávnená osoba (ako aj pri ohláške). V prípade, že sa rokovalo aj s účastníkmi stavebného konania, potrebujete doklady, teda zápisnicu zo schôdze spoločenstva vlastníkov, resp. písomné hlasovanie. Ak budujete svojpomocne, nezabudnite na vyjadrenie stavebného dozoru. Po vydaní stavebného povolenia však nemôžete hneď začať s plánovanou rekonštrukciou. Účastníci stavebného konania majú totiž 15 dní na odvolanie. Ak tak neurobia, stavebný úrad potvrdí právoplatnosť povolenia a vy až potom môžete začať s rekonštrukciou. Pokuty v stovkách eur Nesplnenie si povinností vás môže vyjsť poriadne draho a vyšplhať sa až do stoviek eur. Ak ste mali stavbu ohlásiť a neurobili ste tak, pokuta je do 331, 94 eur. Ak ste potrebovali stavebné povolenie a nepožiadali ste o jeho vydanie, postih môže byť až do 829, 85 eur. Dodržiavať pravidlá sa teda aj v tomto prípade naozaj oplatí.    
Deň Zeme na ZŠ Mierová: Žiakom prednášala aj olympionička Barteková

Deň Zeme na ZŠ Mierová: Žiakom prednášala aj olympionička Barteková

Rubrika: Reportáže
Viete, že chemikálie môžete nahradiť citrónom alebo usadeninou z kávy? Žiaci z MŠ Mierová áno, ktorí si na EKOkonferencii pripomenuli Deň Zeme. O ekológii sa totiž v posledných rokoch hovorí čoraz častejšie. Lebo ak si našu planétu nebudeme chrániť my, jej obyvatelia, nikto iný nám ju nezachráni.  Celosvetovo ekologicky motivovaný sviatok, ktorý pripadá na 22. apríl, upozorňuje mladších aj starších ľudí na to, čo spôsobuje ničenie životného prostredia a tiež motivuje, aby sme si ho chránili. Tejto téme sa dlhodobo venujú aj na ZŠ Mierová. Chodia na besedy, festivaly venované ekológii, separujú odpad a otázky preberajú aj na environmentálnej východe. Bohatý program Tento rok navyše OZ Planet Lover zorganizovalo 1. ročník EKOkonferencie, na ktorej sa venovali dôležitým témam, ktoré sa týkajú klimatickej zmeny. Na školskú pôdu si pritom pozvali aj zaujímavých prednášajúcich. Jedným z nich bola aj olympionička Danka Barteková, ktorá sa okrem samotných výkonov presadila aj v organizácii olympijského výboru. Žiakom teda ozrejmila, ako skĺbiť Olympionizmus a udržateľnosť. Študenti si tiež pozreli dokumentárny film Plastic Ocean o stave oceánov a množstve plastov vo svetových vodách a po tom prišli na rad aj praktické pokusy. Žiaci si pod vedením pedagógov vyskúšali a zároveň aj vypočítali, aká je spotreba elektrickej energie pri troch rôznych žiarovkách, naučili sa aj to, ako vieme využiť slnečnú energiu na výrobu elektrickej energie. Ako použiť citrón Zaujala ich aj téma pôda. V mestskom prostredí skúmali, ktoré živočíchy žijú v našom okrese, alebo koľko uhličitanov a dusičnanov obsahuje. Pri pokusoch, ktoré súviseli s ekologickým čistením, sa zase dozvedeli, že domácnosť vieme vyčistiť aj bez používania chemických prostriedkov, ako to robili naši predkovia. Žiakov prekvapilo, že na škvrny v dreze stačí použiť citrón, na vodný kameň zase ocot a na odstránenie zápachu v chladničke či pripálený hrniec usadeninu z kávy. Starší žiaci z VIII. ročníka tiež mladším žiakom vysvetlili, čo znamená uhlíková/ ekologická stopa, teda vplyv ľudských aktivít na planétu Zem. Tá je spájaná najmä s prepravou potravín, ktoré často prejdú tisíce kilometrov, kým sa dostanú na náš stôl. Čo môžeme urobiť Konferenciu na ZŠ Mierová ukončili pritom odkazom: Prispieť môže každý z nás. Stačí niekoľko jednoduchých zmien – keď z výnimočných aktivít urobíme trvalé zvyky. Obmedzíme používanie plastov, budeme šetriť vodu, budeme kupovať lokálne potraviny, používať prírodné hnojivá, zapájať sa do dobrovoľníckych činností. A nemusíme čakať ani do ďalšieho Dňa Zeme.