Ado Juráček víťazom Ružinovskej lýry

Ružinovská lýra už po druhýkrát rozospievala mestskú časť. Jedinečná súťaž, ktorá nie je zameraná na najlepší výkon v speve, ale na najlepšieho tvorcu hudby a textu. Súťaž tak v širšej miere dáva mladým umelcom možnosť prezentovať sa a plniť si postupne svoje sny.

Mestská časť Bratislava-Ružinov a spoločnosť Cultus Ružinov sa už minulý rok rozhodli organizovať Ružinovskú lýru. Väčšina podobných súťaží sa zameriava na najlepší spev, prezentujú sa reprodukované piesne. Ružinovská lýra je iná. Súťažiaci sa musia prihlásiť so svojím vlastným textom a hudbou, čo je omnoho náročnejšie. „Súťažiaci posielali svoje nezverejnené skladby. Prišlo nám ich približne 30. Z nich odborná porota vybrala 10, ktoré sa nám predviedli na pódiu,“ doplnila Andrea Kozáková, riaditeľka spoločnosti Cultus Ružinov. Na pódiu sa vystriedali známe aj neznáme tváre. Víťazom lýry sa stal Ado Juráček so svojou skladbou Trubadúr. Pre Ružinov nie je neznámym umelcom. Minulý rok vyhral súťaž Kapela Ružinova, čo mu umožnilo zaspievať si na Ružinovských hodoch. V tohtoročnej súťaži čakala víťaza oveľa lákavejšia hlavná výhra. Víťazná pieseň bude prezentovaná poslucháčom v Rádiu Slovensko na RTVS. „Výhra v lýre je pozitívne nakopnutie v hudobníkovej ceste. Veľmi sa z toho teším, hlavne z prezentácie piesne v Rádiu Slovensko. Som vďačný za túto príležitosť,“ vyjadril sa Ado Juráček, ktorý publikuje svoje piesne najmä na sociálnych sieťach, kde si nachádza fanúšikov svojej tvorby. Rádio Devín už v minulosti hralo jeho skladby, nie je teda úplným začiatočníkom. Skladaniu piesní sa venuje už viac ako desať rokov. Svoju tvorbu ozvláštňuje aj hrou na gitare, tá je jeho neodmysliteľnou súčasťou už od detstva. Aj víťaznú pieseň Trubadúr sprevádzal hrou na gitare.

Orchester ozvláštnil piesne

Mladých umelcov silne motivovali k zapojeniu sa do súťaže aj vystúpenie a nahrávka s Orchestrom Gustava Broma. „Je to ďalšia vec, ktorou sa môžem prezentovať a mal som možnosť počuť, ako to bude znieť. Bol som veľmi milo prekvapený,“ doplnil Ado Juráček. Zuzana Fridecká, ktorá si titul Ružinovská lýra odniesla už minulý rok, ani tentoraz neodišla bez ocenenia. Dostala Cenu starostu mestskej časti. „Tento rok sa mi hodnotilo o to ťažšie, keďže som vedel, že budem udeľovať Cenu starostu. Snažil som sa aj počúvať odbornú porotu, ktorá mi s výberom poradila. Na prvom mieste sme sa zhodli, Nechceli sme však udeliť cenu Ružinovská lýra aj Cenu starostu jednému interpretovi. Zuzana Fridecká, ktorá získala Cenu starostu, získala od porotcov veľmi vysoké hodnotenie, preto aj tá voľba udeliť cenu práve jej, bola jednoznačná,“ povedal Dušan Pekár, starosta Ružinova. Zuzana si minulý rok odniesla finančnú výhru, ktorá síce poteší, ale hudobníka až tak kariérne neposunie. „Tento rok som do lýry išla kvôli prezentácii piesne v RTVS. Pre začínajúceho umelca je to veľmi dobrý štart. Cena starostu ma prekvapila a som rada,“ vyjadrila sa Zuzana Fridecká. Mladí začínajúci umelci nemajú veľa príležitostí, aby svoju tvorbu prezentovali pred veľkým publikom a získali mediálnu podporu. Väčšinou hrávajú len v malých kluboch. Víťazov vyberala odborná porota v zložení Richard Jajcay, ktorý zastupoval RTVS, Vlado Valovič, dirigent Orchestra Gustava Broma a Luboš Zeman, ktorý tvorí texty. „Pevne verím, že mladí hudobníci, ktorí sa nám tu dnes predviedli, majú pred sebou ešte bohatú kariéru. A toto je len ich prvé nakopnutie a naštartovanie,“ uviedol Vlado Valovič.

Marianna Podlucká

Foto:https://adojuracek.sk/

 

Vydanie: Január - Február 2018