Aj škôlky už majú za sebou zápis

Ružinov pozná výsledky zápisu detí do materských škôl. 11 škôlok a 11 elokovaných pracovísk prijalo spolu 1119 žiadostí. Toto číslo už neobsahuje takzvané duplicity.

Z tohto počtu bolo presne 818 žiadostí detí vo veku od 3-6 rokov a z toho bolo 702 Ružinovčanov. Pri výbere škôlky prevažne rozhodovali dobré referencie a blízkosť k bydlisku. Mnohí rodičia nenechali nič na náhodu a prihlášku podali aj na dve či tri škôlky. „My sme sa rozhodovali na základe toho, ktorá škôlka nám je najbližšie k domu, aby sme to ráno nemali ďaleko. No a samozrejme, báli sme sa staviť len na jednu kartu, keďže poznáme situáciu v Ružinove a nedostatočné kapacity v škôlkach, tak sme podali až tri prihlášky a veríme, že niekde to vyjde,“ prezradila mamička Jana. Základnou zmenou tohtoročného zápisu do materských škôl bol fakt, že trval len niekoľko dní a nie mesiac, ako boli rodičia zvyknutí z minulých rokov.

Pred škôlkami pokojne

Materské školy zažívali v minulosti rušné dni zápisu, kedy hlavne v prvý deň čakali rodičia pred škôlkami od skorých ranných hodín. Tento trend našťastie na väčšine škôlok opadol, keďže tie sa už dlhšie neriadia pravidlom poradovníka, kto skôr príde ten skôr melie. „Tento rok to bolo úplne v pohode. Prišla som okolo štvrť na sedem a boli tu traja rodičia. Ja som totiž už dopredu rodičov informovala, že je zbytočné chodiť veľmi skoro, že majú čas počas celého dňa a týždňa. Oproti minulosti, kedy tu stál už o piatej či šiestej hodine rad rodičov, sa to teda nedá porovnať,“ zhodnotila Katarína Malovcová, riaditeľka jednej z najobľúbenejších ružinovských škôlok Habarky. Tento rok sa do ružinovských škôlok hlásilo o približne 130 detí menej ako vlani a prijatých bolo celkovo 658 detí. Aj napriek priaznivejším číslam, sa situácia oproti minulým rokom nezmenila. Stále je viac detí, ako počet miest. Materské školy teda ani budúci školský rok nebudú môcť vyhovieť všetkým rodičom. Konkrétne ide o 160 detí, pričom 44 z nich je z Ružinova.

Katarína Kostková

Ilustračné foto: archív MŠ Miletičova

 

Vydanie: Júl - August 2017