Ako bude vyzerať roh Hraničnej a Mierovej?

Ilustračná fotografia. (Pixabay.com)

Ružinov je mimoriadne obľúbená mestská časť. To má aj svoju daň. Láka ako nových obyvateľov, tak aj investorov, ktorí tu chcú realizovať svoje plány. Ružinovčania tak naposledy mohli postrehnúť stavebný ruch na rohu Gagarinovej, Mierovej a Hraničnej ulice.

Vyrastá tu polyfunkčný objekt Treenium. Komplex by mal obsahovať dve budovy spojené centrálnou časťou. Nižšia z nich bude mať tri nadzemné podlažia, vyššia deväť. Aspoň taký bol pôvodný plán. Výstavba v Ružinove je ale pálčivá téma, pri ktorej Ružinovčania okamžite zbystria pozornosť. Ako sa ukazuje z novej výstavby majú obavy. Vyplynulo to aj z marcového stretnutia starostu s obyvateľmi, ktoré pravidelne raz do mesiaca organizuje hlava mestskej časti. „Bývam na Kladnianskej ulici, kde mi nad hlavou lietajú lietadlá. Bojím sa, kedy ktoré spadne. Nerozumiem, ako môže niekto povoliť stavať v tejto časti tak vysokú stavbu,“ povedal nám jeden z nich. Verejnosť zneistila najmä informácia, že investor chce z pôvodnej deväť poschodovej budovy navýšiť podlažia až na osemnásť. Spoločnosť Greefing group, ako developer projektu Treenium, v súčasnosti disponuje platným stavebným povolením a potrebnou dokumentáciou k výstavbe deväť poschodového objektu, pravdou ale ostáva, že nad navýšením podlaží reálne uvažuje. „Spoločnosť požiadala o súhlas s navýšením stavby na 18 poschodí. V uvedenej veci zatiaľ nebolo rozhodnuté. Spoločnosť Greefin Group v tejto veci postupuje v zmysle platnej legislatívy a bude rešpektovať stanoviská príslušných úradov. V prípade nesúhlasného stanoviska bude projekt realizovaný v pôvodne navrhovanej výške,“ tvrdí Milan Halgaš, člen dozornej rady spoločnosti GREEFIN group, a.s. Investor má stavebné povolenie ešte z roku 2009 na budovu v tvare „L“, kde jej najvyššia časť má deväť podlaží. Takto rozsiahla stavba si podľa stavebného zákona vyžaduje územné rozhodnutie a stavebné povolenie, ktorému predchádzajú výsledky z EIA.

Aktuálne je vyšší projekt v posudzovaní

Proces EIA posudzuje vplyvy na životné prostredie a slúži ako objektívny podporný podklad pre rozhodovanie orgánov štátnej správy. Investor si sľubuje zvýšenie komfortu danej oblasti. Architekti projektu našli inšpiráciu až v Miláne. Motívom na projekt Treenium bola štúdia architekta Stefana Boeriho. Ide o stavby, ktorých súčasťou je aj park a zeleň. „Projekt Treenium má ambíciu stať sa nielen dobrým susedom, ale prináša do lokality Ružinov novú víziu zeleného bývania. Jeho súčasťou budú vertikálne umiestnené vysunuté záhrady a živý strom v každom byte. Nepôjde pritom o žiadne malé stromčeky. Architekti navrhli stavbu tak, aby zniesla záťaž a poskytla komfort vybraným slovenským drevinám ako sú breza, lipa či hrab,“ dopĺňa Milan Halgaš. Starosta Ružinova Dušan Pekár ale s navýšeným projektom nadšený nie je. „Neviem si predstaviť v tejto lokalite stavbu, ako prezentuje investor. Utrpeli by tým najmä obyvatelia blízkych bytových a rodinných domov, nehovoriac o dopravnej záťaži, ktorú by so sebou takáto výstavba priniesla. Vlani, keď začal investor v médiách prezentovať svoje plány na navýšenie stavby, sme požiadali hlavné mesto, aby nevydalo záväzné stanovisko k tejto vyššej stavbe. Náš nesúhlas s týmto navýšením sme vyjadrili aj v procese EIA,“ vyjadril sa Dušan Pekár. K investičnému zámeru sa zatiaľ konkrétne nevyjadrila ani mestská samospráva. „Hlavnému mestu k stavbe Treenium nebola doručená žiadosť o záväzné stanovisko ani súvisiaca dokumentácia k projektu zo strany investora, nemáme sa preto k čomu vyjadriť,“ tvrdí hovorkyňa Bratislavy, Zuzana Onufer. Nič to ale na veci nemení, stavebník stavia a zatiaľ nik netuší, do akej výšky sa kolos nakoniec vytiahne. Napriek tomu sa investor nebráni komunikácii so žiadnou zo zúčastnených strán. Dokonca plánuje aj verejné stretnutie, na ktorom by sa uvideli na správnu mieru všetky fakty. Na to si ale budeme musieť ešte počkať. V hre ale ostáva aj pôvodný plán investora. „V súčasnosti preverujeme všetky zákonné možnosti týkajúce sa zmeny projektu. Prebiehajúci proces EIA je jedným z nich. Samozrejme, bude nutné sa v istej fáze procesu rozhodnúť o ďalšom pokračovaní,“ uzatvára Halgaš z GREEFIN grop, a.s.

Veronika Vasilková

 

Vydanie: Apríl 2017