Ako zvládnuť dni zatvorení medzi štyrmi stenami?

Poloprázdne ulice, zatvorené nákupné centrá a obchody. Žiadne kino, divadlo, koncerty, žiadny hokejový zápas a pocit, že permanentku na futbal už do leta asi človek tiež nevyužije. Ľudia v rúškach, zatvorené školy, množstvo ľudí, ktorí ostali zo dňa na deň pracovať z domu. Rodiny, ktoré zrazu spolu trávia celé dni medzi štyrmi stenami. Ako si môžete spríjemniť čas a spoznať niečo nové bez toho, aby ste sa museli prezliekať z pyžama?

Nie sme zvyknutí tráviť toľko času s rodinou a nie sme zvyknutí na pocit, že nemôžeme vo svojom voľnom čase robiť čo chceme a kedy chceme. To, čo nás v tejto chvíli dostáva pod tlak, nie je ani tak strach z nákazy, ale, ako jednotne uvádzajú psychológovia v krajinách, ktoré čelia koronavírusu – strach zo strany slobody rozhodovať o sebe. Rôzne inštitúcie, médiá a umelci však obratom zareagovali a sprístupnili ľuďom po celom kvantum vzdelávacích, ale aj zábavných formátov. Výnimočné zážitky tak prídu priamo za vami.

Škola online

Aj keď sa v týchto dňoch žiaci a študenti na nedostatok zadaní od učiteľov sťažovať nemôžu, portál www.ucimesanadialku.sk určite ocenia. Len pred niekoľkými dňami ho predstavilo ministerstvo školstva a vzniklo vďaka spolupráci viacerých mimovládnych organizácií. Nájdete tam množstvo zdrojov, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť učivo, ktoré práve preberáte – od matematiky a fyziky až po dejiny.

Svoje vysielanie prispôsobila situácii v školách aj RTVS, ktorá každý pracovný deň o 9:15 na Dvojke prináša reláciu Školský klub. Rovnako denne si žiaci prvého stupňa môžu pozrieť naživo vyučovacie hodiny aj vo vysielaní Českej televízie, resp. na webe, v rámci projektu UčíTelka.

Hviezdy v obývačke

Chceli by ste si pozrieť Jána Koleníka, Táňu Pauhofovú, Tomáša Maštalíra alebo Dianu Mórovú z prvého radu? Slovenské národné divadlo v rámci projektu SND doma ponúka nielen záznamy najobľúbenejších predstavení zo svojho repertoáru, ale napríklad aj rozcvičky s baletom. Okrem youtube kanálu SND si ich však už čoskoro budete môcť pozrieť aj vo vysielaní našej TV Ružinov.

Záznamy z predstavení ponúkajú aj divadlá z Nitry, Martina alebo Prešova. Pre tých, ktorí majú radšej čítanie z kníh, sú tu napríklad Monika Hilmerová, Zuzana Fialová alebo Robo Roth. Prehľad týchto aktivít nájdete na stránke Bratislavského kultúrneho a informačného strediska bkis. sk (kultúra z obývačky).

Kultúra žije

Sociálne siete v týchto dňoch ponúkajú množstvo príležitostí ako byť v kontakte nielen so svojimi blízkymi, ale množstvom šéfkuchárov, spisovateľov, hercov, spevákov alebo športovcov. Ak si zvolíte niekoho zo zahraničia, nielenže sa naučíte niečo nové, ale zároveň si precvičíte cudzí jazyk.

Ak si chcete pozrieť koncert vážnej hudby, môžete si skúsiť napríklad niektorý z obrovskej ponuky berlínskej filharmónie (digitalconcerthall.com) alebo Metropolitnej opery v New Yorku (metopera.org). Pre milovníkov múzeí, alebo tých, ktorí chcú hneď preskočiť k tomu najzaujímavejšiemu v zbierke, ponúkajú najväčšie svetové múzeá online prístup do svojich zbierok.

A pre tých, ktorí radšej siahnu po československej tvorbe, je tu napríklad internetová televízia mall.tv, ktorá ponúka široký záber koncertov od Mňága a žďorp až po Vivaldiano Michala Dvořáka zo skupiny Lucie alebo obľúbeného Vojtu Dyka v predstavení Bláznivý Petříček.

Knihy a seriály

Keď už ste podvečer vypli služobný počítač, skontrolovali deťom úlohy a vyskúšali uvariť podľa nového receptu svojho obľúbeného kuchára, prichádza ten správny čas prečítať si knihy, ktoré ste dostali na Vianoce od kolegov alebo pozrieť si filmy či seriály, na ktoré ste nemali čas.

6 TIPOV REDAKCIE

Film ■ Na nože (Knives out) – napínavý príbeh a skvelý Daniel Craig

Seriál ■ Mladý Sheldon, ak sa chcete zasmiať, ZeroZeroZero, ak máte radi príbehy z prostredia mafie

Kniha ■ Aňa Geislerová – P.S. – neuveriteľne vtipné a skutočné zároveň

Výzva ■ navrhnite cvik, vyzvite kamaráta, aby ho spravil, nakrútil sa na video, poslal ho a vyzval ďalšieho

Varenie ■ Jamie Oliver alebo 15 minútový kuchár – varenie z minima ingrediencií je teraz ideál

Relax ■ horúci kúpeľ a obľúbená hudba – veď kedy ste mali čas aj na seba?

 

Vydanie: Apríl 2020