Aktuálne: O Čom sa hovorí... Rázsochy v Ružinove?

Veľkou témou v médiách sa nedávno stala informácia, že vláda zrejme po desiatkach neúspešných rokov definitívne rozhodne o nevybudovaní novej univerzitnej nemocnice na Rázsochách, a namiesto toho rozhodne o rekonštrukcii, modernizácii a dobudovaní nemocnice Ružinov. Čo je v tejto chvíli známe?

Myšlienka hlavnej univerzitnej nemocnice v Ružinove nie je nová. Rôzni odborníci ju za najpravdepodobnejší z možných variantov považujú už roky. O takejto zmene však musí rozhodnúť vláda a to sa ešte nestalo. V prípade, že sa tak stane, bude musieť úzko spolupracovať ako s mestskou časťou, tak aj s mestom. V tejto chvíli žiaden konkrétny plán či projekt novej nemocnice neexistuje. Jediné, čo je na stole, je projekt rekonštrukcie súčasnej nemocnice (ktorého dôležitými súčasťami by boli nové parkovacie domy, ktoré by odľahčili okolité sídliská, či rekonštrukcia hlavnej budovy, tzv. monobloku). Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na stretnutí so starostom Martinom Chrenom informovala, že na tejto alternatíve vážne pracujú.

Zástupcov ministerstva zaujímalo, či by bol pre Ružinov akceptovateľný návrh na zbúranie nášho zimného štadióna, ak by kvôli prístavbe novej nemocničnej budovy bolo potrebné využiť jeho priestor. Táto alternatíva by však bola pre mestskú časť schodná jedine vtedy, ak by štát ako vynútenú investíciu postavil novú halu s rovnakými parametrami (najmenej 3500 divákov) z opačnej strany, na zelenej ploche priamo oproti Štrkovcu, medzi malou halou a Rosumom. „Neviem si predstaviť, že by sme prišli o zimný štadión. Ale ak by cenou za rozšírenie nemocnice bolo, že namiesto našej starej veľkej hokejovej haly získame novú, s rovnakými parametrami, ale modernejšiu a energeticky efektívnejšiu, som presvedčený, že by to pre Ružinov bol ešte prínos,“ hovorí na margo tejto myšlienky starosta Chren. Ďalšími podmienkami Ružinova by bolo vybudovanie dostatku parkovacích kapacít (garážové domy pre pacientov i zamestnancov nemocnice) a dobudovanie ružinovského zeleného bulváru - parčíku popopri celej Ružinovskej. A na záver, o čom sa veľa hovorí na sociálnych sieťach, ale v skutočnosti to nikdy nebola téma - zasypanie jazera Rohlík. Niečo také by mestská časť ani hypoteticky neakceptovala.

 

Vydanie: Jún 2024