Architekti navrhli, ako si poradiť s farbou fasády. Aká je odozva?

Verejnosti ste nedávno predstavili Projekt fasády/ Farba 500 bytov, ktorý môže byť inšpiráciou pre ľudí, ešte sa len púšťajúcich do zatepľovania bytového domu. Akú máte odozvu na projekt zo strany verejnosti? Kontaktujú vás, pýtajú sa, chcú sa inšpirovať?

Katarína Lukic Balážiková (Projekt Fasády): Predstavením projektu sme spustili aj facebookovu stránku, kde sa nám ozývajú ľudia so svojimi názormi a pripomienkami ohľadom projektu, zároveň sme ale aj dostali zopár mailov cez stránku projektu s otázkami od ľudí, ktorých projekt oslovil a plánujú zatepľovanie domov. Zaujímajú sa hlavne o farebnosť ich domu, dokonca nám písali ľudia aj z iných častí Ružinova, ktorí by tiež potrebovali pomôcť správne zatepliť ich panelový dom.

Matúš Vallo (Farba 500 bytov): Projekt Farba 500 bytov bol súčasťou väčšej iniciatívy na vytvorenie komunity v štvrti 500 bytov. Tento rok sme podali žiadosti o ďalšie dva granty na pokračovanie tejto činnosti. Odozva verejnosti je dobrá.

Zoberme si konkrétny príklad, na sídlisku Ostredky/ 500 bytov si chcú dať vlastníci bytov zatepliť svoju bytovku. Čo môžu z vášho farebného konceptu „odkukať"?

Katarína Lukic Balážiková (Projekt Fasády): „Odkukať“ môžu čokoľvek, my odporúčame. Podľa nášho konceptu je dôležité si uvedomiť, že dom nie je omaľovánka, aby sa na ňu vykresľovali rôzne obrázky, ale musí ladiť s okolím. Verejné priestranstvo, do ktorého patrí aj bytovka na Ostredkoch, sa skladá z viacerých elementov, ktoré by mali byť v súhre a takisto aj samotná bytovka sa skladá z viacerých prvkov. Ako v projekte spomíname, je dôležité si vybrať, ktoré prvky zafarbíme vybratou farbou a uvedomiť si známe pravidlo - niekedy je menej viac. Taktiež odporúčame použiť menšie množstvo farieb. Čo sa týka výberu farby pre ich dom, podľa webu si môžu ľahko nájsť, do ktorého susedstva patria. Ak sa z nejakého dôvodu nedá dohodnúť spoločne so všetkými v tomto susedstve na spoločnej farbe, môžu si farbu vybrať podľa toho, ktorá v súčasnosti v tomto ich susedstve prevláda, a ňou potom zafarbiť prvky, ktoré si vyberú. Takto sa dá v súčasnej dobe asi najľahšie aplikovať a „odkukať“ náš koncept

Matúš Vallo (Farba 500 bytov): Bez toho, aby sa zbytočne novou farbou „trápili“, sa môžu po zopár kliknutiach na webe stať súčasťou väčšieho konceptu farebnosti štvrte.

V Ružinove je už veľa bytoviek zateplených, ako teda využiť váš koncept v tomto štádiu?

Katarína Lukic Balážiková (Projekt Fasády): Farba, ktorá sa naniesla na fasády, sa bude musieť časom sanovať, takže bude potrebné panelové domy opäť časom pretrieť. Domy, ktoré ešte nie sú zateplené, sa môžu začať zafarbovať podľa nášho konceptu. Ostatné, ktoré sa budú pretierať nanovo, sa môžu k nim pridať a časom sa získa jednotnosť. Je to dlhodobý proces a treba na to čas, aby sa naše verejné prostredie trochu upokojilo a sprehľadnilo. S každou novou umiernenejšou fasádou si všimneme o jeden strom naviac, nebudeme tak žiť medzi farebnými krabicami, ale viac si budeme všímať okolie a možno dôležitejšie veci ako čistota, dostatok zelene, upravenosť chodníkov, ihriská atď.

Matúš Vallo (Farba 500 bytov): Náš projekt je zatial špecificky zameraný na štvrť 500 bytov.

Je niektorá sídlisková lokalita, kde sa dá váš projekt využiť v čo najväčšej miere? Napríklad konkrétny vnútroblok.

Katarína Lukic Balážiková (Projekt Fasády): Náš projekt vychádza z výskumu štyroch sídlisk Ružinova - Ostredky, Trávniky, Štrkovec a Pošeň. Myslíme si, že môže dobre vyzerať v akomkoľvek susedstve v rámci týchto lokalít. Ide totiž o výber prvkov, ak sa správne skombinujú, aj na prvý pohľad jednotvárne susedstvo môže byť pestré a na druhej strane susedstvo zložené z úplne odlišných domov môže pôsobiť jednotne. Aby bola dosiahnutá jednotnosť, ale zároveň variabilita a pestrosť v jednej farbe (prípadne jej troch odtieňoch), je dôležité vybrať správne prvky. Na domoch s podobnou tektonikou, výškou a parametrami (napr. Štrkovec), je vhodné vybrať odlišné prvky, aby sa narušila jednotvárnosť. Na druhej strane, v susedstve, kde sú všetky domy odlišné (napr. na Trávnikoch), je vhodné zredukovať výber prvkov.

Neoslovili vás napríklad obyvatelia alebo samosprávy z iných mestských častí, či dokonca miest a obcí, kde predsa len zateplenie ešte nie je v takom pokročilom štádiu ako v Ružinove?

Katarína Lukic Balážiková (Projekt Fasády): Zatiaľ nie, ale ak by mal niekto záujem, boli by sme pripravení a ochotní sa pustiť aj do riešenia inej časti mesta. Náš koncept je ale podložený výskumom a analýzami Ružinova, z neho vyplynulo riešenie, ktoré môže dať Ružinovu jedinečnú identitu. Pri koncepte pre iné časti mesta by opäť bolo potrebné spraviť výskum pre danú oblasť a z neho odvodiť riešenie. To môže byť úplne odlišné, ale aj podobné.

Matúš Vallo (Farba 500 bytov): Zatiaľ nie.

"Téma farebnosti fasád, ktorú otvoril Ružinov, zarezonovala aj na celoslovenskej úrovni. Projekty realizované na ružinovskej pôde si všimli vo väčšine celoslovenských denníkov, dokonca aj v českých Lidových novinách. Aktivitu Ružinova podporila hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad a jeden z architektov NBS a nového SND Pavol Paňák. Verím, že v otvorenej debate nájdeme aj odpoveď na otázku či farebnosť fasád regulovať alebo nie." Ján Buocik, zástupca starostu Ružinova

Miroslava Štrosová

Vizualizácia: Projekt Fasády

Fotogaléria: 
Vydanie: Máj 2013