Bratislavský hrad odhalil svoje zákutia

Ružinovskí seniori spoznávali históriu Bratislavského hradu. Počas prechádzky hradom mali možnosť vidieť aj bežne neprístupné priestory. To všetko zadarmo, prehliadku im hradila mestská časť Ružinov.

Tento rok bol o prehliadku Bratislavského hradu obrovský záujem. Prihlásilo sa vyše 170 ružinovských seniorov. „Pôvodne sme plánovali len tri skupiny po 35 osôb. Kvôli vysokému záujmu sme nakoniec zorganizovali až štyri skupiny. Zároveň po skončení prehliadky hradu s odborným výkladom mali seniori možnosť hrad si obzrieť aj sami a zostať tam mohli aj celý deň,“ uviedla vedúca odboru sociálnych vecí ružinovského miestneho úradu Henrieta Valková.

Rytierska sieň a kobky ukázali svoju tvár

Bonusom prehliadky hradu bolo nahliadnutie do inak verejnosti ešte neprístupných priestorov. Pozreli si rytiersku sieň z 15. storočia, v ktorej panovník prijímal návštevy. Postaviť ju dal Žigmund Luxemburský. Ďalšími zákutiami hradu, ktoré ukázali svoju tvár skôr narodeným Ružinovčanom, boli kobky pod čestným nádvorím. „Bratislavský hrad je pre mňa vždy zaujímavý. Chodievala som sem v rámci môjho povolania so žiakmi, ale teraz to bude o inom, taká väčšia pohoda,“ povedala s úsmevom seniorka Anna. „Tieto priestory som ja napríklad ešte nevidel. Som veľmi rád, že som mal takúto možnosť. Zaujímavá je aj výstava o Ľudovítovi Štúrovi. Človek si tam opráši svoje vedomosti o ňom a zároveň sa možno aj dozvie niečo nové,“ uviedol Ružinovčan Michal. Okrem toho seniori mohli vidieť hudobnú sieň, ktorá je bývalou barokovou kaplnkou. V programe bola aj obrazáreň a tí, ktorí mal dosť síl, navštívili korunnú vežu. „Ten výstup do veže bol už pre nás seniorov trošku náročnejší, ale ak sa niekto nenáhlil, dal sa zvládnuť. Horšie sa ide vždy dolu,“ s úsmevom prezradila seniorka Jarmila.

Marianna Šebová , foto: M. Štrosová

Vydanie: Jún 2015