Bratislavu povedie Matúš Vallo

Bratislavčania zvolili za primátora hlavného mesta architekta Matúša Valla (Progresívne Slovensko, Spolu – občianska demokracia).

Ten získal 58 578 (36,54%) hlasov a suverénnym spôsobom triumfoval v komunálnych voľbách. Za sebou nechal s necelými 23 percentami Václava Miku, aktuálneho primátora odsunul až na tretie miesto. Strana PS a SPOLU bola úspešná aj v mestskom zastupiteľstve.

V Bratislave prišlo k urnám 165 558 voličov, čo v prepočte znamená presne 40,67 percentnú účasť. O kreslo primátora sa uchádzalo 10 kandidátov. V prvej pätici najúspešnejších sa okrem M. Valla umiestnili bývalý riaditeľ Markízy a RTVS Václav Mika, aktuálny primátor Ivo Nesrovnal, starosta Vajnôr Ján Mrva či viceprimátorka Iveta Plšeková.

V novozvolenom 45 člennom zastupiteľstve hlavného mesta zasadne 17 nezávislých kandidátov. Širokú pravicovú koalíciu strán OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), SaS, SME RODINA - Boris Kollár, KDH, OKS, NOVA, Zmena zdola, DÚ. koalíciu bude zastupovať 15 poslancov a novozvolený primátor sa môže oprieť najmä o podporu 13 poslancov Progresívneho Slovenska a Spolu- občianska demokracia.

(sm)

 

Vydanie: December 2018