Ceny tepla: Ružinovčania ušetria až 20 percent!

Od 1. januára 2023 už nebude teplo obyvateľom mestskej časti prechádzať cez sprostredkovateľa, získajú ho priamo od dodávateľa MH Teplárenského holdingu. Štátny holding garantuje najnižšiu cenu tepla na trhu, teda výrazne nižšiu cenu, než platia ružinovské domácnosti v súčasnosti. Podľa odhadov by tak jedna domácnosť mala ušetriť až 130 eur ročne. Nájomná zmluva s MH TH bude vypovedateľná v prípade, ak niekto iný dokáže ponúknuť nižšiu cenu tepla.

Práve táto klauzula znamená pre Ružinovčanov istotu, že hoci poslanci schválili zmluvu na dvadsať rokov, nie je nevypovedateľná. Ak príde výhodnejšia ponuka pre obyvateľov, môže od nej mestská časť odstúpiť.

Ako sa podarilo získať takúto obrovskú zľavu? Vďaka odstráneniu nevýhodného prenájmu sekundárnych rozvodov tepla. Sú to rozvody, cez ktoré tečie teplo do viac ako 20-tisíc ružinovských domácností. Dvadsať rokov ich mala prenajaté súkromná firma nevypovedateľnou zmluvou za 1 korunu ročne a to navyšovalo cenu tepla o 20 percent. Ružinovské domácnosti tak za teplo platili odhadom o 122 eur ročne navyše. Za dvadsať rokov to boli tisíce eur. To sa však teraz po rokoch konečne zmení.

Štátny holding dodáva v Ružinove všetko teplo do ústredného kúrenia už aj dnes. Môžeme si to predstaviť ako jedinú rúru – tzv. primárny rozvod – ktorou do mestskej časti priteká teplo a to už aj teraz dodáva tento holding, nik iný ho dodávať nemôže.

V minulých rokoch to fungovalo takto: Súkromná firma kúpila teplo od MH Teplárenského holdingu (na konci primárneho rozvodu, akejsi hlavnej rúry) za 80 eur, prepravila ich našimi, tzv. sekundárnymi rozvodmi, do bytoviek a obyvatelia zaň platili 97 eur, tj. o 20 percent drahšie. Príjem mestskej časti z tejto zmluvy so súkromnou firmou bol 1 koruna ročne plus 10 percent podiel zo zisku, teda približne 60-tisíc eur ročne. Obyvatelia Ružinova, ktorí využívajú teplo z ústredného kúrenia, však celkovo zaplatili asi o 2 milióny eur viac, než mohli, ak by mestská časť nevyužívala tohto sprostredkovateľa.

Ukončením zmluvy s Prvou ružinovskou zároveň Ružinov znovu získal kontrolu nad sekundárnymi rozvodmi a dal ich do prenájmu MH Teplárenskému holdingu. Na rozdiel od predošlej zmluvy, kedy za ne firma platila korunu ročne, však bude holding platiť 350-tisíc eur ročne.

 

Vydanie: Júl - August 2022