Charitatívnu cyklojazdu zakončili v Ružinove, malým pacientom priniesla nové auto

1 157 km na bicykli ako dôkaz, že bojovať s rakovinou u detských pacientov sa oplatí. Občianske združenie Deťom pre život má úspešne za sebou už 5. Ročník projektu Na bicykli deťom. Cieľom charitatívnej cyklojazdy bolo ukázať, že bojovať s onkologickým ochorením má zmysel, o čom svedčí viac ako 70-percentná úspešnosť liečby malých onkologických pacientov. Cyklojazda im priniesla potrebnú pomôcku, ktorá im bude slúžiť.

Účastníci pelotónu spolu s hercom Ivanom „Tuli“ Vojtekom, moderátormi Petrom Čamborom, Petrom Varinským, hokejistami z Trenčína a ďalšími známymi tvárami prešli za deväť dní z Novej Sedlice, cez Moravu až do Bratislavy 1 200 km. K pelotónu sa na rôznych úsekoch v rámci Slovenska a Českej republiky pridávala aj široká verejnosť. Takmer 80-členný pelotón absolvoval poslednú finálnu etapu z Trenčína do hlavného mesta a 14. júna dorazil do Ružinova, kde bol koniec celej cyklojazdy. „Som Ružinovčan a veľmi ma teší, že mestská časť nás podporuje. Tohtoročná jazda bola náročná, navštívili sme malých bojovníkov v nemocniciach, prešli veľmi veľa kilometrov, ale stálo to za to. Ďakujem všetkým, ktorí nám pomáhajú, dáva nám to silu pokračovať ďalej," povedal zakladateľ OZ Deťom pre život Miroslav Bílik, ktorý sám zažil so svojím synom ťažké chvíle na detskej onkológii.

Obdiv si zaslúžil aj Dušan Hnidiak, 77-ročný Ružinovčan, ktorý absolvoval celých takmer 1 200 km. „Treba sa dobre natrénovať a keď máte okolo seba skvelú partiu, šliape to skvele. A keď to je ešte za deti, nemyslíte na nič iné a ide to samo,“ prezradil Dušan Hindiak. V Ružinove na bicykel sadol aj ružinovský starosta Dušan Pekár a farár Augustín Slaninka. Ten na Štrkovci vysvätil nové auto, ktoré bude slúžiť detskej onkológii na Kramároch. Piaty ročník cyklotour Na bicykli deťom bol tak nadmieru úspešný. Pelotónu sa podarilo vyzbierať vyše 27 tisíc eur, ktoré priniesli na onkológiu potrebné vozidlo a zafinancujú aj jeho prevádzku.

Katarína Kostková

Foto: M. Štrosová

Fotogaléria: 
Vydanie: Júl - August 2014