Čo priniesol týždeň v Ružinove: Prečo sa kosí tak skoro a ukrajinské štatistiky

Kvantum dokumentov a tisíce metrov štvorcových trávy – tak by sa dali stručne opísať posledné dni v našej mestskej časti. Kým na úrade sme riešili najmä príspevky za ubytovanie odídencov z Ukrajiny, v parkoch zase prvú kosbu. To však nie sú jediné témy, o ktoré sa zaujímate a na ktorých pracujeme.  

 

Prečo sa kosí tak skoro

Ružinov patrí medzi najväčšie mestské časti Bratislavy a pokosiť treba 1 800 000 m² plochy. Znie to síce takmer neuveriteľne, ale je to ako 250 futbalových ihrísk. Začiatkom apríla preto kolegovia prešli všetky sídliská v našej mestskej časti, aby zistili, aká je situácia a kde treba začať s kosbou na začiatku a kde to ešte vydrží. Dostatok vlahy a pribúdajúce slnečné lúče ženú trávu rýchlo nahor.

Ako prvé sa kosili Nivy a Ružová dolina, ešte pred veľkonočnými sviatkami sa stihli pokosiť aj  prícestné pásy v Prievoze pri rodinných domoch a po sviatkoch sa pokračuje aj na ďalších sídliskách. Aby sa prvá kosba rýchlo ukončila a začalo sa s druhou, musíme však kosiť aj počas víkendov. Mrzí nás to, ale s tým súvisí aj zvýšená hlučnosť.

Kosba síce vyzerá ako jednoduchá vec, ide však o celkom náročný proces. Potrebujeme pritom aj vašu aj spoluprácu. Preto prosíme, aby ste dodržiavali dočasné dopravné značky. Iba tak sa dá vyhnúť prípadným materiálnym škodám či nehodám.

 

Ukrajina v číslach

Desiatky hodín a stovky dokumentov – tak to vyzeralo začiatkom apríla na našom miestnom úrade. Úlohy, ktoré na samosprávu delegoval štát v súvislosti s refundáciou nákladov za ubytovanie Ukrajincov a tolerovanými pobytmi, si vyžadovali enormné úsilie a nasadenie, aby bolo všetko splnené podľa litery zákona. Riešenie otázok spojených s následkami vojny na Ukrajine však pokračuje ďalej.

Doposiaľ sme vydali takmer 500 tolerovaných pobytov, zaregistrovali sme 670 zmlúv spojených s refundáciou nákladov, prenajímatelia poskytli na území Ružinova vyše 300 nehnuteľností (čiastkovo aj celých), počet odídencov zaregistrovaných podľa zmlúv je viac ako tisíc.

 

Deň otvorených dverí v jasliach

Chystáte sa zapísať svoje detičky do jasličiek? Pozývame vás na Deň otvorených dverí, ktorý bude už 18. mája 2022. 

(Deň otvorených dverí v detských jasliach na Palkovičovej | Ružinov (ruzinov.sk))

V zariadení na Palkovičovej 11/A sa poskytuje sociálna služba deťom v rámci podpory rodín s deťmi ako prostriedok na podporu zosúlaďovania rodinného a pracovné života. Detské jasle sú v prevádzke počas pracovných dní
od 6:30 do 17:00 hod.

 

Bežecká dráha na Štrkovci

Rekonštruované ihriská a športoviská sa v Ružinove tešia veľkej obľube. Často sa však pýtate, kedy si na svoje prídu aj ružinovskí bežci. Na obnovu bežeckej dráhy na Štrkovci je už vysúťažený dodávateľ a zmluva je už tiež podpísaná. Štrkovecká tisícka, teda dráha s dĺžkou jeden kilometer je síce na prvý pohľad určená pre nenáročného športovca, prostredie však dokáže zamestnať aj skúsenejších bežcov.

Po rekonštrukcii bude dráha okolo Štrkovca patriť k tým najmodernejším v hlavnom meste. S prácami by sa malo začať už v najbližších dňoch, v týchto dňoch sa konajú stretnutia, na ktorých sa diskutuje o harmonograme prác.

 

Vydanie: Apríl 2022