COVID-19 v Bratislave: Všetci seniori sú negatívni

Keď pred niekoľkými týždňami prepukla aféra, ktorá sa týkala množstva pozitívne testovaných v domove sociálnych služieb v Pezinku, väčšina zodpovedných sa začala pripravovať na tú horšiu možnosť – nie, či seniori ochorejú, ale kedy sa to stane a koľko ich bude. Nedávne testovanie seniorov a zamestnancov RDS Sklenárova, Pivoňková a DD Pažítkova preto nielen prekvapilo, ale najmä potešilo. Všetci boli negatívni. Ako ale vyzerala situácia v Bratislave?

Za prvé dva mesiace od potvrdenia prvého prípadu ochorenia na COVID-19 na Slovensku (od 6. marca do 6. mája 2020) boli v Bratislavskom kraji pozitívne testovaní 368 ľudia. Najviac ochorení zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave. Najviac obetí mal Pezinok, na území hlavného mesta to bol Ružinov s 51 pozitívne testovanými pacientmi.

V porovnaní muži vs. ženy boli viac zasiahnuté ženy, štatistiky hovoria o pomere 41% pre mužov a 59% pre ženy. Štatistiky podľa veku potvrdili to, o čom sa hovorilo od začiatku – najviac ohrozenou skupinou sú obyvatelia nad 65 rokov (92 v celom kraji). Nasledujú pacienti vo veku 35 až 44 rokov a tesne za nimi v rozmedzí 25 až 43 rokov. Väčšina z nich sa nakazila práve kontaktom s osobami s pozitívnou diagnózou. K 6. máju bolo v Bratislavskom kraji 249 vyliečených osôb, , 102 ľudí, ktorí majú pozitívne testy a 17 chorobe podľahlo.

Posledné dni priniesli aj ďalšie dobré správy. Slovenskí vedci predstavili nový test na koronavírus a už v čase uzávierky tohto čísla bolo k dispozícii viac ako 100-tisíc testov. Odborníci však upozorňujú, že kým nebude k dispozícii vakcína, nad COVID-19 sme ani zďaleka nevyhrali. O niekoľko mesiacov sa môže objaviť druhá vlna ochorenia, na ktorú sa inštitúcie, vrátane obcí, musia vopred pripraviť. K sponzorom, ktorí Ružinovu pomáhajú zabezpečiť dostatok ochranných pomôcok pre našich seniorov a ďalšie najviac ohrozené skupiny, sa pridal aj SPP – distribúcia. Mestskej časti venovali 3000 respirátorov a 5-tisíc jednorazových rúšok.

zdroj: RÚVZ Bratislava

 

Vydanie: Jún 2020