Ďakujem, že zatiaľ ma tam hore nechcú,...

Pani Elenu Haniskovú môžete stretnúť v ružinovských uliciach takmer každý deň. Hoci sa na prvý pohľad nelíši od bežných senioriek, predsa je výnimočná. Popýšiť sa môže titulom Senior roka. Po významné ocenenie si zašla až do Bojnického zámku.

Nezisková organizácia Fórum pre pomoc starším založila tradíciu oceňovania seniorov. Minulý rok sa uskutočnil už jeho deviaty ročník. Dvadsať seniorov z celého Slovenska si v Zlatej sále Bojnického zámku prevzalo ocenenie Senior roka. „Chceme upozorniť spoločnosť i verejnosť, že majú úžasných a krásnych starších ľudí. Seniori nie sú „na zahodenie“ a ani nepatria do starého železa. Sú to šikovní ľudia, ktorí niečo prinášajú do tejto spoločnosti. Touto akciou chceme docieliť aby si ich spoločnosť vôbec všimla a vážila“, zdôraznila význam podujatia Ľubica Gálisová, prezidenta Fóra pre pomoc starším. Ružinov hájila pani Elena Hanisková. V mestskej časti je dobre známa svojou aktivitou a oduševneným prístupom. Aj preto za jej nomináciou stojí práve Ružinov. „Máme veľa seniorov, ktorí sú aktívni, ale pani Hanisková si to zaslúži svojou činnosťou a nápadmi, ktoré sa aj zrealizovali. Vážim si jej otvorenosť, úprimné srdce a to, že sa nebojí povedať svoj názor“, povedal na adresu víťazky starosta Ružinova Dušan Pekár. Seniorka roka sa v rámci svojich aktivít upriamila na seniorov. Stojí za založením Akadémie tretieho veku. Podujatie patrí medzi najobľúbenejšie. Vždy raz do mesiaca sa seniori zídu v DK Ružinov, aby si vypočuli prednášky, ktoré vedú renomovaní odborníci. Od roku 2008 je tiež súčasťou organizačného tímu vedomostnej súťaže seniorov. Vďaka tomu si tí ,,skôr narodení“ zmerajú svoje sily na pôde Európskeho informačného centra. Sama pani Elena však o prílišnú pozornosť nestojí. Aj nám sa ju na krátky rozhovor podarilo presvedčiť len tak-tak.

Máte na svojom konte krásne ocenenie. Očakávali ste, že sa vám dostane takejto cti? Nominovala vás priamo naša mestská časť, to už o niečom naozaj svedčí.

„Veľmi pekne za to ďakujem Miestnemu úradu Ružinov, že ma navrhol. Ale je to ocenenie nie len moje, ale všetkých dôchodcov. Lebo sama by som to nedokázala. Veľa jednotlivcov pri tom veľmi veľa pomáha.

Stojíte za založením Akadémie tretieho veku. Ide o veľmi obľúbený projekt. Kde vznikla myšlienka na jej založenie? Inšpirovalo vás niečo konkrétne?

„V roku 2005 podpísal Národný ústav regionálneho zdravia a Jednota dôchodcov dohodu o starostlivosti o starších ľudí. Žiaľ bohu, v roku 2008 som prekonala ťažkú, dvanásť hodinovú operáciu pri ktorej som dostala aj embóliu. Vtedy som ležala tri mesiace, veľa som rozmýšľala, aby som pánu bohu len tak nekradla čas. V tomto období skrsol tento nápad. Postupne sa to nabaľovalo, veľa ľudí sa zapojilo, dávali námety, pomáhali... Doteraz vyše 60 lekárov z rôznych kliník z Bratislavy, bez akýchkoľvek nárokov na finančnú odmenu, nám robí tie prednášky. Veľmi im ďakujem.

Sú chvíle kedy sa s nami život zahráva a skúša nás. Napríklad aj vy ste prekonali ťažkú operáciu. Kde v takýchto okamihoch čerpáte silu?

„Veľmi, naozaj veľmi, mi pomáha môj muž. Či je to v domácich prácach, či v námetoch. Síce aj pofrfle, že mám málo času, ale vždy stojí pri mne. Veľmi mu za to ďakujem. Je to často ťažká práca, ale on a rad dobrovoľníkov, v rámci Jednoty dôchodcov a ďalších organizácií, nás posúva vpred.

Máte nejaké vízie do budúcnosti? Prípadne, čo by ste chceli ešte dosiahnuť?

Ministerstvo zdravotníctva pretláča prevenciu. Bolo by treba, aby sa toho chytili všetci naši členovia. Žiaľ, len málo ľudí chodí na prevenciu. Obvodní lekári či štát nám môžu pomáhať, ale každý si v prvom rade musí pomôcť sám. V Akadémii tretieho veku je najdôležitejšie práve to. Riešime otázku vlastného zdravia. Ako sa hovorí: „pomôž si človeče, aj pán boh ti pomôže“.

Čo pre vás predstavuje zdravie?

Veľa, veľmi veľa. Keďže som si prekonala sedem operácií, takže len ďakujem, že ma tam hore ešte nechcú.

Veronika Vasilková

Vydanie: Január - Február 2015