Daždivo, ale zaujímavo. V Bojniciach a Čičmanoch.

Ružinovskí seniori mali ďalšiu možnosť spoznať slovenskú históriu. Začiatkom letných prázdnin absolvovali jednodenný výlet – smer Bojnice a Čičmany. Prekážkou nebol ani jeden z najdaždivejších dní tohtoročného leta.

O výlet do Bojníc a Čičmian ružinovskí seniori prejavili veľký záujem. Prihlásilo sa ich až stoštyridsať. Mestská časť Ružinov z nich žrebovaním vybrala sto šťastlivcov. Ich prvou zastávkou bol Bojnický zámok. Ten sa nedávno umiestnil v rebríčku TOP 10 slovenských pamiatok, ktorý zostavil celosvetový turistický internetový portál TripAdvisor. Ružinovskí seniori si dominantu Bojníc pozreli so sprievodcom od vrchu až po spodok. Nevynechali ani jaskyňu pod zámkom. „Trošku náročnejšia bola táto prehliadka hradu, ale stála za to. Je tu toľko všelijakých divov a krás, ktoré nám zanechali naši predkovia, že Bojnický zámok si naozaj zaslúži naše uznanie. Možno sa sem ešte niekedy vrátim a zbehnem aj do kúpeľov," prezradil nám jeden z výletníkov Ján Rusňák.

Medzi prvými

V rámci prehliadky seniori navštívili aj zlatú sálu s impozantným anjelským stropom, stredný hrad či sarkofág grófa Pálfiho. Zároveň medzi prvými videli Huňadyho sálu s majestátnym lustrom, oficiálne ho návštevníci mohli vidieť až deň po výletníkoch z Ružinova. „Osobne sa mi páčila každá časť zámku, najviac ale maľby na stropoch, tie boli úžasné. Ja som prvýkrát v Bojniciach a mám vďaka mestskej časti krásny zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem," opísala svoje dojmy z Bojníc Ružinovčanka Mária Kiripoľská. V rámci spoznávania Bojnického zámku seniori načreli hlbšie aj do povier. „Drevené psy v jednej z miestností hradu symbolizujú ľudskú povahu. Podľa toho, ktorý bol seniorom najsympatickejší, potom zistili, či sú šibali, špekulanti alebo inteligenti,“ opísala jednu zo zaujímavostí zámku sprievodkyňa Zdena Matejovičová. Drobným prekvapením pre seniorov bolo, že v Bojniciach ich nečakane privítal ružinovský starosta. „Zastavil som sa u rodičov neďaleko Bojníc. Ja sám som sa narodil v Bojniciach a preto ma potešilo, že tu môžem seniorov aj osobne privítať," objasnil starosta Dušan Pekár.

Z Bojníc sa seniori presunuli o kus ďalej. V obci Čičmany navštívili dve múzeá, zoznámili sa aj s valašskými a pastierskymi tradíciami. Za celodenný poznávací výlet zaplatili seniori symbolických päť eur, zvyšok nákladov im hradila mestská časť Ružinov. Najbližšie môžu ísť koncom septembra do Znojma a na zámok vo Vranove nad Dyjí.

Marianna Šebová

Foto: autorka

Vydanie: September 2014