Dereš oslávi narodeniny v Ružinove

Kultová kapela Dereš prijala pozvanie Cultusu Ružinova a MČ Bratislava – Ružinov a oslávi svoje 30-te narodeniny v DK Ružinov dňa 29. októbra 2016 o 19:00. Vstup je voľný. Prečo práve Ružinov sa dozviete od zakladajúceho člena kapely MARTINA UHERČÍKA

Na hudobnej scéne ste už tri desiatky rokov. Váš hit Na panské počuť z rockových rádií neustále. Čím dnes žije kapela Dereš?

Kapela Dereš momentálne žije svojou reinkarnáciou. V rámci svojich možností sa venujeme finalizácii albumu a tešíme sa na koncerty, ktoré prídu.

Rozhodli ste sa osláviť v DK Ružinov svoje narodeniny. Prečo práve tu?

Spolu z bratom Pecim Uherčíkom sme z Ružinova a obaja sme hudobne začínali práve tu. Skupina Dereš napr. vznikla na lavičkách v parku na Štrkovci. Zakladajúci člen Radovan “Vrabec” Orth bol zo Štrkovca, kde sme sa ako puberťáci stretávali. Keď sme začali uvažovať o tom, kde pokrstíme naše CD, tak prišla veľkorysá ponuka od Cultus Ružinov, ktorú sme radi prijali.

Na čo sa môžu návštevníci koncertu tešiť?

Naše spriatelené kapely nám pomôžu osláviť 30. výročie. Banskobystrická Sunity, a bratislavské kapely Janesession a Aces. Líder kapely Aces účinkuje zároveň v projekte Peciho Uherčíka, ktorý zabezpečí afterparty po krste CD v priľahlých bufetoch. Na našom koncerte okrem klasického repertoáru privítame aj niekoľko zaujímavých hostí, ktorí okrem toho, že zahrajú, tak aj pokrstia naše CD. Ich mená sú ale prekvapenie koncertu...

Počas koncertu pokrstíte album Na Panské. Čím je iný a čím rovnaký v porovnaní s predošlými?

Náš nový album je zvláštny tým, že je debutový. Kapela Dereš mala našliapnuté nahrať album už v roku 1989, ale novembrové udalosti tieto plány pozmenili. Keďže kapela nikdy predtým oficiálne album nevydala, tak sme sa rozhodli vydať album ako 2-CD. Na druhom CD sa nachádzajú všetky zachované nahrávky Derešu. Na albume nájdete 12 nových a 11 archívnych skladieb z rokov 1988-2009. Kapela počas 30. rokov prešla rôznymi personálnymi zmenami, rozpadmi a bohužiaľ aj úmrtiami. Tento album bude venovaný hlavne Vladovi “Šešovi” Šešerovi, ktorý kapelu Dereš ťahal hudobne a manažérsky. Po jeho smrti bol Dereš neaktívny takmer 10 rokov. Dali sme sa dokopy až minulý rok a vraciame sa na scénu spolu s našim debutovým albumom.

Aká je súčasná zostava kapely Dereš?

Dereš sa stretáva po rokoch v zostave takmer ako pri rozpade v roku 2006. Spieva Vojto Bohuš. Gitaru obsluhuje Ivan Horváth a na bicie ešte miestami vládzem hrať ja. Skupinu doplnil na poste basgitaristu skúsený Aty Béreš a klávesy a doprovodnú gitaru zabezpečuje Lukáš Horváth – syn nášho gitaristu.

(rb)

Vydanie: Október 2016