Ekologická hrozba: Podozrivý odpad smeroval do Ružinova

Je koniec apríla a Slovensko ešte stále žije obavami z dopadov koronavírusu na životy ľudí. V tom istom čase smerovali z Ivanky pri Dunaji na stavenisko diaľničného obchvatu v našej mestskej časti množstvá nákladných áut s materiálom z tejto skládky.

Župan Juraj Droba a starosta Martin Chren sa kvôli podozreniu z úmyselnej činnosti proti životnému prostrediu obrátili na orgány činné v trestnom konaní. Dôvodom sú závažné zistenia v prípade nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji, o ktorej pred niekoľkými týždňami hovoril aj minister životného prostredia Ján Budaj.

Zvláštny náklad

Fotografie viacerých áut, ktoré privážajú na stavbu stovky a tisíce ton nákladu, vyvolávajú značné obavy. Najmä preto, že lokalita, kam smerovali, je v blízkosti Malého Páleniska, teda obývaného územia. „Považujem tieto podozrenia za mimoriadne nebezpečné. Životné prostredie si musíme chrániť a nik si nesmie myslieť, že mu podobné veci môžu beztrestne prejsť. Všetky dokumenty odovzdávam zodpovedným úradom a polícii a verím, že vyšetria ako ich pravosť, tak aj pohyb daných vozidiel. Miestny úrad Ružinov nie je orgánom, ktorý by v tomto mohol konať, ale proti takýmto praktikám budeme bojovať z celých síl,“ povedal M. Chren.

Nebezpečné dedičstvo

Oficiálne je podľa enviroportálu na území Bratislavského kraja evidovaných 256 environmentálnych záťaží, z toho 59 záťaží je potvrdených, 95 bolo identifikovaných ako pravdepodobných a 92 lokalít je sanovaných, resp. rekultivovaných. Podľa bratislavského župana Juraja Drobu sú ale oveľa vážnejším problémom nelegálne skládky. Obyvatelia v Bratislavskom kraji prostredníctvom aplikácie TrashOut nahlásili až 1898 nelegálnych skládok, pričom len 23% z nich bolo vyčistených.

Takéto prípady a veľmi nezodpovedný prístup k životnému prostrediu, žiaľ, nie sú vôbec výnimočné. Priamo na hranici našej mestskej časti leží jedna z najproblematickejších skládok v hlavnom meste - tzv. vrakunská skládka. V tomto prípade sa však už proces jej zaistenia blíži do finále.

 

Vydanie: Júl - August 2020