Európsky týždeň mobility: Ako sa správať na cestách

Viete, kto má kedy na ceste prednosť? A kedy treba zosadnúť z bicykla? Prečo sú dôležité dopravné značky? Ružinovské deti sa odpovede na tieto otázky dozvedia počas podujatia, ktoré sa koná v rámci Európskeho týždňa mobility. Veľa užitočných informácií však získajú aj ich rodičia či starí rodičia. 

Sedem stanovíšť a všetko, čo by ste mali vedieť o premávke a správaní sa na ceste – tak by sa dalo opísať podujatie, ktoré bude už 22. septembra v Parku A. Hlinku. Celá akcia sa začína už o 14. hodine a potrvá až do 16. hodiny. Program je bezplatný a určený je nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Spoločne sa tak rodičia s deťmi naučia veľa z dopravnej náuky, alebo pravidiel cestnej premávky. Na akciu pritom nepotrebujete žiadnu registráciu ani vstupenky.

Dozviete sa, ako sa majú nielen bicyklisti ale napríklad aj kolobežkári správať na cestách, či môžu jazdiť aj po chodníkoch, ako podať prvú pomoc, ak ste svedkom nehody či jej účastníkom, deti si môžu vyskúšať premávku na detskom dopravnom ihrisku, spoznajú prácu hasičov aj policajtov, ktorí pomáhajú a zasahujú aj pri dopravných nehodách, na množstvo otázok budú odpovedať milovníci cyklodopravy.

Pripravené sú nielen zaujímavé informácie od odborníkov na viacerých stanovištiach, ale pre tie najmenšie deti a školákov aj malé prekvapenie, ktoré im aj neskôr pripomenie, čo je na ceste dôležité.

Pripravené stanovištia:

1. prezentácia Ružinova – pravidlá cestnej premávky, ako sa správať na bicykli

2. zdravotná služba – ako podať prvú pomoc v prípade, že ste svedkom alebo účastníkom nehody

3. detské dopravné ihrisko - kto má na ceste prednosť a ďalšie pravidlá

4. hasiči – ako pomáhajú pri nehodách

5. policajný zbor (preventisti) – dopravná výchova

6. Ministerstvo dopravy a výstavby SR - ako sa budujú cesty a iné

7. Cyklokoalícia - ako vznikajú cyklotrasy

 

 

Vydanie: September 2022