Hirošima: Kedy už zmizne "Najznámejšia" zrúcanina?

Skelet bývalého obchodného domu Ružinov straší všetkých, ktorí prechádzajú po Tomášikovej ulici, už takmer dve desaťročia. Zdá sa však, že sa konečne blýska na lepšie časy – projekt vstupuje do poslednej fázy povoľovania.

Asi neexistuje Ružinovčan, ktorý by nepoznal „Hirošimu“ – zrúcaninu, ktorá zostala vedľa domu kultúry Ružinov na Tomášikovej ulici po bývalom obchodnom dome. Mnohí z nás si ešte pamätajú, ako sem chodili nakupovať, či využívať rôzne služby. Viac desaťročie je však toto miesto sídlom ľudí bez domova, holubov, a nebezpečnou a škaredou jazvou na tvári mestskej časti. Hoci „vyriešiť Hirošimu“ už sľubovali mnohí, viac ako pätnásť rokov sa pre ľudí situácia z okolia nezmenila. Keďže však už investor získal najdôležitejšie povolenia, môže vstúpiť do záverečnej fázy prípravy na odstránenie stavby a výstavbu novej.

História „Hirošimy“

Po privatizácii bývalého obchodného domu Ružinov mal jeho nový majiteľ veľké plány. Na jeho mieste mal vzniknúť obrovský obchodný dom (porovnateľný napríklad s Polusom). Vtedajší majiteľ získal aj stavebné povolenie a začal s búraním – preto je toto stavebné povolenie na nový obchodný dom stále platné. Po finančnej kríze v roku 2008 však projekt stroskotal. Kvôli nepriehľadnej vlastníckej štruktúre, ktorá siahala až do daňových rajov, na mnoho rokov zamrzol.

Ružinovčania tak prišli nielen o obľúbený obchodný dom, ale aj o Papánkovo námestie, ktoré bolo kedysi centrom spoločenského života ružinovského „štvorlístka“ – sídlisk Pošeň, Ostredky, Trávniky a Štrkovec. Napriek tomu, že majiteľovi vtedy stavebný úrad udelil pokuty, od cyperskej schránkovej firmy bolo ich vymáhanie nemožné.

Nový projekt

Po roku 2020 došlo k zmene majiteľov. Hirošimu získala medzinárodná investičná spoločnosť MiddleCap, ktorá obnovila komunikáciu s mestom aj s mestskou časťou a v spolupráci s nimi vyhlásila medzinárodnú architektonickú súťaž. V tvrdej konkurencii firiem z Ameriky či Austrálie napokon zvíťazil návrh pražského architekta Jakuba Cíglera, ktorý je považovaný za špičku stredoeurópskej architektúry. Mesto Praha mu napríklad zverilo komplexnú revitalizáciu Václavského námestia.

Podmienky pre investora

Mestská časť Ružinov stanovila pre projekt prísne podmienky. Nový obchodný dom veľkosti Polusu pre túto lokalitu odborníci považovali za prekonaný návrh, ktorý by priniesol obrovské množstvo dopravného zaťaženia v lokalite na úkor obyvateľov z okolia. Nový projekt tak musel v porovnaní s povolenou stavbou obchodného domu zmeniť svoju celkovú veľkosť i objem. Výškovo nesmie presiahnuť okolité domy. Hlavný dopravný vstup bude mať z Tomášikovej ulice, od ktorej však musí byť vzdialený tak, aby nebránil možnej budúcej výstavbe električkovej trate na tomto mieste, s ktorou výhľadovo počíta územný plán mesta. A pribudnú tiež bezpečné chodníky i cyklotrasy.

Nový investor okrem iného zasponzoroval i opravu Obilnej ulice. A mestská časť si ako podmienku dala, že na vlastné náklady musí zrevitalizovať i celé Papánkovo námestie a pomôcť s rekonštrukciou DK Ružinov.

Prečo to trvá?

Nový projekt, ktorý zahŕňa výstavbu bytových domov, zeleného vnútrobloku i revitalizáciu Papánkovho námestia a investície do autobusovej zastávky, získal súhlas hlavného mesta vo forme kladného záväzného stanoviska. A potom sa veci opäť zasekli – tentoraz na štáte.

Projekt totiž musel získať aj kladné stanovisko EIA – zhodnotenie dopadov na životné prostredie. Vecne nešlo o žiaden problém, keďže toto posudzovanie sa zo zákona robí voči stavbe, ktorá tam už povolená bola – a obrovský obchodný dom predstavuje pre životné prostredie i dopravu oveľa väčšiu záťaž, než novonavrhnuté bývanie. Voči rozhodnutiu EIA však prišlo odvolanie, a tak musel rozhodnúť osobne (ešte bývalý) minister životného prostredia, ktorý sa odložil tento prípad bokom a nekonal. Všetky procesy tak stáli viac ako rok.

V rozkladovom konaní projekt nakoniec pozitívne stanovisko EIA získal a mohol sa posunúť do ďalšej fázy. Práve v týchto dňoch investor požiadal na ružinovskom stavebnom úrade o nové územné rozhodnutie. Po jeho pridelení môže žiadať o stavebné a o búracie povolenie a o niekoľko mesiacov by mal mať všetky potrebné doklady na to, aby skelet Hirošimy konečne mohol z Ružinova zmiznúť.

 

Vydanie: September 2024