Jana Pavlíková prichádza s novou knižkou

Jej prvá kniha Písmenkové riekanky zaznamenala veľký úspech u malých čitateľov a rodičov. Aj preto sa psychologička zo ZŠ Vrútocká na Trnávke Jana Pavlíková rozhodla v písaní pokračovať. Svetlo sveta uzrela jej druhá kniha Ročné obdobia.

Jana Pavlíková cez deň pracuje ako psychologička na základnej škole Vrútocká. Po práci sa venuje tvorbe pre najmenších čitateľov. Písanie pre deti jej učarovalo natoľko, že okrem prispievania do rôznych detských časopisov má na poličke v knižnici položené už dve svoje vlastné knihy. Inšpiráciu čerpá hlavne zo svojej každodennej práce. „Hľadala som námet, ktorý by sa hodil pre detského čitateľa. Nakoniec som vybrala tému ročných období. Ukryla som do nej štyri čarovné pani. Majú čarovný prútik a menia ním jar na leto, leto na jeseň a jeseň na zimu,“ hovorí o novej knižke autorka.

Knižka je určená deťom od štyroch rokov. Ako učebná pomôcka tak môže slúžiť nielen na školách, ale už aj v škôlkach. Okrem básničiek o štyroch ročných obdobiach sú v knižke básne o ľudových tradíciách. „Snažila som sa to podať humorným spôsobom. Básničky sú ale písané nielen žartovnou, ale aj poučnou formou. Deti sa napríklad dozvedia, prečo si myška hľadá úkryt, o čom sníva medveď v zime, prečo sa vločka na ruke roztopí. Metaforickým spôsobom je v každej jednej básni priblížený nejaký jav, určitý dej, či vlastnosť zvieratka a rastlinky.“

Psychologička zo školy na Vrútockej verí, že Ročné obdobia nebudú jej poslednou knižkou. Už teraz pracuje na ďalších nápadoch. „Je to obrovská radosť, že sa aj druhá moja kniha vydarila a je o ňu záujem. Zároveň je to aj taká viera, že sa podarí ďalšia, ktorá bude tešiť malých čitateľov,“ naznačila ďalšie plány Jana Pavlíková.

Katarína Kostková

Vydanie: Jún 2015