Komunálne voľby budú 15. novembra 2014

V sobotu 15. novembra 2014 si na ďalšie štyri roky zvolíme svojich zástupcov do orgánov samosprávy. Voliť budeme primátora Bratislavy, poslancov mestského zastupiteľstva, starostu Ružinova a poslancov ružinovského miestneho zastupiteľstva.

Kto bude v komunálnych voľbách kandidovať do orgánov samosprávy, je zatiaľ známe len čiastočne. Kandidátne listiny sa budú uzatvárať až 21. septembra. Po tomto termíne už bude jasné, kto bude kandidovať za primátora, starostu a poslancov zastupiteľstiev. Podľa odhadov je možné predpokladať, že záujem o prácu poslanca bude mať veľa nezávislých kandidátov.

Primátor Bratislavy

Súčasným primátorom Bratislavy je Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smer-SD). V novembrových voľbách bude obhajovať svoju pozíciu ako nezávislý kandidát. Jeho súperom bude mestský a župný poslanec Ivo Nesrovnal, ktorý v auguste vystúpil zo strany SDKÚ-DS a kandiduje ako nezávislý. Milan Kňažko sa o post primátora uchádza rovnako ako nezávislý kandidát. Najvyšším šéfom hlavného mesta sa chce stať aj ďalší nezávislý kandidát fotograf Andrej Palacko a kandidatúru ohlásil Pavol Ramšák. Koncom augusta predstavila strana Sieť Tatianu Kratochvílovú ako kandidátku na primátora. Do uzatvorenia kandidátnych listín je ešte pár týždňov času, takže sa môžu objaviť ďalší záujemcovia o post primátora. Obyvatelia celej Bratislavy si budú vyberať z rovnakých kandidátov.

Poslanci mestského zastupiteľstva

V mestskom zastupiteľstve je 45 poslancov. Každú mestskú časť reprezentuje iný počet poslancov, ktorý závisí od počtu obyvateľov každej mestskej časti. Ružinovčania si zvolia siedmich kandidátov za Ružinov. Z ktorých budú vyberať, sa ukáže po 21. septembri. Súčasnými poslancami hlavného mesta za Ružinov sú súčasný ružinovský starosta Dušan Pekár (KDH), bývalý starosta Ružinova Slavomír Drozd (Smer-SD), Ivo Nesrovnal (v auguste vystúpil z SDKÚ-DS), Anna Reinerová (SDKÚ-DS), Jarmila Tvrdá (KDH), Michal Muránsky (SaS) a Ivan Švejna (Most-Híd).

Starosta Ružinova

Na starostu Ružinova bude opäť kandidovať súčasný starosta Dušan Pekár (KDH). Kto mu bude konkurovať, zatiaľ nie je uzatvorené. Nikto zatiaľ svoju kandidatúru oficiálne neoznámil. Podľa svojho profilu na facebooku sa však chystá kandidovať vysokoškolský pedagóg Miloslav Hettes. Všetci Ružinovčania si budú vyberať z rovnakých kandidátov na starostu bez ohľadu na to, v ktorom volebnom obvode bývajú.

Poslanci miestneho zastupiteľstva

Ružinovčania si budú v deviatich volebných obvodoch vyberať svojich zástupcov do miestneho zastupiteľstva mestskej časti Ružinov. Spolu si zvolia 25 poslancov. Vo svojom volebnom obvode budú krúžkovať 2-3 kandidátov. Ak ste napríklad z Trnávky, vyberať si budete troch poslancov, ak bývate v Ružovej doline, tak dvoch.

Chcete kandidovať ako nezávislý?

Ak chcete kandidovať ako nezávislý či už na miestneho alebo mestského poslanca, prípadne za starostu alebo primátora, musíte osobne doručiť kandidátnu listinu v dvoch rovnopisoch zapisovateľovi miestnej (mestskej) volebnej komisie najneskôr 21. septembra 2014. Ku kandidátnej listine musí byť pripojené vlastnoručne podpísané vyhlásenie nezávislého kandidáta. Súčasťou kandidátnej listiny je petícia podpísaná voličmi podporujúcimi jeho kandidatúru. Petícia sa ku kandidátnej listine priloží v jednom vyhotovení. V prípade kandidatúry do mestskej časti Ružinov nezávislý kandidát potrebuje aspoň 400 podpisov od voličov, ak kandiduje do mesta, tak potrebuje 600 podpisov. Vyplýva to z počtu obyvateľov Ružinova a Bratislavy. Detailnejšie informácie a vzory tlačív nájdete na web stránke ministerstva vnútra www.minv.sk.

Miroslava Štrosová

Vydanie: September 2014