Konečne na dobrej adrese

Riaditeľ a umelecký šéf Radošinského naivného divadla Stanislav Štepka (71) bude od septembra tráviť viac času v Ružinove. Divadlo mení pôsobisko a jeho novým domovom sa stala budova s adresou Záhradnícka 95. So Stanislavom Štepkom sme sa porozprávali o sťahovaní aj novinkách v nadchádzajúcej divadelnej sezóne.

Po vyše 25 rokoch meníte pôsobisko scény Radošinského naivného divadla. Zo Škultétyho v Novom meste na Záhradnícku do Ružinova. Po dlhej dobe aj trochu príjemná zmena či skôr nevyhnutnosť so slovami „no čo už“?

Naše divadlo trvalo hľadá dobrú adresu – samozrejme, nie iba pre seba, ale aj hlavne pre svojich divákov. Hrávali sme na všelijakých adresách, najprv na prvej dobrej adrese v Klube mladých v Radošine, kde boli premiéry slávnych titulov Jááánošííík a Človečina. Naša prvá bratislavská adresa bola – a to je iste zaujímavé – na Záhradníckej ulici, presnejšie v A-divadle (predtým Divadlo za rampami) v roku 1971. Hrávali sme vo všetkých bratislavských vysokoškolských internátoch, v Divadle u Rolanda na Hlavnom námestí, v Divadelnom klube mládeže na Sibírskej ulici, v Klube spojov na Banskobystrickej ulici, ale aj Štúdiu S (dnes Štúdio L + S), desať rokov sme prežili s divákmi v PKO a dvadsaťšesť tvorivých divadelných rokov v Dome odborov na Škultétyho 5, kde to však skoro od počiatku bolo so službami, konkrétne s vykurovaním a klimatizáciou, katastrofálne, a tak z existenčnej nevyhnutnosti sme hľadali inú možnosť. Zásluhou nášho dlhoročného a spoľahlivého partnera Poštovej banky sa po rokoch okľukou dostávame z jedného konca Záhradníckej ulice do Ružinova na Záhradnícku 95. Veľmi sa tešíme na dobrú adresu a nové divadlo. A, verte, diváci sa takisto majú na čo tešiť.

Poskytnú vám nové priestory väčší komfort, lepšie možnosti či už pre divákov alebo hercov?

Podľa toho, čo sme doteraz mohli vidieť, v Bratislave sa schyľuje k peknej kultúrnej udalosti – v Ružinove vyrástlo zásluhou Poštovej banky pod rukami architektov, odborníkov a remeselníkov krásne dielo – moderný divadelný priestor pre divadelníkov aj divákov.

Do novej sezóny, na nové pôsobisko prichádzate s novou premiérou Na dobrej adrese. O čom je nové predstavenie?

Práve pripravovaná veľká kabaretná javisková šou Na dobrej adrese zábavným spôsobom približuje divákom polstoročné vandrovanie a hľadanie dobrej adresy či stáleho miesta pre Radošinské naivné divadlo. Vo veľkom výberovom hudobno-slovnom programe zoznámime divákov so všetkými divadelnými zastávkami, kuriozitami a najúspešnejšou tvorbou na adresách RND od roku 1963 až po súčasnosť. Sprievodcami veľkej zábavnej šou budú Kristína Farkašová a Michal Kubovčík a v programe účinkuje skoro celý súčasný súbor. Autormi hudby sú Ján Melkovič, Ľubica Malachovská Čekovská, Juraj Haško, Anton Popovič a réžiu programu má Juraj Nvota.

Súvisí teda názov hry aj s novou adresou divadla, aby si diváci aj takýmto spôsobom zvykli na zmenu?

Áno. Myslíme si (a sme o tom v tejto chvíli úplne presvedčení), že Radošinské naivné divadlo prichádza do Ružinova na Záhradnícku 95 s nádejnou predstavou, že budeme konečne na vlastnej a konečnej dobrej adrese!

Od roku 1963, kedy divadlo vzniklo, ste teda vystriedali už viacero scén. Prirástla vám niektorá z nich najviac k srdcu?

Na prvú radošinskú adresu, teda na divadielko pre 32 divákov v radošinskom Klube mladých, budeme vždy spomínať s láskou ako na miesto nášho zrodu. Veľmi radi si spomíname na bratislavské vysokoškolské internáty, PKO, ale aj našu poslednú scénu v Dome odborov, kde sme zažili veľa pekného, veď uviedli sme tu 38 premiér, ale aj sme sa, ako som už povedal, dosť natrápili s odborármi, majiteľmi budovy, ktorí si, žiaľ, neplnili svoje povinnosti.

Čo všetko čaká Radošinské naivné divadlo v sezóne 2015/2016?

Najprv sa musíme v novom divadle udomácniť, zariadiť si zákulisie, dotiahnuť všetko okolo fungovania scény a zákulisia. Onedlho začíname skúškami prvej premiéry – kabaretnej šou Na dobrej adrese, v týchto dňoch vychádza naša sezónna ročenka RND REVUE č. 23 a zároveň rozbiehame skúšky a prípravu prvého pôvodného celovečerného titulu na novej scéne – mojej novej komédie o najsúčasnejšej súčasnosti Zmiešaná štvorhra, ktorá bude mať premiéru 20. novembra v réžii Juraja Nvotu. Aj počas tohtoročných Radošinských Vianoc, čo je už roky tradičné divadelno-spoločenské podujatie v Radošine, opäť vystúpime v rodnej obci, a dokonca nie raz. Keďže naša nová divadelná sála je multifunkčná, chceme v nadchádzajúcej sezóne pre našich divákov pripraviť aj netradičný spoločenský večer. V máji na budúci rok v rámci zamýšľaných takzvaných Radošinských naivných návratov (a k desiatemu výročiu odchodu našej protagonistky Kataríny Kolníkovej) chystáme obnovenú premiéru tragifrašky Lás-ka-nie z roku 1992 a, verte či neverte, v hlavnej úlohe zase s našou legendárnou herečkou... Okrem týchto titulov budeme uvádzať aj známe hry Polooblačno, Sčista-jasna, Jááánošííík po tristo rokoch, Na dobrej adrese a najnovšiu hru, na ktorú sme všetci mimoriadne hrdí, Sláva.

Môžu sa diváci tešiť aj na nových členov divadelného súboru?

Môžu. Tak ako po minulé roky už aj v pripravovanej komédii Zmiešaná štvorhra sa predstavia našim divákom nielen nové, zaujímavé, ale hlavne talentované herecké a spevácke tváre.

Teraz trochu retrospektívne – keď ste v 60. Rokoch začínali s divadlom, rozmýšľali ste nad tým, že by to mohlo byť celoživotné pôsobisko, že inšpirácie stále budú, že to bude baviť vás aj publikum?

V tom čase sme žili iba tak z noci na deň... a boli sme radi, že vôbec existujeme. Dnes stále nielen existujeme, ale aj usilujeme sa stále po radošinsky oslovovať našich divákov. Trvá to už takto vyše päťdesiat rokov – a my sme veľmi radi, že je to tak.

Netúžili ste mať niekedy takého dlhoročného autorského súputníka ako mali dvojice Lasica-Satinský, Svěrák-Smoljak?

Nie, netúžil som po tom. Mojím najlepším partnerom bolo odjakživa publikum.

Čo robíte, keď čakáte na nápad a ten neprichádza?

Vtedy najradšej spím.

Nie je veľa ľudí, ktorí dokážu tak úžasne v jednej vete vystihnúť myšlienku, iróniu, múdrosť a pravdu a ešte je to aj smiešne, vy to viete. Čo vás naposledy rozosmialo?

Výrok exaltovanej módnej návrhárky: Radšej plakať v Roll-Royce, ako byť šťastná na bicykli.

Hovorí sa, že divadlo sú dosky, ktoré znamenajú svet. Aký je to svet pre vás?

Aj pre mňa je to dobré miesto, kde sa dá na javisku vzpriamene postaviť, pozrieť sa divákom priamo do očí a povedať im niečo, čo stojí za to.

Miroslava Plesníková

Foto: Ctibor Bachratý

Vydanie: September 2015